48 godzin w… Berlinie
Trzecie największe miasto Unii Europejskiej jest doskonałym miejscem na spędzenie aktywnego weekendu. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem sztuki, sportu, clubbingu, ekskluzywnych zakupów, czy po prostu lubisz zwiedzać światowe stolice, które tętnią życiem od rana do nocy – w Berlinie nie będziesz się nudzić.
Atrakcje Berlina – szybko, szybciej, jeszcze szybciej…
Choć Berlin przyjemnie zwiedza się pieszo lub rowerem, korzystając z licznych ścieżek przebiegających przez centrum miasta, mając niewiele czasu do dyspozycji, warto skorzystać z autobusu turystycznego. Kupując bilet za nieco ponad dziesięć euro, odbywa się podróż po najważniejszych obiektach stolicy, a co najistotniejsze – można ją rozpocząć i zakończyć w dowolnym miejscu. Stacje rozmieszczone są przy głównych placach i najbardziej znanych zabytkach Berlina, co usprawnia ruch zwiedzających. Przed wejściem do autobusu należy zaopatrzyć się w mapę, którą można dostać w każdym biurze informacji turystycznej.
Niemieccy przewodnicy chcąc opowiedzieć jak najwięcej o atrakcjach miasta w trakcie jednego przejazdu, zwykli mówić tak szybko, że wiele informacji może umknąć uwadze. Z pomocą przychodzi przewoźnik, wręczając biuletyn z opisem trasy wycieczki, dołączony do biletu. Zakup całodniowego karnetu upoważnia do wsiadania i wysiadania do autobusów tej samej linii – trzeba jednak uważać na oznakowanie, ponieważ w Berlinie kursuje kilkanaście konkurujących ze sobą spółek. Pomysł na obwożenie turystów po stolicy zrodził się już w latach 20’ XX wieku. Odrestaurowane busy z otwartym dachem o dźwięcznej nazwie zille, stały się znakiem rozpoznawczym miasta.
Ogród zoologiczny w Berlinie
Zwiedzanie zoo warto zaplanować na odrębny dzień, pamiętając jednak, że w weekendy przyjeżdżają tu turyści z całego świata. Chcąc uniknąć tłumów, można udać się do mniej uczęszczanego w sezonie letnim, choć równie interesującego akwarium berlińskiego, które mieści się budynku nieopodal. Całodobowe karnety sprzedawane są oddzielnie. Ogród zoologiczny w Berlinie to największy i zarazem najstarszy tego typu obiekt w Niemczech. Pierwsze zwierzęta w 1844 roku sprowadził tu król Prus – Fryderyk Wilhelm z Hohenzollernów.
Obecnie na 35 hektarach zgromadzono blisko 1,5 tysiąca gatunków zwierząt z różnych zakątków Ziemi. Chcąc zdążyć na pory karmienia drapieżnych ssaków, należy przybyć do ogrodu w okolicy południa. Przy klatkach gromadzą się wówczas rodziny z dziećmi, chcąc pokazać swoim podopiecznym zwierzęta, żyjące w warunkach zbliżonych do naturalnych. Największą popularnością cieszy się słoniarnia i skalisty wybieg dla niedźwiedzi polarnych, połączony z basenem. Dzięki oszklonym ścianom, można obserwować pływające w nim okazy. Dzięki dogodnej lokalizacji, do berlińskiego zoo dostaniesz się z niemal każdej dzielnicy miasta. Ogród znajduje się w pobliżu stacji S-Bahn oraz dworca kolejowego – Zoologischer Garten.
Zakupy w stolicy Niemiec
Nie samym zwiedzaniem człowiek żyje, a mając kilka godzin w zanadrzu, warto udać się w kierunku jednej z handlowych ulic w sercu Berlina. Na przełomie lipca i sierpnia w Niemczech zaczynają się wyprzedaże, a ceny towarów spadają tu nawet o 70%. Najdroższym bulwarem jest Kurfürstendamm, na którym mieszczą się zarówno ekskluzywne domy mody, jak i znane sklepy sieciowe oraz butiki młodych projektantów. Już pierwszego dnia przecen na popularnym Ku’dammie w zachodniej części miasta, zaczynają zbierać się tłumy uzbrojone w karty płatnicze.
Będąc w ferworze zakupów, nie należy zapominać o jedzeniu. Między galeriami handlowymi znajdują się restauracje, serwujące potrawy z całego świata. Kurfürstendamm jest miejscem, gdzie można przebierać w ofercie kulinarnej Berlina. Serwują tu dania kuchni niemieckiej, włoskiej, francuskiej, chińskiej, japońskiej, wietnamskiej i oczywiście – polskiej. Dużym zainteresowaniem cieszy się street food, bowiem zabiegani mieszkańcy nie tracą czasu na stacjonarny posiłek.
Topowe zabytki Berlina
Od 2001 roku na terenie stolicy obowiązuje nowy podział administracyjny. Z dotychczasowych 23 dzielnic utworzono jedynie 12, między którymi swobodniej poruszać się metrem. Najważniejsze atrakcje Berlina można umieścić na jednej mapie, obejmującej wyłącznie centralną część miasta. Gmach parlamentu Rzeszy, popularnie zwany Reichstagiem, Brama Brandenburska i Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, wraz z podziemnym muzeum – Izbą Pamięci, znajdują się tak blisko, że najlepiej zwiedzać je pieszo. Podobnie z Dzielnicą Świętego Mikołaja, ewangelicką Katedrą i Nową Synagogą, które mieszczą się nieopodal Placu Aleksandra.
Obowiązkowym punktem wycieczki jest niemiecki symbol minionej epoki – Mur Berliński, liczący do 9 listopada 1989 roku około 156 kilometrów. Na szczególną uwagę zasługuje także malownicza dzielnica Charlottenburg, w obrębie której znajduje się Pałac wybudowany z inicjatywy Fryderyka Pierwszego Pruskiego, na cześć zmarłej żony – Zofii Charlotty Hanowerskiej. Tu też mieści się Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, Opera Niemiecka i Stadion Olimpijski.
Kulturalne centrum Europy – Wyspa Muzeów
Na niewielkiej wyspie leżącej w centrum miasta, znajduje się jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata – berlińska Wyspa Muzeów. Obiekt trafił w 1999 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Całość obejmuje Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Starą Galerię Narodową i Stare Muzeum. Na oglądanie zgromadzonych tu kolekcji sztuki bizantyjskiej, rzeźb z kości słoniowej i XIX-wiecznego malarstwa, warto poświęcić całe popołudnie.
Aby zwiedzić wszystkie kulturalne atrakcje Berlina, znajdujące się pomiędzy rzeką Sprewą a kanałem Kupfergraben, można kupić całodzienny karnet, uprawniający do wejścia do wszystkich obiektów na wyspie Spreeinsel. Bilety dostępne są również online. Ilość zebranych tu eksponatów potrafi zawrócić w głowie, dlatego uprzednio zaleca się staranne zaplanowanie wizyty.