5 powodów, dla których warto odwiedzić Norwegię
Kraje skandynawskie przyciągają turystów licznymi specyficznymi cechami. Przewodniki turystyczne poświęcają sporo miejsca na opisanie konkretnych atrakcji oraz zabytków. Warto jednak przypomnieć, że nie tylko określone miejsca czynią Norwegię krajem tak atrakcyjnym na arenie międzynarodowej.
W Norwegii obejrzysz zorzę polarną
Są rzeczy, których zobaczenie wywołuje w człowieku poczucie spełnienia. Niesamowite zjawisko zorzy polarnej występuje głównie za kołem podbiegunowym, na północy Norwegii, jednak przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można ją dojrzeć na całym terenie tego skandynawskiego państwa.
Wpływający na wyobraźnię, fascynujący pokaz naturalnych świateł najlepiej obserwować późną jesienią i wczesną wiosną, gdy noce są wystarczająco mroczne, zaś świetlny spektakl nie jest zagrożony przez opady gęstego śniegu, częste podczas mroźnych, norweskich zim. Doskonałą widoczność gwarantuje bowiem nie tylko oddalenie od miejskich świateł i podążenie jak najdalej na północ, lecz także unikanie nocy wilgotnych i deszczowych. Ujrzenie zjawiska, znanego również jako Aurora Borealis, jest niezapomnianym przeżyciem, do którego nie umywają się pokazy sztucznych ogni czy jakiekolwiek atrakcje świetlne, wychodzące spod rąk człowieka.
Warto odwiedzić Norwegię – kraj zróżnicowanych krajobrazów
Ze względu na rozpiętość geograficzną, pejzaże norweskie chwytają za serce swoją wieloaspektowością. Krajobrazy tego państwa to nie tylko słynne klify przy morskich wybrzeżach (linia brzegowa Norwegii należy do jednej z najdłuższych na świecie), czy nie mniej chwalone fiordy. Kolejne pokolenia turystów wprawiane są rokrocznie w zachwyt krystalicznie czystymi jeziorami położonymi u podnóży gór, największymi w Europie kontynentalnymi lodowcami lub pokrywającymi ponad trzydzieści procent powierzchni państwa tundrami, nudnymi i monotonnymi tylko z pozoru.
Również w miejscach zamieszkanych przez człowieka nie da się narzekać na brak malowniczości. Wielobarwne ściany drewnianych domków stanowią jedną z najbardziej charakterystycznych cech norweskiej architektury turystycznej. Co najważniejsze – nie jest istotne, czy udamy się do Norwegii latem, czy zimą. Wyjęte z bajki krajobrazy podkreślane są zarówno przez obfite skandynawskie śniegi, jak i dni suche oraz upalne. Nawet podczas okresów słoty oraz niemal diabelskiego wichru nie należy uważać wakacji za stracone! Odczuwanej wtedy atmosfery grozy nie da się przeżyć w bardziej bezpiecznych warunkach. Wywierająca na nieprzyzwyczajonym turyście niezapomniane wrażenie, porównywana jest nierzadko do uczuć ostatecznych, przywodzących na myśl pobyt na krańcu świata!
Norwegia – raj dla letnich traperów
Mimo iż najbardziej unikatowe zjawisko atmosferyczne Norwegii i wiele innych atrakcji tego kraju najjaśniejszym blaskiem okrywają się podczas miesięcy zimowych, żaden wielbiciel letnich wędrówek nie powinien przejść obok tego państwa obojętnie. Warto odwiedzić Norwegię ze względu na Allemannstretten – prawo do dowolnego korzystania z zasobów naturalnych, które pozwala turystom na stawianie namiotów oraz obozowanie w terenie leśnym, oczywiście pod warunkiem respektowania natury i praw ją chroniących. Jeżeli tylko mamy we krwi piesze wędrówki oraz miłość do porządku i przyrody, nie powinniśmy pominąć tak ciekawej opcji jak norweskie biwakowanie. Solidne przygotowanie do campingowania oraz poznanie obowiązujących na danym obszarze zasad sprawi, że złączenie z naturą stanie się dostępne na wyciągnięcie ręki za darmo.
Miriady wysp
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z turystycznych zalet faktu, że na terytorium Norwegii składa się nie tylko część lądowa, ale również około pięćdziesięciu tysięcy wysp. Wiele z nich stanowi teren nietknięty przez człowieka, a nawet w obrębie tych zamieszkanych napotkać można tak niecodzienne zwierzęta jak niedźwiedzie polarne, foki czy renifery. Podobnie jak podczas biwakowania, trzeba jednak pamiętać, aby szanować i naturę, i siebie – przede wszystkim nie zbliżać się do dzikich zwierząt i nie karmić ich, gdyż może to spowodować zagrożenie zarówno dla nich, jak i przebywających w pobliżu ludzi. Bliskość przyrody oraz oddalenie od cywilizacji pozwalają turystom na kompletne odcięcie się od zgiełku, szybkiego tempa oraz informacyjnego szumu, gdyż poza wielkimi ośrodkami złapanie zasięgu telefonicznego graniczy częstokroć z cudem. Jest to niewątpliwie raj dla ludzi zmęczonych miejskim życiem!
Fantastyczni ludzie, lubiący aktywny wypoczynek
Przez długi czas pokutował w zachodnich społeczeństwach stereotyp, że choć warto odwiedzić Norwegię, niekoniecznie możliwe jest porozumienie się z zamieszkującymi ją ludźmi. Mieszkańcy tego pięknego kraju uważani byli za zamkniętych w sobie milczków, którzy ponad towarzystwo ciekawskich turystów przedkładali bezgłośną kontemplację na łonie natury. Wraz z postępem technologicznym oraz przeprowadzką sporej części norweskiego społeczeństwa ze wsi do miast, wzrosła również otwartość Norwegów na obcych oraz znajomość języków.
Realizowana od dzieciństwa potrzeba kontaktu z naturą czyni z nich specjalistów od aktywnego wypoczynku w otoczeniu przyrody, chętnych do dzielenia się praktycznymi patentami, jednak nie jest to jedyny temat do konwersacji. Statystyki pokazują, że Norwegowie interesują się literaturą, kulturą i filmem nie tylko na poziomie kanapowym, co stanowić może zalążek do ciekawych rozmów czy nawet międzynarodowych przyjaźni.
Do większości ciekawych miejsc i na największe wyspy Norwegii dotrzeć można z lotniska w Oslo, na które dolecimy, m.in. liniami lotniczymi z Warszawy czy Gdańska. Bardzo dobrym pomysłem na zwiedzanie tego kraju są również eskapady rowerowe i piesze.