Atrakcje Kambodży – egzotyczna przygoda
Niezwykła tropikalna przyroda, zapierające dech w piersiach widoki i unikatowa architektura, przyciągają coraz większe rzesze turystów. Mimo to Kambodża nadal należy do stosunkowo rzadko wybieranych przez turystów azjatyckich krajów, a oferuje nam znacznie więcej, niż tylko cieszący się dotychczas największą popularnością kompleks świątyń Angkor.
Kambodża od niedawna odwiedzana jest przez turystów. Wcześniej państwo to było niedostępne ze względu na wewnętrzne konflikty zbrojne. Znaczną część kraju zajmują nietknięte lasy tropikalne, dlatego większość obywateli zamieszkuje miasta. Państwo to znajduje się w grupie najbiedniejszych krajów azjatyckich, prawie jedna trzecia społeczeństwa żyje za mniej niż 1 USD dziennie.
Planując podróż
Kraj ten znajduje się w południowo-wschodniej części Azji. Leży w strefie klimatu zwrotnikowego, najlepszym momentem na wyprawę do Kambodży jest pora sucha. Trwa ona od listopada do kwietnia, temperatura utrzymuje się na poziomie 20-25° Celsjusza. Wybierając się w innym terminie, musimy liczyć się z wysokimi temperaturami i gwałtownymi opadami.
Planując podróż do Kambodży, należy pamiętać o konieczności posiadania wizy turystycznej, którą nabyć możemy na lotnisku. Potrzebne będą do tego zdjęcie oraz paszport ważnego przez kolejne sześć miesięcy. Należy również wziąć pod uwagę ochronę przed silnym słońcem oraz wcześniejsze wykonanie szczepień zalecanych przy wizytach w krajach azjatyckich.
Loty międzynarodowe obsługiwane są przez dwa lotniska w Kambodży. Zarówno do stolicy – Phnom Penh, jak i do Siem Reap – dolecimy z Warszawy. W pierwszym przypadku z jedną, w drugim z dwiema przesiadkami.
Dziedzictwo Khmerów
Najczęściej odwiedzane atrakcje Kambodży związane są z pradawną stolicą założycieli Imperium Khmerów – Angkor. Powstała ona na początku XII wieku. To monumentalny kompleks i jedno z najbardziej wartościowych pod względem archeologicznym miejsc na świecie. Dawna siedziba Khmerów to największy kompleks świątyń starożytnych, o łącznej powierzchni 400 km². Na mieszczących się tam budowlach swój wpływ wywarły takie religie, jak hinduizm, któremu zawdzięczamy pierwotny wygląd świątyń oraz buddyzm, który znacznie je odmienił.
Spośród wszystkich świątyń wyróżnić możemy trzy najważniejsze. Pierwsza z nich to Bayon, który słynie z ponad 200 gigantycznych rozmiarów kamiennych posągów, przedstawiających Buddę. Kolejna to Ta Phrom, która ukazuje, jak natura wdziera się w budynki, konary drze – wplatają się w mury świątyni. Jednak symbolem tego miejsca, a zarazem najważniejszym znakiem całego państwa jest świątynia Angkor Wat. Z nadal niewyjaśnionych przyczyn w XV wieku Angkor został całkowicie wyludniony. Obecnie kompleks znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Klimat kraju
Jeżeli chcemy odkryć atrakcje Kambodży i poczuć klimat tego państwa koniecznie powinniśmy wybrać się do stolicy kraju, dawnej siedziby kolonizatorów francuskich. Phnom Penh to miasto o stosunkowo niewielkiej powierzchni, bardzo zatłoczone i chaotyczne. Dawniej zwane było „Paryżem Wschodu” a nawet „Perłą Azji”. To dzięki kolonizacji francuskiej, która nadała infrastrukturze Phnom Penh charakter nowoczesnego miasta, do dziś spacerować można bulwarem nad Mekongiem i szerokimi alejami centrum.
Jednak większość miasta charakteryzuje się wąskimi uliczkami i wyjątkową, wręcz bajkową kolorystyką. W okresie dyktatury Czerwonych Khmerów Phnom Penh przeżyło swoje odrodzenie, było jednym z najpiękniejszych miast na terenie Indochin.
W stolicy warto odwiedzić Muzeum Narodowe, pełne pamiątek po dawnym imperium. Innymi ciekawymi miejscami wartymi zobaczenia jest Pałac Królewski, Srebrna Pagoda i jedno z najpiękniejszych nadbrzeży rzecznych. Warto zaopatrzyć się w plan miasta, ponieważ tylko główne ulice posiadają nazwy, reszta jest jedynie ponumerowana. Większość mieszkańców stolicy, ze względu na niewielką ilość chodników, porusza się tuk tukami. Wielbiciele egzotyki powinni wybrać się choćby jeden z pośród licznych bazarów i targowisk, odbywających się w mieście.
Dziewicze plaże
Odwiedzając ten kraj, warto wybrać się na wybrzeże. Kambodża posiada piękne i nadal niezbyt zatłoczone plaże. Najsłynniejszymi kurortami są Sihanoukville, niewielkie nadmorskie miasteczko, pochodzące z lat 50 XX wieku, które stwarza idealne warunki do wypoczynku. Biały piasek i tropikalne, a w niektórych przypadkach bezludne, wyspy kuszą również zagranicznych turystów.
Mimo nadal niewielkiej liczby komfortowych hoteli, coraz częściej pojawiają się tu również obcokrajowcy. Na wybrzeżu popularnością cieszą się wycieczki łodzią oraz nurkowanie w wodach Zatoki Tajlandzkiej. Jedną z najlepszych plaż w mieście jest Ochheutea, natomiast największe skupisko pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych znajdziemy przy Plaży Zwycięstwa.
Naturalne atrakcje Kambodży
Aby poznać lokalną przyrodę, warto wybrać się do największego parku narodowego w Kambodży. Park Virachey znajduje się w północno-wschodniej części kraju. Razem z przylegającymi do niego lasami w Wietnamie i Laosie jest największym obszarem chronionym w całej Azji. Na jego terenie występują liczne gatunki fauny i flory oraz bardzo wiele mniejszości narodowych (między innymi Kreung, Brao, Lun, Lao i Kavet). Park Narodowy chroni niedźwiedzie, tygrysy, żółwie oraz wiele innych mniejszych gatunków. Duże zagrożenie dla tych populacji stanowią kłusownicy. To tereny, na których turystyka nie jest jeszcze dobrze rozwinięta, wprawdzie organizowane są wycieczki, jednak liczba uczestników jest bardzo ograniczona.
Czerwoni Khmerzy
Odwiedzając Kambodżę, warto pochylić się również nad historią tego kraju. Bardzo duży wpływ na nią wywarły rządy Czerwonych Khmerów. Reżim, wprowadzony przez Pol Pota określany jest, jako jedna z najbardziej krwawych dyktatur, skierowanych wobec własnych obywateli.
Czerwoni Khmerzy, zamykali szkoły, szpitale i fabryki, znieśli rynek, pieniądze i własność prywatną, założyli przymusowe obozy pracy, w których zajmowano się uprawą roli. Szacuje się, że w okresie ich panowania zginęło około dwóch milionów obywateli. Eliminowano wszystkich przeciwników ich władzy, wykształconych intelektualistów oraz negatywnie nastawionych do rustykalizacji kraju.
W okolicach stolicy znajduje się dawne więzienie S-21, w którym obecnie mieści się Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng. Warto udać się również na miejsce pamięci ofiar reżimu. To znajdujące się pod Phnom Penh Pola Śmierci Choeung Ek. Pełno tam zagłębień, będących masowymi grobami, śladów pamięci po ofiarach. Od 2006 roku działa Trybunał ds. Zbrodni Czerwonych Khmerów, który z uporem zajmuje się karaniem winnych tego ludobójstwa.