Atrakcje Bułgarii – nie tylko plaże Cię tu zachwycą!
Bułgaria to jedna z tych turystycznych destynacji, która z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Zainteresowaniu temu trudno się dziwić! W końcu kraj ów to nie tylko piękne nadmorskie plaże. Ci, którzy zamiast słonecznego lenistwa wybiorą zwiedzanie, odkryją skrawek lądu pełen niezwykłych niespodzianek.
Skalne cerkwie w Iwanowie
W okolicach wsi Iwanowo w pólnocno-wschodniej części kraju odnaleźć można niebywałe sakralne atrakcje Bułgarii. To tu mieści się kompleks cerkwi, kaplic i klasztorów, który stopniowo rozkwitać zaczął w miejscu tym w czasach średniowiecza i aż do XVII wieku stanowił odseparowaną od reszty świata zakonną osadę. Przebywający tu mnisi, żyli skromnie za podstawę diety, mając korzonki i leśne owoce. Na brak chętnych do zamieszkania nie można tu jednak było narzekać. Iwanowski kompleks to nie kameralna pustelnia – w końcu istniało tu ponad 40 cerkwi i blisko 300 cel klasztornych oraz wiele innych budynków sakralnej użyteczności.
Po dziś dzień w pięciu z tutejszych cerkwi całkiem dobrze zachowały się ścienne malowidła, stanowiące niezwykle cenny przykład średniowiecznej bułgarskiej sztuki. Na szczególną uwagę zasługuje tutejsza świątynia Bogurodzicy wraz z freskiem upamiętniającym Mękę Chrystusa. By do niej dotrzeć, pokonać trzeba 140 kamiennych stopni – jak widać mnisi dobrze zadbali o odseparowanie, ciszę i spokój, które towarzyszyć miały odbywającym się tu modlitwom.
Skały Bełogradcziku – naturalne atrakcje Bułgarii
W północnej części kraju, na zachodnich stokach Starej Płaniny, nieopodal miasta Bełogradcziku, natrafić można na intrygujące skalne formacje, które dzięki niepowtarzalnym kształtom i kolorom, tworzą kompozycję jedyną w swym rodzaju. To grupa przedziwnych piaskowców i wapieni, która oryginalną swą formę uzyskała w wyniku erozji oraz innych działających przez wieki środowiskowych czynników. W efekcie mamy tu dziś miejsce nie tylko niezwykle urokliwe, ale i otoczone gęstą aurą rozmaitych legend. To tu, w myśl licznych podań, od czasu do czasu rozlegają się przybyłe znienacka gromy po to, by w kamień zamienić bohaterów kolejnych historii. Wiele tu osobliwych formacji z własnym imieniem i skrytą tuż za nim opowieścią. Jedną z ciekawszych jest Kukułcza Skała, w której szczelinach wiatr gra tak, że do złudzenia przypomina kukułcze kukania.
Poza tym, ów skalny teren to też jaskinia Magura wraz z malowidłami z epoki brązu i leżakującym w niej czerwonym winem gamza, starożytna twierdza Kaleto oraz oczywiście niezastąpiony punkt widokowy gwarantujące wspaniałą panoramę okolicy.
Miasto-muzeum – Kopriwsztica
Położona w środkowo-zachodniej Bułgarii Kopriwsztica, to prawdziwa perełka bułgarskiego stylu narodowego. Niewielkie domki, opatrzone w potężne bramy, eleganckie gzymsy i z lekka falujące fasady, czerwona dachówka u góry i brukowa kostka tuż pod stopami. Ta dawna stolica narodowego powstania, w której w 1876 roku przeciw Turkom padły pierwsze strzały, to dziś prawdziwe miasto-muzeum, w którym wciąż podejrzeć można XIX-wieczne życie. Blisko 400 z obecnych tu domostw to chronione, idealnie zachowane zabytki, w których wiele drzwi stoi otworem. Niektóre z budynków przeistoczyły się w pensjonaty lub niewielkie knajpki, inne w typowo muzealne sale, w których wystrój i umeblowanie to sceneria żywcem wyciągnięta z tej burzliwej, minionej epoki.
Dom Benkowskiego – jednego z dowódców powstania, Ljubena Karawełowa – pisarza i politycznego działacza czy Most Pierwszego Strzału to tylko fragment zasobnego patriotycznego szlaku. Atrakcje dodatkowe? 1-2 maja to zawsze czas odtwarzania powstańczych dziejów, połowa sierpnia zaś to z kolei tutejsze dni folkloru, podczas których ludowe pieśni, zabawy i tańce niepodzielnie rządzą całym miastem.
Bułgarska kolekcja złota
Nie tylko według krążących wśród ludności legend, ale i zgodnie z opinią licznych ekspertów, Bułgaria jest krajem, który wprost leży na złocie. Ponoć w wielu miejscach odnaleźć można pokłady tego drogocennego kruszcu, nie powinien więc specjalnie zadziwiać fakt, że również najstarsze przedmioty ze złota odnaleziono właśnie tutaj. Na te datowane na 5 000 lat p.n.e. artefakty natrafiono w nekropolii położonej u brzegu jeziora Warneńskiego. Dziś oglądać można je w Archeologicznym Muzeum w Warnie oraz w Narodowym Historycznym Muzeum w Sofii. Kunsztowne wykonanie tych wiekowych dzieł naprawdę zachwyca.
Stołeczne muzealne sale to też okazja do przyjrzenia się innym zabytkowym złotym drobiazgom. Odnaleźć można tu trackie skarby Rogozen i Panagyurishte. W skład pierwszego wchodzą srebrne przedmioty, bogato opatrzone złotymi zdobieniami w tym głównie patery, dzbany i kielichy. Drugi to 24-karatowa patera, amfora i siedem rytonów – starożytnych naczyń służących niegdyś do spożywania wina. Te dawne dzieła warte są uwagi – w końcu nie bez powodu odbyć zdążyły już międzynarodowe tournée po świecie!
Królewski wypoczynek w ośrodkach Spa & Wellness
W kwestii wód, Bułgaria poszczycić może się nie tylko pięknym morskim wybrzeżem, również termalne i lecznicze źródła to coś, z czego kraj ów słynie od wieków. Już za czasów trackich terapeutyczne właściwości gorących wodnych ujęć nie były tajemnicą, a wiele z obecnych uzdrowiskowych miast założonych zostało wieki temu przez rządzących tu niegdyś rzymskich imperatorów.
Dodatkowo, Bułgaria słynie z produkcji olejku lawendowego i różanego, z nieprzebranego bogactwa produktów pszczelarskich i ziół leczniczych oraz z leczniczego błota mineralnego pochodzenia, które wydobywa się w niewielkim miasteczku Pomorie, położonym nad brzegiem Morza Czarnego. Wniosek stąd prosty – takie zaplecze to idealne podłoże do rozkwitu nie tylko ośrodków sanatoryjnych, ale i tych oferujących zabiegi spa i wellness. Możliwości do wyboru w temacie tym jest wiele. Postawić można na nadmorskie Złote Piaski, wspomnianą Pomorie czy Albenę, na górski Razłog, Bansko bądź Warshec położony w dolinie, nieopodal stoków Starej Płaniny. Tego typu relaksacyjne centra, typowo rekreacyjne atrakcje Bułgarii, rozsiane są tu dosłownie po całym kraju – ich bogatą, nowoczesną ofertą wszyscy spa-miłośnicy będą zachwyceni.