Co warto zobaczyć w Delhi – mieście o wielu twarzach?
Magiczne i tajemnicze Delhi niektórych zachwyca od pierwszej chwili, a inni o jego pięknie przekonują się dopiero po minięciu pierwszego szoku. Delhi to bowiem miasto tętniące życiem, kolorami i unoszącym się praktycznie w każdym zakamarku kurzem. To również miejsce pełne wyjątkowych atrakcji turystycznych.
Inspiracja dla Taj Mahal – Grobowiec Humajuna
Jednym z pierwszych, wciąż świetnie zachowanych, przykładów mogolskiej architektury jest Grobowiec Humajuna. Zabytek zachwyca geometryczną precyzją wykonania i majestatem. Zbudowano go z charakterystycznych dla tego okresu materiałów – białego marmuru i czerwonego piaskowca. To jeden z najpiękniejszych kompleksów grobowców na świecie, a jego wzniesienie, w połowie XVI stulecia, zleciła wdowa po Humajunie, indyjskim władcy – Haji Begum. Co ciekawe, spektakularny obiekt stał się inspiracją do stworzenia najprawdopodobniej najbardziej rozpoznawalnego zabytku w Indiach – mauzoleum Taj Mahal w miejscowości Agra.
Cechą charakterystyczną miejsca są zielone równo przystrzyżone ogrody, wodne kanały, liczne grobowce i ozdobne rzeźby. Wstęp dla turystów kosztuje 250 INR (rupii indyjskich), a bramy do kompleksu otwarte są od świtu do zmierzchu.
Miejsce pamięci i spotkań – India Gate
Co warto zobaczyć w Delhi wieczorem? Jeden z największych symboli miasta – przypominający paryski Łuk Triumfalny – Bramę Indii (India Gate). Pomnik został wybudowany w centrum Nowego Delhi w celu upamiętnienia Hindusów, którzy stracili życie podczas I Wojny Światowej, walcząc dla brytyjskiej armii. W pobliżu znajduje się jeszcze jeden obiekt pamięci, Amar Jawan Jyoti, z wiecznym płomieniem na cześć żołnierzy poległych w wojnie indyjsko-pakistańskiej w 1971 roku.
Wokół 42-metrowej Bramy rozciągają się zielone ogrody i promenada, dlatego okolice są idealnym miejscem do spacerów. Za sprawą wielkich powierzchni zielonych, to jeden z ulubionych spotów mieszkańców na popołudniowy piknik. Mury Bramy są specjalnie podświetlane po zmroku, dlatego wielu turystów można tu spotkać także wieczorami.
Co warto zobaczyć w Delhi? Czerwony Fort
Obronna konstrukcja rozciągająca się przez prawie 2 km jest największą atrakcją miasta. Wybudowano ją w połowie XVII wieku pod rządami Szacha Jahana, a swoją nazwę zyskała za sprawą charakterystycznego koloru wznoszących się na wysokość od 18 do 33 metrów murów, wykonanych z czerwonego piaskowca. Obiekt rolę fortecy skutecznie odgrywał do połowy XIX wieku, kiedy dynastia Wielkich Mogołów nie poradziła sobie z najazdem Brytyjczyków.
Cały kompleks składa się z pięknie udekorowanych pałaców, meczetu, galerii i ogrodów. Poszczególne królewskie pomieszczenia są zdobione wyjątkowymi ściennymi malunkami. Mimo upływu lat, wciąż można zachwycić się architektonicznym stylem budowli, a także poczuć potęgę ery panowania Wielkich Mogołów.
Czerwony Fort znajduje się w Starym Delhi, a turyści mogą go zwiedzać od wtorku do niedzieli między 9:30 i 16:30. Wieczorami, między 20:00 i 21:30, odbywają się specjalne pokazy będące połączeniem muzyki i światła. Za wstęp turyści muszą zapłacić 250 INR – 13 PLN (dzieci do lat 15. zwiedzają za darmo).
Zagadkowa wieża – Qutab Minar
W zestawieniu „co warto zobaczyć w Delhi” nie mogło zabraknąć również wyjątkowego zabytku – Qutab Minar. To najwyższy na świecie ceglany minaret, który powstał na przełomie XI i XII wieku! Jaki był cel budowy? Ta zagadka nie została w stu procentach rozwiązania, a wśród legend pojawiają się dwie możliwości – obiekt miał być symbolem początku panowania muzułmanów w Indiach bądź wzniesiono ją w celu nawoływania wierzących do modlitwy.
73-metrowy Qutab Minar posiada pięć pięter i każde z nich zakończone jest ozdobnym balkonem. Trzy pierwsze wykonane są z czerwonego piaskowca, z kolei dwa kolejne to połączenie marmuru z piaskowcem. Na wieży znajdują się płaskorzeźby i żłobienia, a także inskrypcje z Koranu.
Minaret jest największą atrakcją całego kompleksu o tej samej nazwie. U podnóża wieży znajdują się ruiny meczetu Quwwat Ui Islam z piękną bramą Alai Darwaza, grobowce, a także ogrodzona Żelazna Wieża, która mimo ponad 1600 lat, ku zdziwieniu naukowców, wciąż opiera się korozji. Wejście do kompleksu kosztuje 250 INR (dzieci poniżej 15. lat za darmo). Otwarte codziennie od świtu do zmierzchu.
Poczuj się jak miejscowy – Jama Masjid
Kolejne arcydzieło wybudowane za panowania Szacha Jahana to Jama Masjid, czyli największy meczet w Indiach. Na olbrzymim placu może się znaleźć aż 25 tysięcy wiernych! Pięknie udekorowany meczet ma trzy bramy wejściowe, za którymi wznosi się ponad 100 schodków, cztery wieże i dwa 40-metrowe minarety z fenomenalnym widokiem na miasto.
Na terenie Jama Masjid trzeba przestrzegać zasad dotyczących ubioru – należy okryć głowę, ramiona i nogi, a specjalne szaty można wypożyczyć przy jednej z bram. Właśnie z tego względu, za wejściem meczetu, turyści nie wyróżniają się zbytnio od miejscowego tłumu.
Wstęp jest darmowy, ale za możliwość wniesienia aparatu trzeba uiścić opłatę w wysokości 200 INR. Meczet dla turystów jest otwarty w każdy dzień tygodnia od 7:00 do 12:00 i 13:30 do 18:30. W międzyczasie trwa msza, podczas której turyści nie mogą zwiedzać miejsca.
Delhi – miasto pełne atrakcji
Wymienienie pięciu najważniejszych zabytków Delhi jest niewątpliwie trudnym zadaniem. Drugie największe miasto w Indiach to atrakcyjny ośrodek o wielu twarzach. Oprócz wspomnianych obiektów, warto zobaczyć charakterystyczną świątynię Lotosu, wielki park Ogrody Lodi czy Chandi Chowk – jeden z najbardziej zatłoczonych targów na świecie.
Z Polski do Delhi można dolecieć z jedną przesiadką w europejskim mieście – Monachium, Londynie, Frankfurcie czy Zurychu. Łączny czas podróży wyniesie ok. 10-12 godzin. Z lotniska do centrum można dostać się za sprawą linii metra, autobusów albo taksówki. Jest również możliwość wypożyczenia samochodu, choć na hinduskich ulicach panują dość specyficzne zasady, a kierowcom często zdarza się łamać przepisy.
Najlepiej Delhi odwiedzać między październikiem i marcem, kiedy temperatura nie jest aż tak wysoka i nie przeszkadza w podziwianiu kolejnych zabytków. Dodatkowo, w trakcie zimowych miesięcy występuje wiele kulturalnych wydarzeń. Latem termometry mogą wskazywać nawet powyżej 40 stopni Celsjusza, a dodatkowo notuje się najwyższe opady deszczu w mieście.