Szlak winny w Czechach
Położony w Czechach szlak winny jest atrakcją dla miłośników rowerów i oczywiście – wina. Malownicze krajobrazy i aromat młodego wina, burčaka, zapewnią moc wrażeń na kilku- lub kilkunastodniową wycieczkę.
Trochę historii
Uprawy winorośli na północy Europy ściśle łączą się z wydarzeniami historycznymi, a dokładniej z… podbojami Rzymian. Szlak winny w Czechach swoje korzenie ma w II stuleciu naszej ery, gdy legiony przybyłe w okolice Znojma na pokrytych wapiennymi skałami stokach nad Dyją zasadziły pierwsze uprawy winorośli.
Korzystne naświetlenie stoków i ciepłe, wilgotne powietrze sprawiły, że winnica Šobes przetrwała dłużej, niż Imperium Rzymskie, a jej zielone uprawy zachwyciły nie tylko smakoszy wina, ale i malarzy.
Szlak winny w Czechach – kiedy lepiej go odwiedzić?
Chętnym na połączenie zwiedzania z poznawaniem magii morawskich winnic polecić można okres jesienny, gdy rozpoczyna się winobranie. Na wzgórzach Mikulova i łąkach nad rzeką Dyja od początku września praca wre.
W połowie miesiąca w miejscowości Znojmo odbywa się Znojemské vinobraní, czyli święto symbolizujące okres winobrań. W 2017 roku odbywać się będzie od 15 do 17 września. W pierwszy dzień festynu odbywa się historyczna parada, podczas której uliczki miasta zapełniają się rycerzami na koniach, księżniczkami i kuglarze. Wśród muzycznych brzmień i ulicznego gwaru przebijają się aromaty lokalnego jedzenia i lekki aromat, młodego fermentującego wina – burčaka.
Bilety na Znojemské vinobraní można zakupić wcześniej przez Internet.
Wstęp jest płatny, wynosi od 230 CZK (37 PLN) za jednodniowy, po 350 CZK (56 PLN) za dwudniowy karnet wstępu. Oferowane są zniżki dla studentów i osób powyżej 60 roku życia. Wstęp bezpłatny obejmuje dzieci do 15 roku życia.
Strona główna wydarzenia.
Trasa dla amatorów wycieczek rowerowych
Ciągnący się wśród malowniczych pól i łąk szlak winny w Czechach zachwyca oglądany z rowerowego siodełka. Zamki, miasteczka, winnice i ukryte w nich piwniczki z tradycyjnym winem – czego chcieć więcej! Jeśli lubisz aktywny wypoczynek jest to trasa dla Ciebie – Morawskie Trasy Winiarskie to około 1250 km oznakowanych szlaków ciągnących się przez pofalowane ziemie Moraw, które sprawią przyjemność zarówno początkującym, jak i wprawnym kolarzom. Mnogie trasy pozwalają dobrać trudność przejazdu do swoich możliwości, a długość – do czasu trwania swojego urlopu 😉
Vinne sklepy – piwnice, w których kryje się magia
Nasyconych zielonymi krajobrazami i jazdą na rowerze podróżników z pewnością zainteresują lokalne piwniczki, w których sezonowane jest wino. Vinné sklepy, których nazwa wywodzi się od przekrywających je sklepień, można znaleźć niemal w każdej mijanej miejscowości na szlaku. Warto zajrzeć do nich nie tylko ze względu na kryjące się tam trunki, ale i historyczny charakter składów wina. Templářské sklepy w Čejkovicach powstały w XIII wieku dzięki zakonowi templariuszy, a ich wielkość (i przechowywane setki litrów wina!) zadziwiają przybyszów. Poza użytkowanymi piwnicami, w których można wypocząć i nasycić się atmosferą dawnych lat, ciekawym do odwiedzenia miejscem są podziemne sieci tunelów i składów w Znojmie. Ich ponad 30-to kilometrowe drogi można dziś zwiedzać z przewodnikiem.
Wino od podstaw, czyli czego i gdzie próbować w czasie wyjazdu
Uherské Hradiště aż po Znojmo – Szlak winny w Czechach warto zwiedzić na pieszo lub na rowerze, bo części atrakcji nie jest osiągalna samochodem. Te dwie miejscowości łączy 10 szlaków turystycznych, które przedłużone są o kolejne 1600 km szlaków austriackich.
Najważniejsze atrakcje na trasie to m.in. zamek Austerlitz, kompleks pałacowo-ogrodowy Lednice – Valtice, czy Zamek w Moravskim Krumlovie, w którym zobaczyć można imponujące dzieło secesyjnego artysty Alfonsa Muchy – „Słowiańską Epopeję”.
Początkujący i szukający krótkiej odskoczni od codziennych obowiązków docenią szlak do Mutěnic, który ma tylko 65 km. Biegnie przez łagodne pagórki, a zapach burčáka – młodego wina – jesienią z pewnością pięknie skomponuje się z widokiem czerwieniących się liści.
Mikulovski subregion winiarski z 85 km trasą rowerową jest drogą przez historyczne miejsca i tradycje. Masyw Pavlovskich Wierchów górujący nad szlakiem biegnącym od Lednic – Valtic po Mikulov zapewni piękne widoki o każdej porze roku. Miłośnicy win muszą zaznaczyć na swojej drodze zamek w Valticach, a którym znajduje się całoroczna ekspozycja degustacyjna narodowego konkursu win Salon Win Republiki Czeskiej. W regionie Mikulovskim warto spróbować odmian takich jak ryzlink vlašský, sylvánské zelené, rulandské bílé czy lokalne chardonnay.
Doświadczeni w górskiej jeździe mogą wybrać trasę wiodącą do Kyjova. 85 km wypełnionych ostrymi podjazdami, stromymi zjazdami i relaksującą jazdą wśród wzgórz nada się na kilkudniową wycieczkę.
Region Znojemski znajduje się na terenie Wierzchowiny Czesko-Morawskiej – właśnie tutaj dobrze poczują się miłośnicy win białych – specjału tego regionu. Wytrwali rowerzyści mogą zdecydować się na 165-kilometrową trasę prowadzącą do Znojma, która wiedzie przez malownicze, stosunkowo płaskie tereny. 10 km od miasta Znojmo znajduje się jedna z najstarszych czeskich winnic w miejscowości Šatov – Znovín Znojmo. Strona internetowa winnicy w języku angielskim (http://www.znovin.cz/en/ ) przybliża odbywające się tutaj imprezy tematyczne, a także daje możliwość rezerwacji przewodnika, który oprowadzi chętnych po zabytkowych piwnicach. Warto spróbować tutaj Sauvignon Blanc oraz Rieslinga. 55 mijanych na szlaku miejscowości zaowocuje spróbowaniem niejednego, a kilku rodzajów lokalnego wina. Czego chcieć więcej?