Najpiękniejsze krajobrazy Skandynawii
Na europejskie wakacje idealnie nadaje się nie tylko słoneczny południowy skrawek kontynentu. Coraz większą popularnością cieszy się również nie aż tak ciepła, ale urzekająca pięknem przyrody Skandynawia. Dania, Norwegia i Szwecja to miejsca, które malowniczymi pejzażami przyciągają o każdej porze roku. Jak okazuje się, w rejony te warto wybrać się nie tylko latem, ale i mroźną zimą.
Norweskie fiordy
Większość turystów Norwegię odwiedza po to, by na własne oczy ujrzeć malownicze fiordy. Morskich zatok wdzierających się w głąb lądu i okolonych majestatycznie pnącymi się ku niebu klifami jest tu wiele – ok. 1190. I choć wszystkich z nich nie uda nam się zobaczyć, dwie przedstawicielki figurujące na liście światowego dziedzictwa UNESCO są punktem obowiązkowym. Fiord Geiranger to łatwo dostępna zatoka będąca naszą pierwszą propozycją. To właśnie tu niezwykle krętą i zjawiskową Górską Drogą Truli ściągają największe rzesze przyjezdnych. Geirangerfjord to drążące skały wodospady, mgły unoszące się nad szczytami i pieczołowicie odrestaurowane dawne farmy, balansujące na stromych zboczach. Wystarczy na krajobraz ten raz rzucić okiem, by popularność jego stała się w pełni zrozumiała. Nieco trudniej dostępnym miejscem jest fiord Nærøy. Ci jednak, którzy chcą raczyć się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i spokojem zatrzymać powinni się w ulokowanej nad jego brzegiem wiosce Gudvangen. Przy okazji pamiętajmy, że istnieje wiele sposobów podziwiania tutejszych pejzaży. Do wyboru mamy piesze wyprawy, rowerowe przejażdżki, rejsy statkiem, spływy kajakowe bądź wędkowanie.
Spektakl zorzy polarnej
Najpiękniejsze krajobrazy Skandynawii to również zjawiskowe pejzaże rozświetlonego zorzą nieba. Jakby nie było, te zupełnie niezwykłe nocne spektakle należą do największych atrakcji północnej części globu. Zarówno w Norwegii, jak i w Szwecji znaleźć można wiele dogodnych lokalizacji umożliwiających oglądanie firmamentu w tej niecodziennej odsłonie. Osobiście na taką wyprawę polecamy jednak oddalony o 200 km na północ od podbiegunowego koła szwedzki Park Narodowy Abisko. To tu w mroźnej Laponii, na wysokości 900 metrów nad poziomem morza, na górze Nuolja znajduje się stacja Aurora, będąca wręcz wymarzonym punktem obserwacyjnym. Bezchmurne zazwyczaj niebo w połączeniu z czystym świeżym powietrzem sprawia, że w miejscu tym wystarczy zatrzymać się tylko na trzy doby, by mieć aż 88% szans na cieszenie się iście magiczną grą dźwięków i kolorów. Zjawiskową Aurorę borealis podziwiać można oczywiście tylko zimą. Wówczas zachwycać możemy się też polarnymi nocami, wspaniałymi narciarskimi trasami i prawdziwym mrozem nierzadko oscylującym w okolicy -30°C. Dodatkową tutejszą atrakcją są psie zaprzęgi i renifery.
Klify z duńskiej wyspy Møn
Ciągnący się na długości 8 metrów pas śnieżnobiałego klifu to przepiękny obrazek z malowniczej wyspy Møn. Pejzaż ten niejednokrotnie gościł na płótnach wielkich XIX-wiecznych malarskich mistrzów – uwiecznił go m.in. Louis Gurlitt, Christoffer Wilhelm Eckersberg czy Peter Christian Skovgaard. Kredowe skały gwałtownie wyrastające z toni lazurowego morza na wysokość 128 metrów nie mniej zachwycają i dzisiaj. Nikogo nie powinien więc specjalnie dziwić fakt, że to jedna z najważniejszych duńskich krajobrazowych atrakcji. Møns Klint wspaniale prezentuje się latem, skrząc w blasku przedpołudniowego słońca i unosząc na swym grzbiecie zielone lasy. Jeszcze bardziej malowniczo robi się tu jednak dopiero jesienią, gdy bukowe drzewa niezwykle zjawiskowo przebarwiać zaczynają swe liście. Wyspa Møn to nie tylko klify, to również rozsiane po okolicy rozległe pastwiska, czyste stawy i wiodące kniejami ścieżki. Spokojnie można więc zatrzymać się tu na dłużej i zarówno o wschodzie słońca, jak i o zmierzchu podziwiać hipnotyzującą wapienną skałę.
Najpiękniejsze krajobrazy Skandynawii – czas na panoramę miejską
Skandynawia zachwyca przede wszystkim dziką, tajemniczą, ale i fascynującą przyrodą. Wśród najwspanialszych panoram tej części globu nie można jednak zapomnieć i o niebywale urokliwych pejzażach miejskich. Ålesund to przybrzeżne norweskie miasteczko słynące z nowoczesnej floty morskiej, z wielkiego słonowodnego akwarium i kolorowych secesyjnych kamienic. Największą niespodzianką jest tu jednak zaopatrzona w widokowy taras góra Aksla. Ci, którzy liczą na unikalne fotograficzne kadry i niezapomnianą ucztę dla oka, pokonać muszą 418 wiodących na górę stopni. Trud taki nie pójdzie jednak na marne i od razu zostanie sowicie wynagrodzony. W tym miejscu lojalnie ostrzegamy tych, którzy harmonogram zwiedzania mają z reguły dopięty na ostatni guzik.
Jeśli na górę wejść chcecie tylko na chwilę, to zamierzenia tego pewnie nie uda się zrealizować. Podziwiany z tej perspektywy Ålesund, spektakularnie wdzierający się w wody zatoki i okolony grzbietami Alp Sunnmøre, zjawiskowo wygląda za dnia, w pełnym słońcu. Prawdziwie magicznie robi się tu jednak po zmroku, gdy miasto rozbłyska tysiącem mieniących się świateł. Dłużą wizytę w tej nieziemskiej krainie z pewnością uprzyjemni nam znajdująca się tu restauracja.
Sielski Archipelag Sztokholmski
Najpiękniejsze krajobrazy Skandynawii to nierzadko miejsca, w których można poczuć się jak w bajce. Zaskoczenie często bywa tym większe, gdy okazuje się, że wiele iście magicznych światów znajduje się w okolicach znanych miejskich metropolii. Największy szwedzki archipelag złożony z licznych granitowych wysp i wysepek usytuowany jest nieopodal Sztokholmu. Jeszcze do niedawna był on domem rolników i rybaków, dziś w dużej mierze we władanie przejęli go mieszkańcy stolicy. Mimo takiej zmiany Archipelag Sztokholmski nie stracił na swym uroku. Miejscowi opowiadają, że w leśnych gęstwinach, nad bagnami wciąż harcują tu elfy, gnomy i trolle. Poza tym w wodach jest pełno ryb, w lasach zaś jagód, grzybów i dzikiej zwierzyny. Nie wszystkie wynurzające się tu skrawki lądu są zamieszkałe, nie wszystkie też wyglądają tak samo. Przemieszczając się z miejsca na miejsce, natkniemy się więc za skąpane w słońcu zatoczki, na skaliste zbocza, dębowe knieje, utkane z mchu dywany i kolorowe drewniane skandynawskie domki. To wymarzone miejsce dla tych, którzy nie potrafią usiedzieć w miejscu, a niezależnie od tego, w którym kierunku ruszą, chcą cieszyć oko pięknym widokiem. By odkryć wszystkie tutejsze cuda, wystarczy wynająć łódkę.
Najpiękniejsze krajobrazy Skandynawii to fiordy otoczone górami, zorze zdobiące niebo, sielskie archipelagi i malownicze miasteczka. Tu można nacieszyć oko!