Wczasy. Lekarstwo dla ciała i duszy.
Wczasy to dla niektórych zbędny luksus. W całym tym pośpiechu i natłoku obowiązków, zapominamy o tak banalnej, ale jakże ważnej sprawie: o zaplanowaniu urlopu. A to błąd! Wszelkiego rodzaju badania, potwierdzają, że wakacje są zbawienne dla naszego ciała i umysłu.
Istnieje gros osób, które wręcz kumulują urlop i tym samym nie korzystają w pełni ze swoich praw jako pracownicy. Pomijając fakt, że takie zachowanie wiąże się z naginaniem przepisów, to z każdym kolejnym, przepracowanym dniem, nasz organizm staje się mniej wydajny. Konsekwencją jest zmniejszona koncentracja i produktywność w pracy. Podupada też nasze zdrowie. Poniżej przedstawiamy korzyści jakie płyną z wartościowego wakacyjnego wypoczynku:
1. Praca w godzinach nadliczbowych szkodzi zdrowiu.
Z badania przeprowadzonego na grupie ponad 600 tys. osób z USA, Australii i Wielkiej Brytanii wynika, że osoby, które pracują powyżej 55 godzin tygodniowo, są o 33% bardziej narażone na udar oraz o 13% bardziej narażone na zawał serca niż ci, którzy pracują 35-40 godzin tygodniowo. Nie mówiąc o spadku ich produktywności.
2. Im dłuższa przerwa od wakacji, tym trudniej będzie nam się zrelaksować.
Zdaniem Deborah Mulhern (psycholog kliniczna), im dłużej przekładamy nasz urlop na później i tkwimy w naszej codziennej rutynie tym wejście w stan odprężenia będzie trudniejsze do wypracowania.
3. Sama myśl o zbliżającym się urlopie poprawia nasze samopoczucie.
Badacze z Holandii przepytali 974 osób wybierających się niebawem wakacje o ich usposobienie. Przeprowadzona analiza, wskazała jednoznacznie, że już samo planowanie i przygotowywanie się do wyjazdu, poprawia nam humor.
4. Nawet krótkie wczasy są zbawienne.
Sama zmiana otoczenia i oderwanie się od szarej rzeczywistości, sprawia,że czujemy się zdecydowanie lepiej.
5. Wczasy pozytywnie oddziałują na Twoje serce i układ nerwowy.
Badania na grupie osób, będących w średnim wieku wskazują jednoznacznie, że Ci, którzy nie korzystają z urlopu są o 37% bardziej podatni na zawał serca. Odpoczynek jest zatem konieczny, by serce mogło należycie funkcjonować. Nie od dziś wiadomo, że praca to także stres. Wyjeżdżając na wakacje, uciekamy od wielu problemów i trosk. Zaczynamy zwalniać i cieszyć się otaczającymi nas widokami. Nasz mózg nastawia się na tzw. nicnierobienie i skupia się jedynie na przyjemnościach.
6. Aktywny wypoczynek, lekiem na wszystko.
Wielu z nas błędnie interpretuje hasło wakacje. Duża część z nas myśli, że leżąc leniwie na plaży całymi dniami, „ładuje akumulatory”. Nic bardziej mylnego! Im więcej aktywności podczas urlopu, tym bardziej wypoczęte będą nasz mózg oraz nasze ciało. Ponadto, jak przekonują badacze, doświadczanie nowych ciekawych rzeczy oraz przeżywanie przygód zwiększa naszą kreatywność w pracy.
7. Wczasy wzmagają naszą produktywność.
To dzięki wakacjom rośnie nasza produktywność, nie dzięki kolejnym godzinom spędzonym przy biurku. Odpoczynek sprawia, że bardziej nam się chce, zyskujemy nową perspektywę, wpadamy na nowe pomysły i…szybciej wykonujemy powierzone obowiązki.