Poznaj ciekawe miejsca w Sewilli
Sewilla jest stolicą Andaluzji i zarazem czwartym, największym miastem Hiszpanii. Panujący tu klimat śródziemnomorski stopniowo przechodzi w półpustynny, z upalnymi latami i niewielką roczną ilością opadów. Historia najgorętszego regionu Półwyspu Iberyjskiego sięga czasów II wieku przed naszą erą. Największe zabytki Sewilli – pałac królewski Alkazar z XI wieku, Plac Hiszpański w kształcie półksiężyca i imponująca gotycka katedra, znane są na całym świecie.
Stolica Andaluzji
Zanim powstało piękne miasto, które dziś nazywamy Sewillą, południową część Półwyspu Iberyjskiego zamieszkiwali Fenicjanie, Kartagińczycy, Wizygoci i Maurowie. Starożytni Rzymianie nazywali swoją zachodnią siedzibę „Hispalis”. Największy wpływ na obecny wygląd miasta mieli najeźdźcy z Mauretanii, którzy przybyli tu w VIII wieku i do 711 roku podbili Hiszpanię. Kultura muzułmańska odbiła silne piętno głównie na architekturze Sewilli. To właśnie z okresu średniowiecza pochodzą imponujące fortece Maurów – dawny pałac królewski Alkazar i Torre del Oro – Złota Wieża, służąca mauretańskim łupieżcom za magazyn. Arabski dwór wraz z przypałacowymi ogrodami został rozbudowywany w XIV wieku, łącząc chrześcijańskie elementy architektoniczne z islamskimi. Tak powstał styl mudéjar, charakterystyczny dla rejonów po rekonkwiście.
Sewilla była znanym miastem portowym już w XV wieku. Swą sławę zawdzięcza rozwiniętemu rzemiosłu oraz handlowi morskiemu z krajami nadbałtyckimi i portami Afryki Północnej. Do bogactwa hiszpańskiej floty przyczyniły się odkrycia geograficzne, w tym dopłynięcie do wybrzeża Ameryki. To właśnie w budynku sewilskiego Alkazaru zapadła decyzja o wysłaniu ekspedycji Magellana. Tu też Krzysztof Kolumb namówił Ferdynanda Aragońskiego i Izabelę Kastylijską do sfinansowania jego podróży do Indii. Wizja dobrobytu roztoczona przez europejskiego żeglarza, doprowadziła do wybuchu prawdziwej gorączki odkrywczej na Półwyspie Iberyjskim.
Pałac królewski w najgorętszym mieście Europy
Kompleks pałacowy z imponującymi ogrodami królewskimi zwany Reales Alcazares mieści się nieopodal Plaza del Triunfo, w bliskim sąsiedztwie zabytkowej katedry. Główne wejście znajduje się zaraz za Puerta de León – Lwią Bramą, zbudowaną z XII-wiecznych murów z czasów panowania Almohadów. Sewilski Alkazar jest najstarszym w Europie pałacem królewskim, nieprzerwanie zamieszkiwanym przez władców Hiszpanii. Obecnie do dyspozycji rodziny monarszej pozostają górne piętra, zaś partner corocznie odwiedzany jest przez rzesze turystów.
Alkazar był ulubionym miejscem króla Piotr I Okrutnego, zwanego przez niektórych Sprawiedliwym, jako że wyjątkowo lubował się w wymierzaniu sprawiedliwości zdrajcom. W XIV wieku za punkt honoru postawił sobie rozbudowę pałacu do ogromnych rozmiarów, sprowadzając z Granady najlepszych architektów. Mimo iż hiszpański władca był zagorzałym katolikiem, nie przeszkadzały mu dekoracje z mottem grenadyjskiej dynastii Nasrydów – „Tylko Allah zwycięża”. Po intensywnym dniu zwiedzania, warto opuścić mury rezydencji, aby udać się na odpoczynek w ogrodach Alcázar. Okazały park zajmuje kilka sektorów – każdą część porasta roślinność z innego zakątka świata, tworząc egzotyczny rezerwat przyrody.
Ciekawe miejsca w Sewilli – Katedra Najświętszej Marii Panny
Niekwestionowaną wizytówką Sewilli jest Katedra Najświętszej Marii Panny, która swym rozmiarem ustępuje jedynie Bazylice Świętego Piotra w Rzymie i Katedrze Świętego Pawła w Londynie. Jest też największą gotycką świątynią na świecie. Imponująca budowla wraz z pałacem Alkazar i Archiwum Indii zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1987 roku. Rzymskokatolicki kościół powstał w latach 1402-1506, na miejscu dawnego meczetu z lat 1184-1196, zbudowanego przez marokańską dynastię Almohadów.
Ciekawe miejsca w Sewilli nieodłącznie związane są z okresem odkryć geograficznych i dalekimi wyprawami Krzysztofa Kolumba. We wnętrzu katedry znajduje się późnoromański grobowiec ze szczątkami podróżnika z Genui. Na uwagę zasługuje także prezbiterium z 1478 roku, przykryte ozdobnym baldachimem, największy w Hiszpanii główny ołtarz – Capilla Mayor, kaplica królewska – Capilla Real i Capilla de San Andrés z wbudowanym krucyfiksem autorstwa Juana Martínez Montañésa. Przed ołtarzem renesansowej Kaplicy Królewskiej w posrebrzanym sarkofagu z brązu, spoczywa Ferdynand III Święty – pierwszy kanonizowany król Hiszpanii i patron Sewilli. Z katedralnej wieży, która wznosi się na wysokości 97,5 metra, roztacza się wspaniały widok na miasto.
Kulturalne centrum Hiszpanii
W malowniczym Parku Marii Luizy, zaprojektowanym specjalnie na Światową Wystawę Iberoamerykańską, która odbyła się w 1929 roku, wybudowano bajkowy Plac Hiszpański. Zadziwiająca konstrukcja z licznymi fontannami, znajdująca się w południowo-wschodniej części Sewilli, powstała w stylu neomudéjar z elementami art déco. Plac w kształcie półkola, zakończony czterema mostami, pierwotnie miał symbolizować zaprzyjaźnione królestwa – Aragonię, Kastylię, León i Navarrę.
Obecnie Plaza de España z każdej strony otoczona jest restauracjami i galeriami handlowymi. W pobliżu mieszczą się muzea i instytucje kulturalne, z których znana jest Sewilla. Najsłynniejszy pawilon, na który składa się czternaście obszernych sal – Muzeum Sztuk Pięknych z 1841 roku, posiada imponującą kolekcję zbiorów od epoki średniowiecza po czasy współczesne. Dumą Museo de Bellas Artes są zbiory obrazów wielkich hiszpańskich malarzy – El Greco, Diego Velázqueza, Francisco Pacheco i Bartolomé Estébana Murillo.
Sewilla kolebką odkrywców
Warto zwrócić uwagę na mniej znaną architektoniczną perłę Andaluzji, jaką jest renesansowy budynek giełdy handlowej z lat 1583-1598. Od XVIII wieku za sprawą Karola III z dynastii Burbonów, swą siedzibę ma tu Główne Archiwum Indii, w którym zgromadzono informacje na temat posiadłości zamorskich Hiszpanii. Do tej pory cała dokumentacja dotycząca podboju Nowego Świata, rozproszona była między Simancas a Kadyksem. Archiwum sewilskie uchodzi za największą kartotekę dostarczającą wiedzy z zakresu kolonizacji obu Ameryk. Znajdują się tu oryginalne rękopisy Krzysztofa Kolumba, Ferdynanda Magellana i Francisco Pizarro, o ogromnej wartości historycznej.
Pozostałe ciekawe miejsca w Sewilli, również zostały wybudowane w harmonijnym, renesansowym stylu. Tak też wygląda ratusz powstały w latach 1527-1564 w miejscu dawnego Placu Turniejowego, na zgliszczach klasztoru franciszkanów. Znaleźć go można w pobliżu Plaza Nueva i Plaza San Francisco. Dwie kondygnacje ratusza zdobią figury legendarnych założycieli miasta – Cezara i Herkulesa.
Nie można opuścić Andaluzji nie odwiedzając dzielnicy Triana, budzącej grozę w odległych czasach średniowiecza. Hiszpania cieszyła się niegdyś złą sławą, będąc stolicą Świętej Inkwizycji. To właśnie na terenie Triany dokonywano publicznych egzekucji heretyków. Dziś nie ma już śladu po stosach, którymi usłane były ulice. Obecnie dzielnica pełna jest klimatycznych restauracji i romantycznych zaułków, w których kryją się zakochani spacerowicze. Niewielu z nich zachodzi w głowę, jaka historia miała tu miejsce przed laty…