Atrakcje Bawarii – intrygująca kraina w zasięgu ręki!
Nie trzeba ruszać daleko, by spędzić urlop w niezapomnianej, czarującej scenerii. Bawaria to prawdziwie malowniczy zaułek Europy! Górskie szczyty, przejrzyste jeziora, finezyjne zamki, średniowieczne stare miasta i tętniące życiem nowoczesne metropolie. To wszystko nie na drugim krańcu globu, a tuż pod bokiem!
Bajkowy zamek Ludwika II
Zjawiskowy zamek Neuschwanstein, wzniesiony przez bawarskiego władcę Ludwika II, to jedna z tych budowli, którą łatwo rozpoznać, nawet jeżeli w samej Bawarii nigdy się nie było. To nie tylko wizytówka landu, ale też jeden z najsłynniejszych niemieckich zabytków oraz pierwowzór, będący inspiracją dla Zamku Śpiącej Królewny w Disneylandzie.
Jak widać, niektóre atrakcje Bawarii znane są na całym świecie! Fascynacje rycerskimi ideałami i romańskim stylem widać tu gołym okiem – próżno jednak w tym XIX-wiecznym dziele dopatrywać się średniowiecznej rekonstrukcji. Budowla to z pewnością nie warowna a finezyjna i zadziwiająca polotem. Z zewnątrz pałac zachwyca smukłymi, strzelistymi wieżami, jednak i w środku nie brak niespodzianek. Ludwik II, zwany też Bajkowym Królem czy Ludwikiem Szalonym, z upodobaniem angażował się w promocje sztuki – był m.in. mecenasem oraz wielbicielem Wagnera. To właśnie bohaterowie wagnerowskich oper gwarnie zaludniają malowidła zdobiące zamkowe sale. Spacer po komnatach wraz z przewodnikiem to nie tylko okazja do obejrzenia tego architektonicznego skarbu, to również niepowtarzalna szansa na usłyszenie paru niezwykłych historii z życia ekscentrycznego monarchy.
W świecie nauki i techniki
Deutsches Museum to miejsce, w którym największe zagadki współczesnego świata przestaną być tajemnicą! Wyprawa do monachijskiej świątyni techniki to niezwykła podróż przez świat wynalazków i znamienitych odkryć, to również okazja na eksperymenty i doświadczenia, których szkolne sale z pewnością nie zaoferują.
Całości w jeden dzień zwiedzić po prostu nie sposób zawczasu warto więc wybrać najbardziej interesujące działy. Transport, maszyny, chemia, fizyka czy farmaceutyka, geodezja, astronomia, instrumenty muzyczne czy rzemiosło – propozycji naprawdę tu wiele. Nowoczesne planetarium to obowiązkowy punkt wyprawy dla wszystkich miłośników gwiezdnych konstelacji. Na tych zaś, którym marzy się rozwikłanie kryminalnej zagadki, czeka laboratorium, w którym pod bacznym okiem naukowców, przy użyciu próbek DNA odnaleźć można sprawcę fikcyjnego morderstwa. Również maluchy, chcące wkroczyć w ekscytujący świat nauki, znajdą coś dla siebie! Na dzieci w wieku 3-8 lat czeka tu specjalnie dla nich wzniesione królestwo, a w nim ponad tysiąc interaktywnych zabaw do cna zdolnych zaangażować młode umysły!
Ratyzbona – haust historii i nocna zabawa
Zabytkowa Ratyzbona to najlepszy przykład na to, że historyczne zaułki to niekoniecznie miejsca, w których czas raz na zawsze się zatrzymał – i one wciąż tętnić mogą miejskim życiem.
To rozciągające się nad Dunajem miasto to idealna propozycja dla tych, którzy za dnia zatopić pragną się w średniowiecznych uliczkach, w nocy zaś w klubowym szaleństwie. Jeszcze do niedawna tutejszej starówki nikt nie zauważał, a plany zagospodarowania terenu zakładały zrównanie jej z ziemią tak, by ustąpiła miejsca nowoczesnej, miejskiej zabudowie. Od lat 70. XX w. na teren wkroczyli konserwatorzy – średniowiecznemu miastu udało się ocaleć!
Ratyzbona to przede wszystkim skrzące czerwone dachy, mieszczańskie kamienice i pnące się ku niebu wieże, które swego czasu towarzyszyć zaczęły nie tylko przykościelnym budowlom, ale i patrycjuszowskim domom. Wieże te, zwane rodowymi, pełnić miały funkcje obronne oraz z dumą świadczyć o randze i prestiżu rodziny. Na odwiedziny czeka też przepiękna XIII w. katedra i Kamienny Most – swego czasu największy tego typu konstrukt na świecie! Tutejsze atrakcje Bawarii to również prawdziwy kulinarny bestseller – musztarda od Luise Händlmaier, do zdobycia w firmowym sklepie!
Na romantycznym szlaku
Urlop spędzony w jednym miejscu wydaje Ci się stratą czasu? Bawarski romantyczny szlak to znakomita propozycja dla tych, którzy podczas wakacji nie potrafią usiedzieć na miejscu! Trasa wiodąca z Würzburgu aż do Füssen to prawie 400 km drogi, zahaczającej o ponad 30 miast i miasteczek, o liczne zamki, średniowieczne rynki i twierdze, o malownicze rzeki, jeziora i górskie grzbiety, które majestatycznie zdobią tutejszy krajobraz.
Ten jeden z najbardziej ujmujących europejskich traktów wytyczony został w latach 50. XX w. i od tego czasu cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Würzburg wraz z mostem strzeżonym przez pokaźny zastęp świętych, położone na dnie krateru Nördlingen, renesansowy kościół św. Anny w Augsburgu, zamek Hohenschwangau ulokowany w zapierającej dech w piersiach scenerii czy inspirowany francuskimi wpływami neobarokowy Pałac Linderhof – to tylko niektóre z miejsc, do których warto zawitać. Równie niezwykłej trasy próżno szukać gdzie indziej w Europie!
Oktoberfest – atrakcje Bawarii znane na całym świecie!
Monachijskie święto piwa to impreza z Bawarią kojarzona niemal natychmiastowo. W końcu 181 lat tradycji robi swoje! Kto jeszcze tu nie był, niech rezerwuje czas w tym roku – Oktoberfest 2015 rusza 19 września i aż do 4 października złocistego trunku z pewnością tu nie zabraknie. Festynowe namioty zapraszają w swe progi od 10 rano do 22.30 wieczorem. Ci, którym marzy się przywdzianie bawarskiego stroju, wcześniej udać powinni się na ulicę Im Tal, na której bez trudu zdobędą niezbędne akcesoria.
Obowiązkowy punkt programu? Wizyta w namiotach Fischer-Vroni i Augustiner-Festhalle i porządny haust Augustiner’a – tutejszej chluby produkowanej przez najstarszy wciąż działający monachijski browar. Zresztą wszystkie serwowane tu specjały to produkty lokalne najwyższej jakości, wciąż warzone zgodnie z XV w. Bawarskim Prawem Czystości. Poza piwem na uwagę zasługują: golonka, pieczeń wieprzowa czy pieczone kurczaki oraz obatzda – pasta z sera camembert z dodatkiem cebuli. Tańce, muzyka i tłumy chętnych do zabawy zawsze gwarantowane, stąd też ci, którym marzy się siedzące miejsce w namiocie wcześniej zadbać powinni o rezerwację.