Atrakcje Limy – miasta królów, ogrodów i kulinarnych specjałów
Stolica Peru lata swojej świetności przeżywała w czasach kolonialnych pomiędzy XVII i XVIII stuleciem. Po czasach rządów konkwistadorów zachowała się masywna architektura, która kontrastuje z nowoczesnymi wieżowcami, powstałymi w bogatych dzielnicach miasta i zachowanymi skarbami cywilizacji Inków.
Historyczne centrum Limy
W 1535 roku do wybrzeży kontynentu dotarł Francisco Pizarro, który rozpoczął podbój okolicznych terenów. Jako miejsce dowodzenia wybrał sobie plac, znany dziś pod nazwą Plaza Mayor. Od stuleci pozostaje on najważniejszym miejscem w stolicy Peru, na którym znajdują główne atrakcje Limy.
W sercu placu wznosi się brązowa fontanna z XVII wieku, miejsce spotkań turystów i mieszkańców. Z tej perspektywy w oczy od razu rzuca się słynna katedra. Jej wnętrze zachwyca barokowymi kaplicami, złoconymi masywnymi sklepieniami czy posągiem Jezusa, wykonanym z kości słoniowej. Ponadto, tuż przy wejściu znajduje się trumna ze szczątkami wspomnianego założyciela Limy, Francisco Pizarro.
Hiszpański konkwistador rządy prowadził z pobliskiego Domu Gubernatora, który po dziś dzień pozostaje oficjalną rezydencją prezydentów państwa. Miejsce dla Peruwiańczyków ma również wielką wartość duchową, gdyż spoczywa na szczątkach poległych władców Inków. Wizyta w samym budynku jest dość trudna do zorganizowania, ale warto przyjrzeć się zmianie warty, która odbywa się codziennie o godzinie 11:45.
Ponadto, na placu znajduje się miejski ratusz (Palacio Municipal), Pałac Arcybiskupa z pięknymi zdobionymi balkonami, a także galerie i muzea.
Reprezentatywna dzielnica nad brzegiem oceanu
Limę nazywa się miastem królów i ogrodów. Na ten drugi przydomek najbardziej pracuje nowoczesna dzielnica Miraflores, umiejscowiona praktycznie na skraju klifów. Władze regionu postawiły na stworzenie jak największej ilości terenów zielonych, a do budowy zespołu parków El Malecon zatrudniono czołowych ogrodników i artystów. Piękne rośliny, wydzielone ścieżki i ozdobne rzeźby stanowią idealną scenerię do porannego joggingu czy spacerów z dodatkiem oceanicznej bryzy.
Miraflores to reprezentatywna dzielnica Limy, gdzie w wysokich wieżowcach znajdują się najlepsze sklepy, restauracje, kluby nocne i hotele. Oprócz czarujących ogrodów, słynie z popularnej plaży, promenad, a także pozostałości po czasach sprzed cywilizacji Inków. W okolicy zachowały się bowiem murowane podstawy świątyni Pucllana, zbudowanej w kształcie piramidy i datowanej na V wiek naszej ery.
Historia w murach klasztoru
Najważniejszym religijnym obiektem w Limie jest klasztor św. Franciszka wybudowany pod koniec XVII wieku w barokowym stylu. W jego wnętrzu pięknie prezentują się pozłacane ołtarze i ozdobne kopuły. To, co jednak najbardziej przyciąga turystów, to możliwość wycieczki po tajemniczych katakumbach, znajdujących się pod kościołem. Przewodnicy powiadają, że w tych korytarzach pogrzebano 75 tysięcy ciał. Powiew grozy można odczuć szczególnie po obejrzeniu licznych kości i czaszek, ułożonych w specjalnych podziemnych salach.
Jeśli zamierzasz zwiedzić atrakcje Limy, wizyta w kompleksie św. Franciszka jest obowiązkowa. W budynkach znajduje się wiele historycznych artefaktów, dokumentów i murali. Warto zajrzeć również do klasztornej magicznej biblioteki, która przypomina tę, prezentowaną w serii filmów o Harrym Potterze.
Magiczne show w wykonaniu fontann
Park de la Reserva istnieje od 1929 roku, jednak jego największa atrakcja powstała niecałe 10 lat temu. Władze miasta zdecydowały się zainwestować w kompleks 13 osobnych fontann, które po zmroku tworzą niezapomniany pokaz z wykorzystaniem wody, świateł i muzyki. Circuito Magico del Agua (Magiczny Wodny Cyrk) trafił nawet do księgi rekordów Guinnessa jako największy tego typu obiekt na świecie. Z takiej atrakcji nie będą zadowolone tylko dzieci!
Atrakcje Limy – kuchnia najwyższych lotów
Lima kilka lat temu została uznana za „gastronomiczną stolicę Ameryk”. Miejscową kuchnię charakteryzuje spore zróżnicowanie i połączenie smaków regionalnych z zagranicznymi. O jedzenie dbało się tutaj już za czasów kolonialnych, a tradycja dobrego żywienia pozostała do dziś.
Szczególnie zadowoleni będą wielbiciele owoców morza. Świeże okazy trafiają na stół praktycznie z oceanu. Daniem głównym Limy, jak i całego Peru, jest ceviche. Przeważnie składa się na nie surowa ryba, ostre papryczki chili i cebula. Wszystko jest marynowane i przyrządzane w soku z limonki, a podawane z ziemniakami i kukurydzą. Warto zwrócić uwagę, że ceviche można robić praktycznie z każdego morskiego organizmu – ryby, ośmiornicy czy skorupiaków. Tradycyjnie przyrządzone danie można spotkać zarówno w luksusowych lokalach, jak i w ulicznych kameralnych budkach.
Miejscowi szefowie kuchni uwielbiają czerpać garściami z japońskich i chińskich jadłospisów. Peruwiańskie dania charakteryzują się ostrością, wyraźnymi kolorami i aromatami. Warto również skosztować corvina (danie z okoniem) albo camarones (małże).
Narodowym alkoholem Peru jest z kolei Pisco Sour – brandy z winogron. Smakuje wyśmienicie, ale trzeba do niej podchodzić z wielkim szacunkiem. Zbyt duże dawki mogą skończyć się bowiem szybkim i niespodziewanym upojeniem, a następnego dnia, sporym bólem głowy.
Jak polecieć do Limy?
Głównym międzynarodowym lotniskiem w Peru jest port lotniczy Jorge Chavez (LIM), gdzie bezpośrednio można trafić z wielu miast USA i Ameryki Południowej, a także z Madrytu, Paryża lub Amsterdamu. Z Warszawy można dolecieć już z jedną przesiadką, a podróż w najlepszym wypadku będzie trwać mniej niż 20 godzin.
Lotnisko znajduje się ok. pół godziny od centrum miasta. Ze specjalnych terminali odjeżdżają publiczne autobusy, firmowe busy i taksówki. Jest również możliwość wypożyczenia samochodu.
Główny turystyczny sezon w Limie ma miejsce pomiędzy grudniem i kwietniem, czyli w okresie peruwiańskiego lata. Temperatury wahają się między 20-26 stopniami Celsjusza, a podróżom zazwyczaj towarzyszy bezchmurne niebo.