Atrakcje Sri Lanki – perły Oceanu Indyjskiego
Przy południowym wybrzeżu Indii wyraźnie odznacza się sporej wielkości wyspa Cejlon, która jest siedzibą państwa Sri Lanka. To oaza spokoju, słynna wśród turystów za sprawą wysokiej klasy plaż. Relaks przy szumie fal oceanu to jednak nie jedyna atrakcja tego magicznego miejsca.
Sigiriya – lwia forteca
W centrum wyspy, pośród zielonej równiny, wznosi się wielka, pionowa skała z ozdobnymi komnatami. W V wieku budowę fortecy, spełniającej jednocześnie rolę pałacu, zarządził miejscowy król Kasyapa I. Do dziś w skalnej konstrukcji pozostały zachwycające ruiny. To, co może jednak najbardziej zadziwiać, to malownicze, wyryte na ścianach freski, towarzyszące podczas wyprawy na sam szczyt.
Miejsce nazywane jest Sigiriya, co można przetłumaczyć jako „Lwia Skała”. Cała konstrukcja miała bowiem przypominać wielkiego, siedzącego lwa, o czym świadczą zachowane przy samym wejściu łapy zwierzęcia. Skała wznosi się na wysokości ok. 200 metrów, a z jej płaskiego wierzchołka rozciąga się pełen zieloności krajobraz dżungli i pól ryżowych. Taki widok zapiera dech w piersi. Nic dziwnego, że obiekt jest jednym z ośmiu na Sri Lance, które znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Wejście kosztuje 30 USD. Trzeba się liczyć z ponad godzinną wspinaczką po dość wąskich schodach i mostkach. Z tego względu, turyści z lękiem wysokości mogą mieć problemy z osiągnięciem najwyższych partii wzniesienia.
Atrakcje Sri Lanki – Yala National Park
Spośród wielu parków narodowych na Sri Lance, zdecydowanie najchętniej odwiedzany jest Yala National Park, znajdujący się w południowo-wschodniej części wyspy. Jego znaczny obszar pozostaje zamknięty dla turystów, ale w sekcji otwartej występuje możliwość zorganizowania profesjonalnego safari.
W trakcie wyprawy można natrafić na największą na świecie populację leopardów, olbrzymie słonie, wargacze, małpy czy kolorowe ptaki, które żyją w swoim naturalnym środowisku. Wycieczka na pół dnia po tym miejscu to wydatek rzędu 40-50 USD. Podczas podróży jeepem, odwiedzisz piękne obszary z dżunglami, jeziorami i plażami włącznie. Niezapomniane widoki gwarantowane.
Dalada Maligawa – świątynia z największym skarbem
Jeśli chodzi o atrakcje Sri Lanki, nie wolno zapomnieć również o licznych obiektach religijnych. Ponad połowa mieszkańców wyspy jest wyznania buddyjskiego, o czym świadczą powstałe w całym kraju świątynie. Najważniejszą z nich jest bez wątpienia Dalada Maligawa w Kandy, nazywana również Świątynią Zęba. Swój przydomek zyskała sobie za sprawą najcenniejszego przechowywanego skarbu w kraju. W jej sercu znajduje się bowiem ząb Buddy, który zdobyto przed jego kremacją. O uroczystym charakterze świątyni świadczy fakt, że trzy razy dziennie odbywają się specjalne rytuały, powiązane z muzyką i tańcem, a ich dźwięki roznoszą się po całym mieście. Wizyta w świątyni to koszt ok. 8 USD.
Samo Kandy jest jednym z najbardziej czarujących miejsc na Sri Lance. Wokół niego rozpościerają się wielkie pola herbaty, będącej głównym towarem eksportowym kraju. Miejscowość można spokojnie określić nie tylko jako religijne, ale również kulturowe centrum kraju. Na przełomie lipca i sierpnia odbywa się tutaj jeden z najsłynniejszych religijnych festiwali w Azji – Esala Perahera. Barwne pochody słoni, tańce, pokazy świateł i tradycyjne śpiewy trwają przez 10 kolejnych dni.
Wybrzeże wprost ze snów
Sri Lanka to również kapitalne miejsce do plażowych wakacji. Południowe wybrzeże przy Oceanie Indyjskim jest pełne szerokich i piaszczystych plaż z turystycznymi miasteczkami. Hikkaduwa, Unawatuna, Weligama i Mirissa to świetne lokacje do surfingu, natomiast kolorowe rafy w pobliżu Hikkaduwa zapewniają niezapomniane nurkowanie.
Ponadto, na Sri Lance znajdują się rewelacyjne punkty obserwacyjne wielorybów oraz delfinów. Podziwianie tych wielkich wodnych ssaków jest możliwe wyłącznie od listopada do kwietnia. Na południowym-zachodzie warto również odwiedzić przybrzeżne miasto Galle Fort, które wciąż zachowało swoją architekturę z czasów holenderskiego kolonializmu.
Pinnawela Orphanage – sierociniec dla słoni
40 kilometrów na zachód od Kandy, w miejscowości Pinnawela, znajduje się słynny sierociniec dla… słoni. Na Sri Lance zwierzęta te uznawane są za święte i cieszą się szczególnym uznaniem. W sierocińcu znajduje się blisko 100 osobników, które w większości doznały urazów w swoim naturalnym środowisku.
Warto sierociniec odwiedzić wczesnym popołudniem, kiedy odbywa się pora karmienia, a następnie zbiorowe mycie w pobliżu Ma Oya.
Kiedy lecieć na Sri Lankę?
Turyści najczęściej wybierają loty na Sri Lankę w okresie od grudnia do marca, kiedy to na południu i w centrum kraju panuje pora sucha. Trudno jednak dokładnie określić klimat na wyspie – nawet we wspomnianym okresie mogą się bowiem zdarzyć spore ulewy. Zaletą jest jednak to, że zawsze na wybrzeżu znajdzie się miejsce z akurat sprzyjającymi warunkami pogodowymi.
Loty międzynarodowe obsługuje port lotniczy w pobliżu Colombo – na południowym-zachodzie kraju. Z Warszawy na wyspę można dostać się z jedną przesiadką, a cała podróż powinna trwać ok. 14 godzin. Atrakcje Sri Lanki można podzielić na różne kategorie. Południe jest idealne do plażowania, w centrum znajduje się wiele wzniosłych świątyń, a na północy zachowane antyczne miasta. Należy również pamiętać o pięknej tropikalnej przyrodzie, która zdobi całą wyspę.
Ceny na Sri Lance nie są wygórowane, choć często można spotkać się z różnymi standardami – dla miejscowych oraz turystów. Na zwiedzanie najważniejszych regionów wraz z odpoczynkiem na plaży warto przeznaczyć 10-14 dni. Polacy na Sri Lankę muszą zaopatrzyć się w turystyczną wizę (koszt 30-35 USD) i posiadać również bilet powrotny.