Najpiękniejsze atrakcje Tallina
Bogactwo i urok średniowiecznych zabytków, połączony z możliwością zobaczenia białych nocy kusi wielu turystów. To miasto idealne nie tylko dla wielbicieli sztuki i historii, ale również dla lubiących aktywny wypoczynek.
Atrakcje Tallina
Tallin to największy ośrodek miejski, a zarazem stolica Estonii. Znajduje się na północnym wybrzeżu kraju, nad brzegiem Zatoki Fińskiej. Miasto zaliczyć można do jednych z mniejszych metropolii europejskich. Jednak na jego zwiedzanie warto poświęcić kilka dni. Mimo, że zabytki położone są stosunkowo blisko siebie, ich nagromadzenie w Tallinie jest wręcz zaskakujące.
Tallińska starówka zachwyca o każdej porze roku, jednak osobom nieprzepadającym za srogą wschodnią zimą, polecane są wizyty o innej porze roku. Pozostałych zapewne urzeknie widok obsypanych śniegiem romantycznych ulic i kamienic. Mimo średniowiecznego klimatu miasto zachwyca poziomem rozwoju i przystępności współczesnych technologii. Na przykład bezprzewodowy internet jest tutaj publicznie dostępny, możemy skorzystać z niego dosłownie wszędzie. Tallin to także miejsce, w którym powstał program do komunikowania się Skype.
Połączenia lotnicze do Tallina na Lotnisko im. Lennarta Meriego, zarezerwujemy prawie ze wszystkich polskich portów. Jednak tylko z Warszawy, niespełna w dwie godziny, bezpośrednim lotem dostaniemy się do stolicy Estonii. Bilety lotnicze z Polski do Tallinna i z powrotem dostępne są już d 249 PLN.
Vanalinn – średniowieczny skarb Tallina
Zdecydowanie największa i najbardziej popularną atrakcją stolicy Estonii jest Starówka, (est.) Vanalinn. Znajduje się ona na południe od zatoki. Średniowieczna architektura, pastelowe kamienice i brukowane uliczki zachwycają tysiące turystów każdego roku. Starówka składa się z dwóch części: Dolnego i Górnego Miasta, które dzieli różnica wysokości aż 50 metrów. Połączone ze sobą są dzięki schodom Liihike jalg (Krótka Noga) oraz uliczce Pikk jalg (Długa Noga). Starówka wpisana została w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Górne Miasto
Nazywane jest ono często również Górą Katedralną. To wapienne wzniesienie nad jeziorem Ulemiste, z kilkoma urokliwymi uliczkami, połączonymi z dwoma placami. Wiąże się z nim legenda, według której góra usypana została przez wdowę, opłakującą swojego zmarłego męża – chciała wznieść mu kurhan. Natomiast jezioro u stóp Góry Katedralnej powstało z jej łez.
Na wzniesieniu, przy placu Kiriku plats, znajduje się najstarsza świątynia w Estonii – katedra luterańska św. Marii Dziewicy – Toomikirik. W soboty odbywają się w niej koncerty organowe. Natomiast w południowej części wzgórza Toompea, wznosi się największa prawosławna świątynia Estonii – cerkiew św. Aleksandra Newskiego. Pochodzi z XIX wieku i warta jest odwiedzenia ze względu na uderzające bogactwo budowli, liczne ikony i mozaiki. Zwieńczeniem budowli jest pięć wież zakończonych bizantyjskimi kopułami, które widoczne są praktycznie z każdego miejsca w Tallinie. Sobór stanowi pozostałość po zwierzchnictwie rosyjskim, współczesna Estonia jest krajem głównie protestanckim. Naprzeciw soboru mieści się Zamek Toompea z wieżą „Długi Herman” (Pikk Hermann). Dawniej otoczony był głęboką fosą, obecnie z zamku pozostał potężny mur oraz wspomniana wcześniej wieża. Natomiast w miejscu zburzonej budowli powstała nowa. Wzniesiona została w stylu pałacowym i obecnie jest siedzibą parlamentu estońskiego.
Basta-baszta
Przy wejściu do Dolnego Miasta znajdziemy jedną z najważniejszych form obronnych Tallina. Gruba Małgorzata to baszta o średnicy 24 metrów, w niektórych miejscach jej mury osiągają nawet 4 metry grubości. Zabawna nazwa nadana została ze względu na cechy budowli. W baszcie zachowały się więzienne lochy. Obecnie znajduje się w niej siedziba Estońskiego Muzeum Morskiego.
Natomiast najsłynniejszą basztą jest Kiek in de Kok. Zbudowana została w XV wieku, a jej nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza „zajrzyj do kuchni”. Określenie baszty podobno wymyślili niemieccy rycerze, którzy mogli z niej obserwować kuchnie w okolicznych kamienicach.
Dolne Miasto
Atrakcje Tallina znajdziemy również w Dolnym Mieście. Stare mury obronne, otaczające tę część stolicy, to zdecydowanie coś, czego nie można przegapić. To najdłuższe, zachowane tego typu budowle w Europie. Dawniej były drewniane, dopiero w XIII wieku, wybudowane zostały z kamienia. Na terenie miasta mury obronne mają łączną długość prawie 2 kilometrów, a w niektórych momentach ich wysokość dochodzi do 16 metrów. Najlepszy widok na tę atrakcję rozpościera się z ulicy Rannamae. Tam też znajdziemy kilka spośród 26 zachowanych baszt, krytych czerwoną dachówką. Do dzisiejszych czasów przerwało ok. 70 % murów.
Wąskie uliczki i budynki z okresu średniowiecza są miejscem wielu imprez kulturalnych. Tutaj także odbywa się Festiwal Starego Miasta. W centrum mieści się Plac Ratuszowy, czyli Rynek, otoczony przez domy kupieckie – to jedno z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców. To także miejsce, w którym odbywa się większość organizowanych jarmarków i festiwali. Warto wiedzieć, że właśnie tu po raz pierwszy na świecie ustawiono świąteczne drzewko (w 1441 roku). Na rynku znajdziemy również najstarszą w Europie aptekę, która działa nieprzerwanie od XV wieku.
Najwyższy budynek świata
W momencie powstania, czyli na przełomie XII i XIII wieku, kościół św. Olafa był drugą najwyższą budowlą na świecie (natomiast w 1548 roku, po pożarze wieży katedry w Lincoln, zyskał nawet tytuł najwyższego budynku świata). Dawniej pełnił funkcję drogowskazu morskiego. W świątyni, wznoszącej się na wysokość 123 metrów, mieści się punkt widokowy, skąd można podziwiać prawie wszystkie atrakcje Tallina.
Spadek po Piotrze I
W odległości ok. 2 kilometrów do centrum Tallina znajduje się pałac pochodzący z XVIII wieku. Budowę Pałacu Kadriorg zainicjował Piotr i car Rosji, miał być on jego letnią rezydencją. Pałac zbudowany został w stylu barokowym, na wzór Wersalu i otoczony ogrodami w stylu francuskim. W późniejszym czasie pełniły one funkcję pierwszych publicznych ogrodów w mieście. W ogrodach otaczających park, rozciągający się pomiędzy brzegiem morskim a wzgórzem Lasnamagi, swoją siedzibę ma także prezydent Estonii.
Będąc w Tallinie, warto przespacerować się po dzielnicy Rotermann. Położona jest między Starym Miastem a portem promowym. To obecne centrum kulturalne i handlowe stolicy. Charakteryzuje się bardzo nowoczesną architekturą, połączoną z licznymi loftami, które powstają w dawnych fabrykach.