Fińska sauna na liście UNESCO
Fińska sauna oficjalnie znalazła się na liście niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO! Nie powinno to jednak nikogo dziwić. Bowiem Finowie podnieśli rytuał saunowania, niemalże do rangi sztuki. To pierwszy wpis Finlandii na tę listę.
„Kultura sauny w Finlandii jest ugruntowana i pozostaje żywym oraz szeroko rozpowszechnionym zwyczajem” – napisano w komunikacie fińskiego ministerstwa kultury, podkreślając, że rytuał chodzenia do sauny spełnia kryteria niematerialnego dziedzictwa wymagane przez UNESCO.
Fińska sauna to zastrzyk zdrowia.
Nie od dziś wiemy, że sauna niesie za sobą liczne korzyści zdrowotne. Pod wpływem ciepła rozszerzają się naczynia skórne i mięśniowe. Zwiększa się przez to przepływ krwi przez organizm, a to prowadzi do większej ilości tlenu w komórkach. Ponadto serce zaczyna pracować szybciej i obniża się ciśnienie tętnicze krwi. Z kolei, w fazie schładzania naczynia skórne i mięśniowe obkurczają się pod wpływem zimna, a ciśnienie wzrasta. Przyjmując, że takowy seans składa się z kilku sesji. Naprzemiennego rozgrzewania i schładzania, to śmiało można powiedzieć, że fundujemy naszym naczyniom krwionośnym sporą dawkę gimnastyki.
Zwyczaje i tradycje związane z kąpielą, pieśni, wierzenia oraz tradycje opowiadania historii o saunach są częścią tego żywego dziedzictwa. Korzystanie z sauny jest integralną częścią życia codziennego, a do tego zbawiennie wpływa na samopoczucie Finów. Saunowanie jest także symbolem równości i wzajemnego szacunku.
W Finlandii można naliczyć około 3,2 mln saun, więc liczby mówią same za siebie. Prawie 90% fińskiej populacji korzysta z sauny raz w tygodniu, dzięki czemu tradycja kwitnie, a rodziny i liczne stowarzyszenia przekazują ten kunszt z pokolenia na pokolenie.