Gorąca wyprawa przez Afrykę – Duala w Kamerunie
Dla mieszkańców Afryki Duala jest jednym z miast, w których można liczyć na lepsze życie. Dla turystów to świetna baza wypadowa do niezapomnianej podróży po Afryce Środkowej i Zachodniej. Sprawdź, co warto zobaczyć w tym chaotycznym i gorącym mieście oraz jego okolicach!
Egzotyczną podróż po Kamerunie z pewnością rozpoczniesz od jednego z największych portów w Afryce, Duali. To właśnie tutaj znajduje się międzynarodowe lotnisko Douala, do którego z Polski można dolecieć w 11-12 godzin, z jedną przesiadką. Po wyjściu z samolotu z pewnością odczujesz, że jest to również największe, najludniejsze i najruchliwsze miasto w kraju. Na ulicach, zapełnionych starymi autami i charakterystycznymi motorowerami, panuje gwar praktycznie przez cały dzień, a spokój można znaleźć dopiero w zaciszu hotelu.
Duala w Kamerunie charakteryzuje się unikatowym położeniem, dzięki któremu nazywana jest również… „pachą Afryki”. Znajduje się bowiem dokładnie w miejscu skrętu linii kontynentu w lewo, w Zatoce Gwinejskiej. Miasto ma typowy przemysłowy charakter, funkcjonuje tu wiele fabryk i jeden z największych w Afryce portów. Z tego względu, do miasta licznie zjeżdżają mieszkańcy innych krajów, którzy szukają nie tylko pracy, ale i lepszych zarobków.
Dualę najlepiej odwiedzać od grudnia do lutego, kiedy średnie temperatury wahają się w granicach 32-34 stopni Celsjusza (niższe aniżeli w pozostałych miesiącach), a mieszkańcom nie przeszkadza jedna z deszczowych pór.
Poznaj historię Kamerunu
Jednym z najważniejszych zabytkowych obiektów, jakie ma do zaoferowania Duala w Kamerunie, jest muzeum Douali. Mieści się na drugim piętrze hotelu de Ville, w głównej administracyjnej dzielnicy miasta, Bonanjo. Podzielone jest na cztery osobne sekcje, w których dokładnie można poznać historię kraju oraz plemion, zamieszkujących dzisiejszy Kamerun. Dwie z nich skupiają się na najważniejszych grupach etnicznych w regionie – Bamileke oraz Bamoun.
W muzeum znajduje się wiele artefaktów sprzed czasów kolonialnych. Można obejrzeć królewskie trony, statuy, a nawet relikty z prehistorii. W budynku funkcjonuje również sklep, w którym jest możliwość nabycia pamiątkowych, drewnianych rzeźb.
Duala w Kamerunie – okolica piaszczystych plaż
Duala praktycznie na całym swoim wybrzeżu posiada strefę przemysłową z portem. Jeśli więc szukasz urokliwych plaż, musisz udać się poza miasto. Najbliższym resortem jest Limbe, do którego w weekendy wyrusza większość mieszkańców Duali. Plaża jest dość kamienista, ale pięknie prezentuje się spokojny ośrodek Mile Six z charakterystycznym czarnym piaskiem. Na miejscu znajduje się kilka restauracji i hoteli.
Nieco dalej, 80 km w kierunku południowym, jest z kolei popularny resort Kribi z piaszczystymi plażami wprost idealnymi na relaks. To również dobra baza wypadowa do pobliskich państw – Gabonu bądź Gwinei Równikowej.
Sztuka współczesna najwyższych lotów
Przechadzając się po poszczególnych dzielnicach Duali, można trafić na wiele nowoczesnych, czasami futurystycznych, instalacji. To efekt działalności kulturalnej organizacji typu non-profit doual’art, która zebrała najwybitniejszych przedstawicieli sztuki współczesnej z Kamerunu i przygranicznych państw. Organizacja działa już od 1991 roku i ma na koncie wiele wystaw, pokazów, a także festiwali. Prace jej członków gościły również na słynnych światowych wernisażach.
Doual’art sfinansowało jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzeźb w mieście, La Nouvelle Liberte, przedstawiającą 12-metrowego człowieka z globusem na głowie. Wielka postać została w całości wykonana z przetworzonych materiałów.
Ten kameruński ośrodek sztuki współczesnej swoją siedzibę, Espace doual’art, ma w byłym królewskim pałacu, który jest popularnie nazywany La Pagode.
Wyprawa na dach Środkowej Afryki
W pobliżu Duali, z gęstych równikowych lasów, wyłania się potężny zamglony szczyt. To Kamerun, inaczej zwany Fako, będący najwyższym wzniesieniem w kraju (4040 m n.p.m.). Ze względu na wysokość, potocznie określany jest jako „dach Środkowej i Zachodniej Afryki”. Co ciekawe, to wciąż aktywny wulkan, którego erupcja odbywa się średnio raz na 10-15 lat. Na szczęście, lawa nie stanowi zagrożenia dla okolicznych wiosek i spływa bezpośrednio do zatoki.
Z daleka szczyt jest praktycznie niewidoczny, na co wpływ mają zjawiska atmosferyczne. To bowiem jedno z najbardziej wilgotnych miejsc na świecie, na którym czasami odnotowywane są nawet opady śniegu!
Szczyt jest otwarty dla wielbicieli górskich wypraw. Występuje możliwość zarezerwowania zorganizowanej wyprawy idealnej dla dzieci (nawet dwugodzinnej), a także ciężkiego pięciodniowego spaceru na najwyższy punkt, podczas którego będziesz przemierzać gęste równikowe puszcze.
Odpoczynek od chaosu i zgiełku
We wspomnianym Limbe powstał również jeden z najważniejszych ogrodów botanicznych na kontynencie. Limbe Botanic Garden został założony przez niemieckich kolonizatorów już w 1892 roku i okazał się idealnym miejscem na wprowadzenie kluczowych gatunków roślin, z których wytwarza się kawę, kakao, gumę, banany czy olej palmowy.
W całym kompleksie znajduje się herbaciarnia, laboratoria, muzeum czy biblioteka. To idealne miejsce dla studentów kształcących się w danym kierunku, jak i turystów, którzy pośród bujnej zieleni oraz kolorowych kwiatów mogą odpocząć od gwarnych i gorących afrykańskich miast.