Kuchnia białoruska, czyli potrawy, o których mogłeś nie słyszeć
Kuchnia narodowa Białorusinów jest dość zbliżona do kuchni polskiej – w końcu jesteśmy sąsiadami! Wiele osób myli ją jednak i wkłada do „jednego worka” z potrawami litewskimi czy rosyjskimi. Czym więc wyróżniają się przysmaki z Białorusi i jakich potraw na pewno nie spróbujemy nigdzie indziej?
Kuchnia białoruska składa się głównie z lokalnych produktów, takich jak zboża, ziemniaki i wieprzowina. Wykorzystuje się w niej dużo buraków ćwikłowych, leśnych grzybów i jagód, jęczmienia, kwaśnej śmietany oraz solonej słoniny. Potrawy są przyprawiane zazwyczaj cebulą i czosnkiem oraz ozdabiane zieloną pietruszką i koperkiem. Narodowa kuchnia Białorusinów ma regionalne, lokalne, a nawet rodzinne odmiany.
Słynne placki i pierożki
Jedną z najpopularniejszych i znanych na całym świecie potraw białoruskich są placki ziemniaczane, znane na Białorusi jako „draniki”. To potrawa z tartych ziemniaków z dodatkiem cebuli i jajek, prosta w przygotowaniu, ale o wyjątkowym smaku. Istnieje dużo różnych przepisów na nie, a choć placki ziemniaczane je się nie tylko na Białorusi, to właśnie tam wymyślono je po raz pierwszy. Najczęściej podaje się je z masłem i śmietaną, ale w swojej pierwotnej wersji zapiekano je w glinianych garnkach. Druga popularna potrawa białoruska, która również składa się z ziemniaków i cebuli, nazywa się „kletski” i podobna jest do polskich pierożków. Do ich przygotowania należy zetrzeć na tarce cebulę i ziemniaki, a następnie wycisnąć je przez przez gazę i dodać jajko, sól oraz odrobinę mąki. Z tak powstałej masy formuje się niewielkie kółka, około 5-6 cm, które gotuje się w słonej wodzie. Na Białorusi takie pierożki podawane są ze śmietaną i ozdabiane pietruszką lub koperkiem.
W wersji płynnej
Tradycyjną białoruską zupą jest „chłodnik” – idealny na upalne dni. Najważniejszym jego składnikiem są gotowane buraki, do których dodaje się ugotowane jajka, koperek, ogórki oraz rzodkiewkę. Podawany jest ze śmietaną. Wśród napojów białoruskich króluje kwas chlebowy. Jego składniki to jedynie drożdże i woda. Jest bardzo popularny na Białorusi i sprzedaje się go nie tylko w sklepach, ale także i na ulicach. Poza tym na białoruskich stołach często gości kompot – podobnie jak w Polsce. Do jego przygotowania wykorzystuje się owoce leśne, rosnące w pobliskich lasach i w ogródkach.
Białoruskie specjały – na co dzień i od święta
Jeśli z tego co napisaliśmy do tej pory wysnuliście wniosek, że Białorusini żywią się jedynie ziemniakami i cebulą, jesteście w błędzie. Białorusini do wielu potraw wykorzystują mięso – lubują się przede wszystkim w kotletach, schabach, kawałkach mięsa zapiekanych z ziemniakami. Najczęściej sięgają po mięso z kurczaka, wieprzowinę i wołowinę.
Pisząc o Białorusi musimy jeszcze koniecznie wspomnieć o tamtejszych słynnych naleśnikach, zwłaszcza tych, przygotowywanych na święto o nazwie „maslenitsa”. W tym dniu Białorusini żegnają się z zimą i witają wiosnę. Przez cały tydzień smażone są naleśniki, wszędzie rozstawiane są jarmarki, a dodatkowo pali się stracha na wróble (niczym w Polsce Marzannę). Naleśniki są podawane ze śmietaną, masłem, kawiorem, serem, twarogiem i innymi dodatkami – zależnie od upodobań.
Kuchnia białoruska, choć podobna do polskiej, ma swoje własne smaki i przepisy. Regionalne receptury, jak w każdym kraju, nie mają sobie równych. Spróbujecie?