Najlepsze baseny termalne w Europie – podróż z relaksem
Baseny termalne od lat uznawane są za naturalny środek leczniczy dla wielu schorzeń. Poza tym, kąpiele tego typu wspaniale wpływają zarówno na kondycję psychiczną, jak i fizyczną. Zaletą większości uzdrowisk termalnych jest także położenie – bardzo często znajdują się w rejonach szczególnie atrakcyjnych turystycznie.
Islandzkie bogactwo
Najlepsze baseny termalne w Europie znajdziemy również w odległych zakątkach tego kontynentu. Jednym z największych skarbów Islandii jest Błękitna Laguna, nosząca miano najlepszego kompleksu termalnego na świecie. To geotermalne SPA znajduje się w południowo-zachodniej części Islandii, w odległości około 40 kilometrów od stolicy wyspy. Dlatego też najlepszym sposobem na podróż z Polski jest lot do Reykjaviku. Połączenia z jedną przesiadką oferują porty lotnicze w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku. Bezpośrednio dolecimy z Warszawy.
Z basenów wykutych w skałach wulkanicznych rozpościera się niesamowity widok na znajdujące się niedaleko, ponad 80-metrowe skały. Mieszczą się one na wyspie Eldey, określanej jako raj dla ornitologów.
Na terenie Błękitnej Laguny, oprócz kąpieli w leczniczych wodach, skorzystać można z licznych łaźni i saun. Ponadto, znajdziemy tu również klinikę, zajmującą się leczeniem chorób skórnych. Skorzystanie z niej wymaga skierowania od dermatologa oraz rejestracji online.
Kompleks oferuje noclegi, restauracje oraz sklep z kosmetykami, do produkcji których wykorzystano dobroczynne źródła. Baseny termalne czynne są przez cały rok. Ceny wstępu wahają się od 35 do 165 EUR, w zależności od pakietu, który wybierzemy spośród szerokiej gamy zabiegów.
Miejsce to każdego roku odwiedzane jest przez tysiące turystów, dlatego warto wcześniej zarezerwować sobie bilet wstępu – możemy to zrobić na stronie internetowej.
Alpejskie źródła
Miejscem, które także warto odwiedzić w poszukiwaniu gorących źródeł jest Austria. A szczególnie Karyntia – region słynący z cudownej przyrody, wspaniałych widoków i oczywiście basenów termalnych. Największą zaletą tego miejsca jest możliwość połączenia narciarstwa z gorącymi kąpielami. Najsłynniejsze termy znajdziemy w Bad Kleinkirchheim.
Najlepszym sposobem na dotarcie do tego miejsca, jest lot do oddalonej o ponad 120 kilometrów Lublany. Bezpośrednio tam z Warszawy, a z przesiadką np. z Wrocławia, Krakowa, Gdańska czy Poznania. Warto sprawdzić bilety lotnicze z Polski do Lublany.
Turyści mają w mieście do dyspozycji dwa ośrodki termalne z widokiem na ośnieżone szczyty Alp. Jednym z nich są Termy św. Katarzyny (St. Kathrein) z pięcioma basenami, w których temperatura wynosi 36° Celsjusza i saunami. Osoby pragnące większych przyjemności, powinny udać się również do farmy piękności. Równie znanym ośrodkiem są Termy Rzymskie.
Ten inspirowany starożytnością, trzypiętrowy obiekt, otwarty jest przez cały tydzień, a całodzienny bilet wstępu kosztuje 19 EUR (obejmujący również sauny 24 EUR). Oferuje bardzo szeroką gamę zabiegów wellness. Dodatkowym plusem austriackich term jest niezwykle szeroki wybór możliwości zakwaterowania – począwszy od agroturystycznych kwater, po luksusowe hotele, oferujące wszelkie wygody.
Najlepsze baseny termalne w Europie – szwajcarskie bogactwo
Od wieków znane są również szwajcarskie wody termalne. Sławę zyskały już w XIX wieku, jednak wtedy odwiedzane były jedynie przez europejską „śmietankę towarzyską”. Dziś odwiedzić je może każdy.
Wprawdzie na terenie Szwajcarii miejsc z basenami termalnymi jest wiele, jednak warto zdecydować się na jedno z największych kąpielisk w Europie – leżącą w regionie Wallis, miejscowość Leukerbad. W okolicy tej można znaleźć 65 źródeł termalnych. W mieście znajdują się dwa kąpieliska z ciepłymi źródłami: Linder Alpentherme oraz Burgerbad, oba są ogólnodostępne. Drugie z nich jest zdecydowanie większe – obejmuje dziesięć basenów z wodą o temperaturze od 28° do 43° Celsjusza oraz wiele wodnych atrakcji. To miejsce idealne dla rodzin – z term mogą korzystać dzieci od 6 roku życia.
Trzygodzinny bilet wstępu kosztuje 23 CHF (ok. 90 PLN), natomiast całodzienny to wydatek 29 CHF (ok. 111 PLN). Wejściówki kupić możemy na stronie internetowej: www.leukerbad-therme.ch. Doskonałą rekomendacją tego miejsca jest, znajdujące się w miasteczku, centrum rehabilitacyjne dla szwajcarskich mistrzów olimpijskich. Ponieważ Leukerbad jest popularnym kurortem narciarskim, oferuje szeroki wybór miejsc noclegowych oraz restauracji. Najlepszym sposobem na dostanie się do tego regionu jest lot do Berna – połączenia z jedną przesiadką oferują porty lotnicze m.in. w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie.
Dla wytrwałych
Najlepsze baseny termalne w Europie często przyciągają niezważających na żadne niedogodności turystów. We Włoszech znajdziemy siarkowe źródła termalne, znajdujące się w Toskanii w miejscowości Saturnia. Szczególnie popularne są Le Cascate del Mulino, czyli kaskady przy młynie. Bezpłatnie możemy w nich skorzystać z kąpieli w wodospadach o temperaturze sięgającej nawet 38° Celsjusza.
Jedyną niedogodnością jest nieprzyjemny zapach, często pozostający z nami przez kilka kolejnych godzin. Miejscowość ta położona jest w odległości około 100 kilometrów od Sieny. Aby się tam dostać, najlepiej zarezerwować lot do Rzymu lub Florencji. Bezpośrednio do Rzymu dolecimy z największych miast w Polsce.
Uzdrowisko w centrum miasta
Baseny termalne są również jedną z głównych atrakcji węgierskiej stolicy. W Budapeszcie znajduje się kilkanaście łaźni z gorącymi źródłami. Największe z nich, a zarazem najpopularniejsze, zarówno wśród turystów jak i mieszkańców, są termy Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda. Temperatura wody w basenach osiąga nawet 40° Celsjusza, zalecane są w leczeniu chorób kręgosłupa oraz nerwobólach.
Oprócz kąpieli skorzystać można z całego szeregu zabiegów wellnes. Dodatkową atrakcję stanowi architektura term, wzbogacona rzeźbami, witrażami i kolumnadami. Obiekt ten położony jest w parku Városliget, na lewym brzegu Dunaju. Podzielony jest na kilka sekcji, między innymi: termy, termy lecznicze, pływanie na wolnym powietrzu. Co istotne, do każdej z nich prowadzi osobne wejście.
Bilet wstępu do term w weekendy i wakacje kosztuje 5200 HUF (70 PLN). Bezpośrednie połączenia z Polski do Budapesztu oferuje port lotniczy w Warszawie. Już teraz zarezerwuj bilety lotnicze z Polski do Budapesztu.