Zamek Heidelberg – jak z widokówki
Nie dość, że zamek to najważniejsza pozycja do zwiedzania w Heidelbergu, to także jeden z zabytków, które musisz zobaczyć w całych Niemczech. Mieszkańcy i turyści mogą spoglądać na niego tylko z należytym majestatem, a zwiedzać wyłącznie z pasją.
Heidelberg, czyli dom wybitnych uczonych
Zamek znajduje się w miejscowości, której liczba mieszkańców wynosi niewiele ponad 140 tysięcy. Jednak rocznie do Heidelbergu przybywa około trzech milionów turystów – to wynik oszałamiający. Pewnie dlatego, że to jedno z pierwszych niemieckich miast wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
To tutaj także znajduje się najstarszy w Niemczech, powstały w 1386 roku, uniwersytet. Dzięki temu, Heidelberg określany jest mianem miasta uniwersyteckiego. Oprócz arystokracji i rządzących książąt, od pokoleń ośrodek zapełniany był wybitnymi umysłami. Uczeni, tacy jak: Max Weber, Sebastian Münster, Karl Jaspers czy Georg Wilhelm Friedrich Hegel, wytyczali kierunek intelektualnego rozwoju nie tyle miasta, co całego kraju. Aktualnie uczelnia kształci blisko 30 tysięcy studentów, dlatego nie dziwi również fakt kulturalnego i pełnego rozrywki życia w Heidelbergu. Odwiedzić można Starą Aulę – Alte Aula oraz studenckie więzienie – Studentenkarzer, w którym zamykano krnąbrnych uczniów.
Stare Miasto
Starówka Heidelbergu pochodzi z XVIII wieku i odbudowano ją po zniszczeniach francuskich maszyn oblężniczych Wojny Trzydziestoletniej. Wydarzenie to upamiętniane jest rokrocznie brawurowym pokazem sztucznych ogni. Centralny punkt Starego Miasta stanowi plac, dawniej służący jako rynek – Marktplatz. To tutaj, obok fontanny Herkulesa, można spotkać największą liczbę mieszkańców. Chodząc krętymi uliczkami miasta, warto zwiedzić również Bramę Karola z wieżami w kształcie cylindrów, kościół Świętego Ducha – Heiliggeistkirche, a także kolejny ważny plac Kornmarkt, na którym znajduje się niezwykła fontanna okraszona rzeźbą matki Madonny z aniołami. Jednak do najważniejszego zabytku, czyli do podnóża zamku, wprost ze Starówki zaprowadzi Cię ulica Burgweg.
Arcydzieło architektury renesansu – Zamek Heidelberg
Położony tuż obok Starego Mostu – Alte Brücke i masywu Odenwald – zamek otoczony jest zielonymi lasami. Zbudowany z czerwonego piaskowca, znajduje się nad rzeką Neckar. Pnący się na wysokość 70 metrów Zamek Heidelberg, u swego początku i przez kolejne 500 lat stanowił dom dla książąt elektorów regionu Palatynatu. Budowla łączy architektoniczne elementy, pochodzące z różnych epok. Najstarsze datowane są na XIII wiek i zalicza się do nich część warowną zamku, którą budowano do XVI wieku. Kolejne dwa wieki poświęcono na stworzenie reprezentacyjnej strony budynku w przeważającym stylu barokowym.
Co zwiedzać w zamku?
Jeszcze ciekawej jest wewnątrz. Turystów pasjonuje we wschodniej części renesansowego skrzydła tak zwana Wieża Apteczna, czyli Apothekerturm. Dawniej spełniająca funkcję obronną, dziś stanowi siedzibę Muzeum Aptekarstwa, nazywanego także Muzeum Farmacji. Można w nim zwiedzać chemiczne laboratoria, przyglądać się zachowanym medykamentom oraz podziwiać przyrządy i przybory lecznicze.
To także w tej części znajduje się głęboko schowana, ale możliwa do zwiedzania niecodzienna atrakcja. Chodzi o największą na świecie beczkę na wino. Zbudowana w 1751 roku z dębu, posiada osiem metrów długości, siedem szerokości i może pomieścić ponad 220 tysięcy litrów trunku. Dawniej było ich więcej. Obecnie ostała się tylko jedna beczułka, ale wybitnie cieszy oczy turystów, którzy ponadto wspinają się na jej szczyt. Stanowi on jednocześnie taras, platformę, na której niegdyś odbywały się tańce i balowano do świtu. Ogrom funkcjonalności winnej beczki zaskakuje. Jej zalety w zwiedzaniu trudno przebić. Ale będąc w zamku, przy okazji warto odwiedzić jeszcze jego południowo-wschodnią stronę. Znajdują się tam pozostałości po prochowni, nazywanej „Wysadzoną Wieżą”.
Z kolei na zewnątrz Zamek Heidelberg skrywa coś, co stanowi miejsce szczególne dla niemieckich romantyków. To pozostałości po ogrodzie Hortus Platinus, który znajdował się tu u końca wieku XVII. Mistyczne miejsce odwiedzane jest tłumnie przez turystów. Można wierzyć jedynie na słowo opowieściom, w których Goethe, odpoczywający w ogrodzie, odnajduje największe pokłady twórczej weny. Ogród został zniszczony. Nigdy go nie ukończono, ani nie odrestaurowano – pozostały ruiny. Za to dobrze uchował się mur obronny wraz z solidnymi basztami, które nie doznały specjalnego uszczerbku.
Warowną budowlę w Heidelbergu warto odwiedzić przede wszystkim latem, gdyż przy okazji można zobaczyć znany w okolicy festiwal teatralny, którego historia sięga lat 20. XX wieku. Oczywiście istnieje tak szeroka gama oferty kulturalnej, że każdy znajdzie coś dla siebie. Kalendarz miasta wypełniony jest po brzegi atrakcjami, lecz należy pamiętać, że to oglądanie zamku stanowi propozycję najciekawszą.
Niezbędne informacje
Zamek można zwiedzać indywidualnie, lecz aby dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca, lepiej wybrać wycieczkę z przewodnikiem. Koszt wejścia na teren zamku to 6 EUR. Można nabyć również bilet ulgowy w cenie 4 EUR. Aby uzyskać dostęp do wszystkich atrakcji, należy dopłacić 4 EUR do biletu normalnego i 2 EUR do ulgowego. Bilet obejmuje wówczas zwiedzanie Dziedzińca i Wielkiej Beczki Wina od 8 do 18, a także Muzeum Farmacji od 10 do 17:30 każdego dnia.
Można również wykupić Audio Tour za 4 EUR. Dostępne są języki: niemiecki, angielski, francuski, hiszpański, japoński, chiński, koreański i rosyjski.
Aby dotrzeć do Heidelbergu, należy dolecieć samolotem do Frankfurtu nad Menem. Stamtąd można bez problemu w ciągu godziny dostać się pociągiem, autobusem lub samochodem do zabytkowego miasta.