Zamki nad Loarą – poczuj się jak w bajce!
Krajobrazami, jak z bajkowych ilustracji powita Cię pełna pięknych zamków Dolina Loary. Niewiele jest miejsc na Ziemi prezentujących taką wielość obiektów, będących pomnikami minionych epok. Średniowieczne i renesansowe budowle na tym terenie zachwycą nie tylko koneserów sztuki i badaczy historii, ale i turystów.
Zamki nad Loarą fascynują
Zamki i pałace rozmieszczone są wzdłuż przepięknej doliny. Środkowa jej część, licząca około 200 kilometrów, między Sully-sur Loire i Chalonnes-sur-Loire niedaleko Angers, została wpisana na listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. Umownie szacuje się, że tych wyjątkowych budowli jest około 300. Za stolicę tego niezwykle ciekawego regionu uznaje się Tours, będące zarazem głównym ośrodkiem turystycznym.
Po walkach toczonych w średniowieczu, kiedy to powstawały głównie zamki warowne, nadszedł czas na pełne blasku renesansowe pałace i dwory, będące siedzibami królów, książąt i majętnych rodów, mecenasów kultury i sztuki. Dzisiaj większość z nich jest własnością osób prywatnych, niektóre są jednak dostępne dla turystów. Otoczone z reguły wspaniałymi ogrodami, stają się celem dla wielu zwiedzających gości, licznie przyjeżdżających tu z całego świata w poszukiwaniu romantycznych inspiracji. Zwiedzanie wszystkich udostępnionych turystom obiektów z pewnością wykracza poza ramy czasowe urlopów, warto jednak odwiedzić choć wybrane zamki nad Loarą. Taka wycieczka pogłębi wiedzę o minionych czasach i dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.
Początek podróży
Najwygodniejszym środkiem dotarcia w rejony Doliny Loary jest przelot samolotem do Paryża i wynajęcie samochodu już na lotnisku, by dalej na własną rękę i w wybranym przez Ciebie czasie zwiedzać zamki. Możesz także wybrać z Paryża podróż koleją, około 250 km do Tours, skąd możesz rozpocząć wycieczkę (pociągiem lub autobusem) w kierunku oddalonego o około 25 km Amboise. Zamek w tej miejscowości to nasza pierwsza propozycja wprowadzająca w fascynujący świat minionych czasów.
Historia tego miejsca odnotowała wiele znaczących wydarzeń. Była to rezydencja królów Ludwika XI, Karola VIII, Franciszka I i wielu innych ważnych w hierarchii państwowej Francji osób. Nad budowlą dominuje wieża Tour de Minimes, będąca wewnętrzną spiralną rampą. Warto zwiedzić sale utrzymane w gotycko-renesansowym stylu. To właśnie w nich w XIX wieku rezydował król Ludwik Filip. Można także zobaczyć komnaty, w których znajduje się łoże zajmowane niegdyś przez Leonardo da Vinci, który po śmierci został pochowany w tutejszej kaplicy.
W stylu renesansu
Niecałe 20 km od Amboise wznosi się na urwisku warowny zamek w Chaumont. Pierwotnie zbudowany z drewna został zniszczony, a następnie odbudowany przez Ludwika XI. Widać w nim wyraźne wpływy włoskiego renesansu. Bogata historia zmian właścicieli, znalazła swój koniec w 1938 roku. Wówczas zamek został wykupiony przez państwo i po gruntownym remoncie udostępniono go dla zwiedzających.
Zamek w Chambord natomiast to renesansowe dzieło o monumentalnej bryle, z górującymi nad nim wieżami i wieżyczkami. Stanowi największą z budowli reprezentujących zamki nad Loarą. Liczący ponad 400 komnat obiekt, powstał w XVI wieku jako siedziba króla Franciszka I. Przy projektowaniu brał udział mistrz Leonardo da Vinci, doskonale łącząc renesansową architekturę i wystrój wnętrz ze średniowiecznymi planami budowy. Spiralne ogromne schody, łączące poszczególne piętra, liczne tarasy widokowe oraz bogactwo ornamentów zdobiących sale zamkowe budzą powszechny podziw zwiedzających. Ciekawostką jest fakt podarowania tego zamku przez władcę Francji Ludwika XV naszemu rodakowi, królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu, który władał nim w latach 1724-1733.
Malowniczy obraz na pożegnanie
Około 80 km od Chambord, znajduje się Sully sur Loire. Wybudowany w tej miejscowości niezwykle malowniczy zamek, otoczony wypełnioną wodą fosą z potężnymi basztami, tworzył trudną do przebycia dla intruzów przeszkodę. Wejście do zamku kosztuje 6 Euro, jego zwiedzanie zajmuje około 1 godziny. W tym miejscu kończy się wyróżniony przez UNESCO rejon pełen cudownych zakątków i namacalnych dowodów bogatej historii tych ziem. Autobusem możesz wrócić do odległego o około 150 km Paryża.
Warto wiedzieć
Ceny biletów wstępu do zamków wynoszą około kilkunastu Euro dla osoby dorosłej, tańsze są w przypadku wejścia tylko na teren przypałacowych ogrodów. Głodnym i spragnionym turystom w sukurs przyjdzie bogata oferta dobrze rozbudowanej gastronomii, zapewniająca posiłki w rozsądnych cenach. Z reguły nie ma też kłopotów z wyszukaniem i zakupem pamiątek i pocztówek.