48 godzin w… Glasgow

Piękno Szkocji jest niezaprzeczalne. Widoku zapierających dech w piersi krajobrazów i ładnych miast nie przytłacza nawet typowa brytyjska pogoda. Można by tu spędzić bardzo dużo czasu… ale jeśli masz tylko dwa dni na zobaczenie największego miasta Szkocji – Glasgow, warto się dobrze przygotować i poznać wcześniej miejsca, które powinieneś zobaczyć!

Nowoczesna architektura i historyczne eksponaty – The Riverside Museum

Riverside Museum zachwyca nie tylko eksponatami!/ fot. http://www.pinterest.com/pin/199988039677644516/

Riverside Museum zachwyca nie tylko eksponatami!/ fot. http://www.pinterest.com/pin/199988039677644516/

Znane wcześniej jako Muzeum Transportu, dziś otrzymało nowy budynek, a także nazwę. The Riverside Museum, czyli dosłownie tłumacząc „Muzeum Brzegu Rzeki”, zlokalizowane jest w byłym porcie, a jego nową bryłę zaprojektowała znana architekt – Zaha Hadid.

Historia opowiadana przez tę obszerną galerię dotyczy udziału Szkocji w rozwoju transportu i podróżowania. Nowoczesna bryła muzeum i przycumowany przed nią XIX-wieczny statek symbolicznie nawiązują do mijających lat i przeplatających się w The Riverside Museum przeszłości i teraźniejszości. Od pociągów parowych po nowoczesne środki transportu, a nawet deskorolki – to wszystko, co możesz tutaj zobaczyć. Muzeum otwarte jest od poniedziałku do czwartku i w soboty od 10 do 17, a w piątki i niedziele od 11 do 17. Wstęp jest darmowy.

Chwila odpoczynku w Ogrodach Botanicznych

Zlokalizowane na skrzyżowaniu ulic Byres Road i Great Western Road Ogrody, są popularnym wśród mieszkańców Glasgow miejscem w zachodniej części miasta. Zobaczysz tu bogatą kolekcję roślin, zarówno tropikalnych, jak i bardziej kojarzonych z europejskim klimatem. Same zabudowania stanowią niezwykłą atrakcję architektoniczną – szklane budynki wyjątkowo efektownie prezentują się po zmroku!

Tuż po The Riverside Museum szklarnie można uznać za drugie najpiękniejsze architektoniczne atrakcje Glasgow. Wśród budynków z fascynującą roślinnością znajdują się przytulne kawiarnie – warto zatrzymać się w nich na kawę. W Ogrodach zobaczysz także marmurowe rzeźby i będziesz mógł uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach.

Relaks w Botanic Gardens jest gwarantowany :)/ fot. http://www.pinterest.com/pin/166703623679968306/

Relaks w Botanic Gardens jest gwarantowany :)/ fot. http://www.pinterest.com/pin/166703623679968306/

Jeśli zaś zwiedzasz to miejsce w słoneczny dzień, pójdź za przykładem mieszkańców Glasgow i wykorzystaj przerwę w zwiedzaniu na opalanie! Wstęp jest bezpłatny, a zwiedzanie zajmie Ci około godziny. Do Botanic Gardens dotrzesz ulicami: Great Western Road, Queen Margaret Drive, Kirklee Circus czy Kelvin Walkway. Na teren ogrodów można wejść już od 7 rano, ale szklarnie otwierane są dopiero o 10 i zamykane o 18 (w zimie o 16.15).

Zabytki i niesamowita atmosfera

Interesujące atrakcje Glasgow to nie tylko piękne ogrody i ciekawe muzea. Do nietypowych miejsc, które warto odwiedzić, należy zaliczyć nekropolię, będącą wiktoriańskim cmentarzem wypełnionym pięknymi, kamiennymi rzeźbami.

Zainspirowane francuskim Père-Lachaise, Glasgow Necropolis jest niezwykle atmosferycznym miejscem, którego nie należy się bać. Ponad spływającym po malowniczym wzgórzu miastem umarłych góruje statua Johna Knoxa.

Glasgow Necropolis/ fot. http://www.pinterest.com/pin/165436986283922223/

Glasgow Necropolis/ fot. http://www.pinterest.com/pin/165436986283922223/

Jeśli nie chcesz błądzić po cmentarzu, zwróć się do Towarzystwa Przyjaciół nekropolii w Glasgow (the Friends of Glasgow Necropolis), którego wolontariusze oprowadzą Cię i pokażą najpiękniejsze rzeźby zaprojektowane m.in. przez sławnego projektanta Charlesa Rennie Mackintosha. Wycieczki wypełnione fascynującą architekturą, ozdobnymi posągami i ciekawymi historiami, organizowane są przez cały rok. Oprowadzanie zarezerwować można na stronie Towarzystwa, program trwa około godziny.

Czas na obiad, czyli kulinarne atrakcje Glasgow

Wykwintnie, a jednocześnie nastrojowo i przyjaźnie – tak właśnie jest w jednej z najlepszych restauracji miasta – Ubiquitous Chip. Warto przyjść tutaj na brunch lub jakikolwiek inny posiłek. Restauracja ma w swojej ofercie dania mięsne i rybne, a także sezonowe desery. Ceny wahają się pomiędzy 6 GBP a 35 GBP.

Restauracja prowokuje wręcz przyjemnością spożywania posiłków, które w jej ozdobionych malowidłami wnętrzach stają się ciekawym przeżyciem. Wzrok przyciąga przede wszystkim mural powstały na 40. rocznicę powstania Ubiquitous Chip. Warto zapoznać się z ofertą kulturalną restauracji. Wśród rozmaitych festiwali, dotyczących zarówno pysznego jedzenia, jak i chociażby muzyki jazzowej ,na pewno znajdziesz coś dla siebie. Na miejscu znajduje się Whisky Club – może spędzisz tutaj także wieczór?

Uczta dla oczu i podniebienia w Ubiquitous Chip/ fot. http://www.pinterest.com/pin/25684660349331191/

Uczta dla oczu i podniebienia w Ubiquitous Chip/ fot. http://www.pinterest.com/pin/25684660349331191/

Twój wieczór: klasycy kina czy może nowe odkrycia filmu?

Jeśli nie jesteś zmęczony i chcesz wybrać się na film, udaj się do Glasgow Film Theatre – miejsca znanego jako serce niezależnego kina Glasgow. Niezwykły program, a także miejski festiwal filmowy, zachwycą każdego kinomaniaka! Zobaczysz tu zarówno klasyki, nowe przeboje, jak i nieznane szerokiej publiczności dzieła młodych artystów.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na odbywający się tutaj Glasgow Film Festival – wydarzenie, podczas którego mają miejsce liczne pokazy intrygujących i niezwykłych filmów przeróżnych gatunków. Jeśli jesteś fanem dokumentów lub chcesz zobaczyć dokonania młodych twórców, nie możesz tego przegapić! Festiwal odbywa się corocznie od 20 lutego do 2 marca.

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz