48 godzin w… Pradze

Czterdziestoośmiogodzinną pauzę podróżniczą w Pradze można uczynić jednym z najwspanialszych turystycznych przeżyć, jakie przyjdzie nam doświadczyć podczas wakacji. Nieprzypadkowo stolica Czech uważana jest przez Europejczyków za jedno z najpiękniejszych miejsc na Starym Kontynencie.

Jak poruszać się po mieście?

Po wyjściu z praskiego lotniska najlepiej od razu udać się w kierunku Starego Miasta (czeskie Staré Město), w obrębie którego w pewnością uda nam się uchwycić najważniejsze atrakcje Pragi.

Stare Miasto/ fot. http://www.pinterest.com/pin/32158584813857128/

Stare Miasto/ fot. http://www.pinterest.com/pin/32158584813857128/

Przykrą niespodziankę sprawić mogą ceny biletów komunikacji miejskiej, szczególnie dlatego, że zniżki oferowane są jedynie dzieciom do lat piętnastu oraz seniorom. Studenci mogą liczyć na nie tylko w przypadku zakupu biletów długookresowych! Po wylądowaniu warto jednak zaopatrzyć się w dwudziestoczterogodzinny bilet kosztujący 110 CZK (16 PLN) – za półgodzinną podróż taksówką po nieznanym mieście zapłacić możemy nawet około 1000 CZK (150 PLN). Zorientowanie się w kursach autobusów odjeżdżających z lotniska nie powinno sprawić problemu żadnemu Polakowi.

Pożywienie i sen

Będąc już na Starym Mieście, warto napełnić żołądek w jednym z setek lokali gastronomicznych, tak bardzo lubianych przez Czechów. Koniecznie trzeba bowiem spróbować dań kuchni czeskiej, podczas pobytu w tym kraju.

Jak zawsze w przypadku zagranicznej wycieczki, dobrze śledzić ruchy lokalnych mieszkańców, jednak znalezienie lokalu z wyśmienitym menu w przystępnej cenie nie stanowi w Pradze wielkiego wyzwania. Szczególnie warta polecenia jest hospoda „V cipu” znajdująca się w pobliżu muzeum znakomitego, secesyjnego malarza Alfonsa Muchy.

Muzeum Alfonsa Muchy/ fot. http://www.pinterest.com/pin/327144360401998764/

Muzeum Alfonsa Muchy/ fot. http://www.pinterest.com/pin/327144360401998764/

Lane, niskoprocentowe piwo, z którego spożywania słyną Czesi, podawane jest tam do świetnej pieczonej kaczki. Co równie ważne, nikomu nie przeszkadzają w tym miejscu duże grupy z plecakami.

Baza noclegowa stolicy naszych południowych sąsiadów także zachwyca ogromem i niezbędnym może okazać się przejrzenie tej szerokiej oferty przed podróżą. W okresie wakacyjnym zwracajcie uwagę na opustoszałe akademiki, które oferują dość przyzwoite warunki mieszkaniowe w niskich cenach. Wiele hosteli, prócz noclegu, zapewnia także udział w wydarzeniach kulturalnych, takich jak kameralne koncerty. Szczególnie łatwo natrafić na nie w dni weekendowe. Myśląc o cenach należy nastawić się na wydatek od 300 CZK (45 PLN) w górę.

Spokojne atrakcje Pragi

Pięknem Pragi zachwycą się szczególnie ci, którzy lubią zwiedzać klimatyczne zabytki w niespiesznym tempie. Na Starym Rynku najbardziej znany punkt stanowi Stary Ratusz, obok którego zasadzono w kształt budynku drzewa na pamiątkę skrzydła ratusza zburzonego przez nazistów. Jest to jedno z niewielu zniszczeń, jakich Praga doznała podczas drugiej wojny światowej.

Średniowieczny zegar Orloj/ fot. http://www.pinterest.com/pin/274367802269604655/

Średniowieczny zegar Orloj/ fot. http://www.pinterest.com/pin/274367802269604655/

Znajdująca się kilkadziesiąt metrów nad ziemią wieża ratuszowa, stanowi doskonały punkt widokowy dla turystów, pragnących objąć oczami duże połacie tego miasta. Turyści szczególni upodobali sobie misterny zegar astronomiczny Orloj, pochodzący z czasów średniowiecza. Co godzinę pianie koguta oznajmia zakończenie fascynującego spektaklu ruchomych figurek apostołów, a także śmierci, zmarłego, skąpca oraz Turka. Warty uwagi i zadumy jest też los spalonego w 1415 r. na stosie Jana Husa, symbolizowany przez pomnik wybitnego Czecha.

Most Karola i Hradczany

Idealnym miejscem na pieszy spacer jest znany i ceniony przez turystów Most Karola – prawdziwa perełka architektoniczna. W czasie największego zatłoczenia (godziny popołudniowe) przejście półkilometrowym traktem może zająć naprawdę dużo czasu, który spędzić możemy na kupowaniu pamiątek, nabywaniu dzieł ulicznych artystów lub po prostu podziwianiu malowniczych widoków.

Hradczany/ fot. http://www.pinterest.com/pin/371898881701881252/

Hradczany/ fot. http://www.pinterest.com/pin/371898881701881252/

Gdy przejdziemy już przez most, najlepszym pomysłem jest udanie się na Hradczany. Ogrody królewskie, monumentalna katedra św. Wita, zamek zajmujący największy obszar na świecie, a w końcu piękne uliczki – spacery i zwiedzanie potrwać mogą nawet do późnych godzin nocnych! Do miejsc położonych na świeżym powietrzu wejście jest zazwyczaj darmowe, lecz za skorzystanie z bogatego pakietu atrakcji oferowanych przez hradczański zamek, należy zapłacić do 350 CZK (50 PLN).

Czeski klimat

Następnego dnia warto zwiedzić Vinohrady, położone na wschód od Nowego Miasta. Pełne secesyjnej i modernistycznej zabudowy miejsce jest kolejnym punktem, którego odwiedzenia nie powinien odmówić sobie żaden wielbiciel architektury.

Dzielnica Žižkov/ fot. http://www.pinterest.com/pin/111745634475956542/

Dzielnica Žižkov/ fot. http://www.pinterest.com/pin/111745634475956542/

W ciągu dnia nie zabraknie miejsca na obiad w dzielnicy Žižkov, gdzie, według częstych bywalców Pragi, najłatwiej dostrzec prawdziwie czeski klimat. Liczne kawiarnie położone w dawnej dzielnicy robotniczej w przeciągu dwudziestego wieku gościły najważniejszych literatów środkowoeuropejskiego kraju: Jaroslava Seiferta, Franza Kawkę czy Jaroslava Haszkę. Podkreślić należy, że najtańsze obiady znaleźć można w czasie „poledni menu” – południowego menu – przeznaczonego na danie dnia dla lokalnej ludności (od 11 do 13).

Kolejne godziny spędzone w Pradze spędzić możemy na wyszehradzkim wzgórzu, na którym znajdują się ruiny zamku i klasztor. Turyści, chcący wykorzystać ten czas aktywnie, skorzystają z jednej z wypożyczalni rowerów, które znajdują się nad Wełtawą. W sezonie letnim znajdują się tam zresztą nie tylko małe knajpki, ale również hostel na barce i liczne restauracje rybne, w których spożyć da się niedrogą i sycącą kolację.

Na wielbicieli wrażeń znacznie mocniejszych niż standardowe atrakcje Pragi czeka w godzinach nocnych Plac Wacława, który dawno zatracił wprawdzie klimat artystycznej bohemy, ale nadal znajdziemy w jego obrębie mnogość klubów i lokali nocnych.

Plac Wacława/ fot. http://www.pinterest.com/pin/298856125243979697/

Plac Wacława/ fot. http://www.pinterest.com/pin/298856125243979697/

Krótki przystanek w Pradze z pewnością obudzi w Tobie pragnienie, aby kiedyś powrócić do tego miasta na dłużej i poznać również mniej znane atrakcje Pragi.

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz