48 godzin w… Salonikach

Saloniki są wprawdzie drugim pod względem wielkości greckim miastem, jednak często pozostają w cieniu Aten bądź popularnych turystycznych kurortów. I zupełnie niesłusznie. Jeżeli zagościsz w Salonikach choćby przejazdem, poświęć im chwilę, a przekonasz się, że warto zainteresować się tym barwnym miastem.

Zwiedzanie Salonik

Nazwanie Salonik barwnym miastem wcale nie jest przesadą. Sięgająca antyku historia tego miejsca i jego burzliwe losy przyczyniły się do stworzenia miasta o bogatej tradycji, cechującego się wielokulturowością. Zwiedzanie Salonik nie ogranicza się do samych zabytków. Jest to miasto, które odkrywać można na wiele sposobów. Jednym z nich jest program „Saloniki City Walks & Tours”. Inicjatywa dwugodzinnego spaceru po Salonikach pod okiem wykwalifikowanych przewodników jest idealnym pomysłem, aby poznać najciekawsze zakątki miasta i zdecydować, jakim atrakcjom chciałbyś przyjrzeć się bliżej.

Obraz RitaE Pixabay

Taki spacer, wzbogacony o wiele ciekawostek i opowieści dotyczących Salonik to koszt 20 EUR lub 16 EUR dla osób poniżej 25 roku życia. W programie znajduje się także opcja wycieczki autokarowej, która zawiera najważniejsze atrakcje Salonik, przedstawione w formie „pierwszego spojrzenia na miasto”. Wszystko to w cenie 30 EUR. Oczywiście będąc w Salonikach przejazdem, można skorzystać także z tańszej opcji, a mianowicie kupić przewodnik i samemu oddać się w wir tego tętniącego życiem miasta. Co warto zobaczyć mając 48 godzin?

Saloniki okiem mieszkańców

Dwudniowy pobyt w Salonikach to wbrew pozorom wcale nie tak mało czasu, aby zdążyć poznać najbardziej topowe miejsca w mieście. Zwiedzanie Salonik warto rozpocząć od flagowego obiekt, a mianowicie Białej Wieży. Budowla, znajdująca się tuż przy samym morzu, początkowo pełniła funkcję fortu, następnie więzienia, natomiast obecnie służy jako muzeum. Zdaniem mieszkańców Salonik wizyta w tym mieście nie byłaby kompletna bez zrobienia sobie zdjęcia przed Białą Wieżą.

Po obejrzeniu muzealnej prezentacji multimedialnej, przedstawiającej historię miasta na przestrzeni wieków, śmiało możesz wybrać się na spacer brzegiem morza. Rozpoczynając przechadzkę spod Białej Wieży, do wyboru masz dwie trasy. Nadmorska część Salonik podzielona jest na dwa obszary. Paliá Paralía, czyli stare nabrzeże rozciąga się od Białej Wieży do portu, natomiast Néa Paralía, to część prowadząca od Białej Wieży do sali koncertowej. Dwie trasy rozciągają się na łączną długość około 4,5 km. Jeżeli nie lubisz pośpiechu, spacer wzdłuż morza, w pobliżu licznych kawiarenek i pośród gwaru mieszkańców miasta, wydaje się być idealną opcją na spędzenie czasu w Salonikach.

Nadmorski obszar Salonik to także miejsce służące za punkt orientacyjny. Rada miejscowych: jeżeli zabłądzisz, kieruj się jakąkolwiek z dróg w dół, a na pewno dotrzesz do morza. Nabrzeże jest najpopularniejszą częścią Salonik, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Warto wybrać się tutaj szczególnie późnym popołudniem ze względu na zachód słońca, który na długo pozostaje w pamięci.

Jaką trasę wybrać?

Rozpoczynając spacer przy Białej Wieży i kierując się z zachodu na wschód, będziesz mógł zobaczyć m.in. Teatr Królewski (Vassilikó Théatro). Dlaczego królewski? Zbudowano go w 1940 roku, czyli w czasie, kiedy Grecja była jeszcze monarchią. Po zniesieniu tego ustroju politycznego, władze Grecji chciały zmienić nazwę teatru na „White Tower Theatre”, jednak próba zakończyła się niepowodzeniem i Teatr Królewski zachował swoją dumną nazwę. Idąc dalej na wschód, natrafisz na Pomnik Aleksandra Wielkiego. Kolosalna statua, przedstawiająca władcę i jego konia Bucephalusa, jest kolejnych charakterystycznym obiektem Salonik, który warto zobaczyć.

Natomiast miejscem, które pod względem fotografowania dorównuje Białej Wieży, są „The umbrellas”, czyli instalacja umieszczona tutaj w 1997 roku w ramach Kulturalnej Stolicy Europy. Parasole miały ozdabiać tutejszą promenadę tylko tymczasowo, jednak ze względu na ogromną sympatię, zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów, zostały w tym miejscu na stałe.

Czas na przekąskę

Długie spacery i morskie powietrze wzmagają apetyt, dlatego warto pomyśleć o przerwie na zaspokojenie głodu. Znajdujące się nieopodal nadmorskiego deptaka kawiarenki i restauracje są idealnym miejscem na zrobienie sobie przerwy w zwiedzaniu i skosztowaniu greckich specjałów, jednak Saloniki pełne są miejsc wyróżniających się kulinarnym kunsztem. Aby zasmakować w prawdziwej greckiej kuchni, udaj się na Plac Arystotelesa, który jest jednym z centralnych miejsc Salonik, a zarazem jednym z najpiękniejszych oraz największych placów Grecji. Bez problemu zjesz tutaj posiłek, który zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Jednak jeżeli chcesz odwiedzić miejsce szczególnie lubiane przez lokalną społeczność, koniecznie udaj się do dzielnicy Ladadika. Okolica ta słynie nie tylko z typowo greckich tawern, które wieczorami zapewniają swoim gościom muzykę na żywo, ale także klubów, obleganych przez tutejszą młodzież. Gdzie dobrze zjesz? Miejscem szczególnie wartym polecenia jest kameralna restauracja Kouzina, bardziej elegancka Rodi & Meli oraz przywołująca na myśl domowe obiady restauracja Mandola. W każdej z wymienionych restauracji znajdziesz zarówno specjały greckiej kuchni, jak i dania o bardziej międzynarodowym charakterze.

A może zakupy?

Być może jesteś osobą, która lubi przywozić pamiątki z miejsc przez siebie odwiedzanych i taką, która będąc na urlopie, pamięta o upominku dla bliskich osób. Może być również tak, że nie przepadasz za zakupami i centra handlowe omijasz szerokim łukiem. Greckie bazary są jednak miejscem, które warto odwiedzić.

Saloniki są bardzo barwnym miastem i nic nie oddaje klimatu tak dobrze, jak właśnie lokalne targi. Jednym z najbardziej znanych jest targ Modiano. Panujący tutaj gwar i stałe nagabywanie przez sprzedawców, dla jednych bywa uciążliwe, inni natomiast kochają takie miejsca, gdyż właśnie tutaj poczuć można ducha miasta i zobaczyć życie lokalnych mieszkańców od kuchni. Modiano znajduje się w samym sercu miasta i zaliczany jest do najbardziej tradycyjnych rynków Salonik. Kupisz tutaj wszystko – od produktów spożywczych takich jak: przyprawy, wina czy sery, po ubrania, obrazy, a także wyroby rzemieślnicze.

Obraz RitaE Pixabay

Dodatkowo warto zobaczyć

Jak widać, zwiedzanie Salonik nie kończy się na zabytkach, których w tym mieście nie brakuje. Saloniki odkrywać można także poprzez obcowanie z codziennym życiem jego mieszkańców. Jeżeli czujesz niedosyt tradycyjnego zwiedzania, a zostało Ci jeszcze trochę czasu, koniecznie zobacz Muzeum Archeologiczne, w którym znajdują się wspaniałe symbole macedońskiej i rzymskiej cywilizacji. Warta zobaczenia jest także Bazylika św. Dymitra, patrona miasta. Podziwiając tę perełkę architektury bizantyjskiej, nie zapomnij odwiedzić katakumb rzymskich, na których świątynia została zbudowana. Ale przede wszystkim ciesz się pobytem w Salonikach i chłoń jak najwięcej z tego potrafiącego połączyć tradycje z nowoczesnością miasta.

Dodaj komentarz