5 powodów, dla których warto odwiedzić Sycylię
Największa wyspa na Morzu Śródziemnym, należąca do Włoch. Pełna gór, wyżyn, kanionów. Do jej terenów zalicza się także pobliskie archipelagi wysp. Co ma do zaoferowania? Poznaj 5 powodów, dla których koniecznie trzeba zobaczyć Sycylię.
1. Wulkany
Etna – najbardziej charakterystyczna atrakcja Sycylii, której jednak nie zgoła pominąć. W końcu to najwyższy czynny wulkan w Europie! Znajduje się we wschodniej części wyspy i mierzy ponad 3000 m n. p. m., a jego aktywność trwa od 550 tysięcy lat. Wulkan stanowi także najwyższy szczyt wyspy, więc przy dobrej pogodzie jest doskonałym punktem widokowym – możemy stąd dostrzec nawet pobliskie wyspy Eolskie.
Na zwiedzanie Etny warto przeznaczyć cały dzień. Drogę na wulkan najlepiej pokonać na parę sposobów – samochodem, kolejką linową, a na końcu pieszo lub autobusem. Warto wiedzieć, że szlak dla turystów kończy się mniej więcej na wysokości 2900 m n. p. m. Chcesz się wybrać wyżej? Tylko na własną odpowiedzialność. Oprócz Etny są jeszcze dwa czynne wulkany, które znajdują się na terenie archipelagu wysp Liparyjskich. Jeden z nich to Stromboli, który charakteryzuje się strużką dymu wydobywającą ze szczytu. Na wyspie kwitnie turystyka, więc ciekawym pomysłem jest na przykład nocna wycieczka, by móc podziwiać ogniste fontanny. Kolejny wulkan znajduje się na wyspie Vulcano, która słynie z basenów błota siarkowego oraz plaży z czarnym piaskiem wulkanicznym – Baja Negra.
2. Klimatyczne włoskie miasteczka
Atmosfera miast, w których można poczuć ducha starożytności to przekonujący powód, dla którego warto odwiedzić Sycylię. Mimo że prawie wszystkie miasta leżą na wzgórzach, każde z nich ma swój osobliwy charakter. Typowym przykładem takiego miasta jest Ragusa, usytuowana na wapiennym wzniesieniu. Starsza część tego miasta, Ibla, znajduje się na liście UNESCO, dlatego warto przejść się starymi uliczkami i poczuć włoski klimat w uroczych zaułkach.
Jeśli zaś szukamy większych miast, jednym z nich są Syrakuzy, obfitujące w zabytki. Na szczególną uwagę zasługuje Ortygia – wyspa położona w murach Syrakuz na którą prowadzi most Ponte Umberto. Zastaniesz tu opuszczone kamienice, ale także przepiękny deptak i katedralny plac. Oprócz tego, w Syrakuzach możesz zawitać do parku archeologicznego, gdzie znajdują się ruiny greckiego teatru i rzymski amfiteatr.
Kolejnym z większych ośrodków turystycznych jest Katania, położona nad Morzem Jońskim, a zarazem u stóp wulkanu Etna. W centrum miasta zobaczysz katedrę św. Agaty, przy której stoi monumentalny słoń – symbol Katanii. Nie zapominajmy także o pełnej życia stolicy, Palermo. To miasto zasługuje na osobny artykuł oraz kilka dni wolnego czasu, by ze spokojem zachwycać się przepięknymi budowlami i zabytkami. Na pewno ciekawym miejscem w Palermo są Katakumby Kapucynów, jednak uwaga! tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Podziemne cmentarzysko liczy aż osiem tysięcy zmumifikowanych ciał, zarówno mnichów, jak i osób świeckich.
3. Warto odwiedzić Sycylię dla okolicznych wysp
Wyspy wokół Sycylii kuszą szczególnie aktywnych. Warto zobaczyć którąś z trzech wysp archipelagu Egady – morskiego rezerwatu przyrody. Favignana z wapiennymi, białymi krajobrazami i pięknym wybrzeżem jest idealna na wycieczki rowerem, który można wypożyczyć w porcie. Dotrzesz tu w 20 minut wodolotem z miasta Trapani. Zdecydowanie bardziej dzika jest wyspa Levanzo, która ze względu na małą powierzchnię nadaje się na piesze wędrówki. Ciekawym punktem jest tutaj Grotta del Genovese, w której odkryto paleolityczne malowidła naskalne z wyobrażeniami ludzi i zwierząt. Grota jest dostępna dla turystów, można ją zwiedzać pieszo lub łodzią. Najbardziej oddalona Marettimo to właściwie góra wystająca z morza. Nie ma tu samochodów ani motorów, więc warto opłynąć wyspę łodzią.
Miłośnicy nurkowania odnajdą się na wyspie Ustica na Morzu Tyrreńskim. Jest tutaj około 30 miejsc do tego przeznaczonych, a wszystko za sprawą niezwykle przejrzystej wody i dużej ilości grot, gdzie już na małych głębokościach zaobserwujesz ciekawe ryby, krewetki, ośmiornice. To jednak wciąż nie koniec ciekawych wysp – wulkaniczna Pantelleria z archipelagu wysp Eolskich oferuje Zwierciadło Wenus – szmaragdowe jezioro, w którym występują lecznicze gliny i krystalicznie czysta woda.
4. Natura i plaże
Miłośnicy obcowania z naturą mają cały wachlarz pięknych miejsc do wyboru. Przy okazji zwiedzania Etny, warto zahaczyć o wąwóz Alcantara (Gole dell’Alcantara), jedną z największych atrakcji geologicznych wyspy. Kanion znajduje się na północ od wulkanu, a jego czarne skały zostały wyrzeźbione przez nurt rzeki. Miejsce można zwiedzać pieszo, trzeba tylko mieć wysokie buty, gdyż woda jest lodowata. Na szczęście obuwie jest do wypożyczenia na miejscu. Istnieje także opcja wzięcia udziału w spływie kajakowym. Warto, bo 50 km rzeki jest usłane drzewami pomarańczowymi, stawami i wodospadami, a widok biwakujących na dziko turystów nikogo tu nie dziwi. W ramach obcowania z przyrodą warto odwiedzić także słynny Rezerwat dello Zingaro, w którym z jednej strony rozpościera się przed nami morze z siedmioma plażami, zaś z drugiej – ostre wzniesienia.
Wybrzeże Sycylii nie powiewa nudą – na północy zastaniemy skalisty brzeg ozdobiony wapiennymi i wulkanicznymi górami, a na południu kilometry piaszczystych plaż w towarzystwie jednych z najczystszych wód Morza Śródziemnego. Za jedną z najbardziej urodziwych uchodzi plaża w niewielkim Cefalu, która znajduje się w niemal samym miasteczku – wychodząc z wody możemy trafić wprost do stolika jednej z restauracyjek. Dla szukających plaż kompletnie odosobnionych, poleca się wyprawę na Spiaggia Sabbie Nere, gdzie można dotrzeć jedynie drogą morską. Warto, bo na miejscu zastaniemy intymną atmosferę i drobny wulkaniczny piasek.
5. Sycylijska kuchnia
Sycylijska kuchnia to kopalnia smaków. Zresztą nie ma co się dziwić, już drzewa cytrusowe zaskakują tutaj różnorodnością – uginają się od pomelo, mandarynek, cytryn, pomarańczy waniliowych, krwistych, brazylijskich… Oprócz tego, spotkasz tutaj kwiaty migdałowców, drzewa figowe czy egzotyczne owoce kaktusów. Warzywa także zaskakują rozmaitością. Trudno nie zwrócić uwagi na gaje oliwne czy zielone uprawy bobu. A do tego wszystkiego owoce morza. Mając do wyboru tak szeroki wachlarz lokalnych przysmaków, trudno się oprzeć.
Znakami rozpoznawczymi sycylijskiej kuchni są cannoli z ricottą, czyli deser w postaci rurki z chrupiącego ciasta lub arancini – kulki z ryżu z różnymi dodatkami, na przykład ze szpinakiem czy grzybami. Wielbiciele lokalnych smaków powinni także odwiedzić miasteczko Bronte, znajdujące się po zachodniej stronie Etny. Słynie ono z najlepszych pistacji na Sycylii. Można tu posmakować tych orzeszków w wielu odsłonach, na przykład w postaci piwa pistacjowego, kremu z pistacji czy w makaronie. Nie zapomnijcie też o włoskich lodach! Na wyspie spotkacie ciekawe kombinacje, na przykład czekoladowe z ostrą papryczką. Chyba nie ma wątpliwości, że dla tych smaków warto odwiedzić Sycylię.
By to zrobić, najlepiej wybrać samolot. Jest to najwygodniejsza forma podróży na wyspę. Taniej wychodzą loty na przykład do Trapani, niż do samej stolicy. Na miejscu dobrym pomysłem jest wynajęcia samochodu, warto jednak pamiętać o wcześniejszej rezerwacji.