Rok Polski w Turcji
Zgodnie z ustaleniami między Polską a Turcją, rok 2014 ma mijać pod znakiem wzmacniania wzajemnych relacji. Z okazji 600 rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między oboma krajami, odbędzie się wiele imprez, mających promować polską kulturę po obu stronach Bosforu.
Kiedy zaczyna się Rok Polski w Turcji?
Główne obchody mają miejsce od kwietnia do października, jednak pierwsze wystawy zaczynają pojawiać się już w marcu. Większość z nich będzie miała miejsce w Stambule, jednak odwiedzając każde większe miasto, z pewnością bez trudu natkniemy się na wydarzenia związane z Rokiem Polskim. Obok tradycyjnych ekspozycji przypominających o więziach łączących Polskę i Turcję, odbywają się liczne koncerty, występy teatralne oraz prezentacje sztuki ludowej. Mogłoby się wydawać, że niewiele łączy oba państwa, jednak takie postaci jak Adam Mickiewicz czy Karol Szymanowski sprawiają, iż Anatolia wydaje się nam choć nieco bliższa.
Klasycznie i ludowo – muzyka w Izmirze
Możesz być miłośnikiem muzyki klasycznej, jazzu czy wesołych rytmów znanych z muzyki ludowej – na pewno znajdziesz tam coś dla siebie. Rok Polski w Turcji daje okazje miłośnikom wszystkich tych gatunków na wspólne świętowanie w jednym z najpiękniejszych krajów basenu Morza Śródziemnego. W czerwcu w Izmirze oraz Stambule odbywają się liczne koncerty inspirowane dziełami największych europejskich kompozytorów. Szczególnie uhonorowani zostaną Krzysztof Penderecki oraz Karol Szymanowski, których utwory są w Turcji już dobrze znane. Oczywiście nie można zapomnieć o prezentacjach polskiej muzyki ludowej w izmirskim Muzeum Instrumentów. Nawet niezbyt doświadczony odbiorca zauważy wiele podobieństw między rytmami polskimi i tureckimi.
Bursa – polsko-tureckie spotkania teatralne
Zaskakujące mogą okazać się efekty współpracy polskich oraz tureckich grup teatralnych. Artyści starają się pokazać publiczności interpretację „Sklepów cynamonowych” Brunona Schultza z zastosowaniem klasycznej techniki teatru cieni karagoz. Przy całości przedsięwzięcia pracuje jeden z najlepszych na świecie lalkarzy Cengiz Ozeka. Osobne grupy skupiają się nad serią przedstawień skierowanych specjalnie do dzieci. Opierając się na twórczości Janusza Korczaka, realizatorzy postarają się, aby Rok Polski w Turcji pozostawił ślad nawet w najmłodszych odbiorcach. Jednocześnie prace artystów doskonale wpisują się w odbywający się równolegle Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek w Stambule.
Polskie kino w Stambule
W pierwszej połowie maja osoby odwiedzające Stambuł mają możliwość poznania wybranych bajek, pochodzących ze zbiorów baśni polskich. Dodatkowo, każdy może spróbować swoich sił podczas warsztatów teatralnych, a w wolnej chwili zapoznać się z przedstawianymi dziełami polskich scenografów. Oczywiście można uczestniczyć w obchodach Roku Polskiego również nieco mniej aktywnie. Tureccy miłośnicy kina mają okazję zapoznać się z dorobkiem reżyserskim Krzysztofa Kieślowskiego oraz przykładami polskiej szkoły animacji podczas festiwalu Meetings on the Bridge.
Między królem a sułtanem – wystawy w Stambule
Od marca w muzeum Sakib Sabanci otwarta jest wystawa, prezentująca przedmioty związane z historią relacji łączących Polskę i Turcję. Wśród najcenniejszych eksponatów znajdują się takie dokumenty jak np. oryginalne listy, jakie wymieniali między sobą królowie polscy oraz sułtani. Nie brakuje również oficjalnych dokumentów, ukazujących wielowymiarowy aspekt współpracy między oboma krajami. Wymiana kulturalna prawdopodobnie jednak najlepiej przedstawiona zostanie na wystawie w stambulskim muzeum Pera. Tam też zaprezentowane zostają dzieła, ukazujące bogactwo relacji polsko-tureckich. Jednym z najważniejszych elementów ekspozycji są prace malarskie autorstwa Stanisława Chlebowskiego. Artysta ten w XIX wieku był nadwornym malarzem osmańskiego sułtana.
Będąc w Turcji, koniecznie trzeba przy okazji spróbować tureckiej kuchni, udać się na wyprawę po lokalnych bazarach i zakupić niezwykłe pamiątki.