Najlepsze parki edukacyjne w Europie – nauka poprzez zabawę!
Nauka jest fascynująca. Największą radość jednak przynosi możliwość zgłębiania jej tajników poprzez zabawę. W tym celu w wielu miejscach świata powstały specjalne ośrodki – muzea oraz parki naukowe, w których wizyta z pewnością ucieszy nie tylko dzieci, ale i dorosłych.
Norweskie Muzeum Nauki, Techniki i Medycyny – Oslo
Zanurz się w ciekawych wystawach, poświęconych dziejom norweskiej medycyny, produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego, pozyskiwania energii elektrycznej, dowiedz się więcej o fascynującej historii przemysłu norweskiego. Wszystkie odpowiedzi na pytania związane z tymi tematami odnajdziesz w Norweskim Muzeum Nauki, Techniki i Medycyny.
Norsk Teknisk Museum to muzeum narodowe poświęcone technologii, przemysłowi, nauce i medycynie. Muzeum posiada ponad 20 wystaw stałych i czasowych, dotyczących energii, ropy, przemysłu, medycyna, samolotów, samochodów i pociągów.
Centrum Nauki jest miejscem dla dociekliwych umysłów. Poznaj zasady nauk przyrodniczych i technologicznych w dziedzinie energii, zjawisk fizycznych, matematyki i wszechświata. Na terenie obiektu odnajdziesz m.in. Centrum Robotów i Planetarium.
Narodowe Muzeum Medycyny z kolei wyjaśnia, jak ludzkie życie zmieniło się na przestrzeni lat poprzez rozwój medycyny i opieki zdrowotnej. Jest ono zintegrowane z Muzeum Nauki i Techniki.
Z pobytu w tym miejscu będą zadowoleni nie tylko dorośli, ale również dzieci, których zachwyt z pewnością wzbudzi np. Festiwal Lego czy możliwość przeprowadzania różnych eksperymentów w laboratorium.
Norweskie Muzeum Nauki, Techniki i Medycyny między sierpniem a czerwcem można odwiedzać przez sześć dni w tygodniu. W poniedziałki muzeum jest zamknięte, od wtorku do piątku dostępne jest w godzinach 9-16, natomiast w soboty i w niedziele 11-18. Od 20 czerwca do 20 sierpnia obiekt można odwiedzać codziennie między 10 a 18. Muzeum jest zamknięte w Święta Bożego Narodzenia, w Sylwestra, Nowy Rok, a także 1 i 17 maja. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 120 NOK (ok. 61 PLN), dla dzieci i studentów 60 NOK (ok. 30 PLN), a dla seniorów 90 NOK (46 PLN).
Parki edukacyjne w Europie – kopenhaskie Experimentarium
Jeżeli interesują Cię parki edukacyjne w Europie, nie możesz pominąć Danii, a zwłaszcza Kopenhagi. Blisko centrum duńskiej stolicy znajduje się Experimentarium – nowy rodzaj muzeum, centrum nauki i aktywności dla miłośników nauki, technologii, ochrony środowiska oraz zdrowia. Celem twórców tego ośrodka jest zachęcenie do zainteresowania nauką i technologią.
W muzeum można eksperymentować i uczyć się o sobie, poznawać swoje zmysły i ciało. Na przykład podczas wystawy poświęconej sportom zimowym, możesz wykorzystać swoje umiejętności w różnych dyscyplinach: od skoków narciarskich, przez curling, po nowe sporty zimowe. A oprócz oglądania aktualnych wystaw czasowych, można obejrzeć również eksponaty pochodzące z poprzednich ekspozycji.
Experimentarium zajmuje powierzchnię ponad 5000 metrów kwadratowych. 4100 m kwadratowych przeznaczonych jest na stałą wystawę, która podzielona jest na 11 różnych segmentów. 850 m kwadratowych zajmują wystawy czasowe. Osoby, odwiedzające ten park naukowy, mają do dyspozycji komputery, za pomocą których mogą komponować własną muzykę, mogą spróbować lotu na magicznym dywanie, czy doświadczyć trzęsienia ziemi o sile 5,5 stopnia w skali Richtera. Dodatkowo, na terenie Experimentarium znajdziemy także salę luster, laboratorium, salę wykładową, w której mieści się 250 osób, obszar przeznaczony na gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz kawiarnię i sklep z pamiątkami.
Kopenhaskie muzeum nauki rocznie odwiedza około 350 tysięcy osób. Experimentarium otwarte jest codziennie (oprócz Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku) w godzinach od 10 do 17 (w listopadzie i grudniu do 16). Wstęp dla osoby powyżej 12 roku życia kosztuje 22 EUR, a dla dzieci w wieku 3-11 lat oraz studentów 14 EUR.
Interaktywne muzeum mieści się niecałe 5 km od ścisłego centrum Kopenhagi. Można tam dotrzeć komunikacją miejską – np. autobusem lub metrem.
Dinopolis – Teruel
Parki edukacyjne w Europie odnajdziemy również na terenie Hiszpanii. Niedaleko wschodniego wybrzeża kraju leży miasto Teruel, z wizyty w którym ucieszą się przede wszystkim miłośnicy dinozaurów. Jeżeli paleontologia to Twoja pasja, fascynują Cię te żyjące dawno temu na naszej planecie stworzenia, pragniesz przenieść się do okresu, w których panowały na ziemi i przede wszystkim masz nerwy ze stali, koniecznie udaj się do Dinopolis!
Na terenie parku odnajdziemy m.in. specjalną kolejkę, która zabierze nas we wspaniałą podróż w czasie. Za jej pomocą cofniesz się aż do początków powstawania wszechświata. Kiedy już odnajdziesz w kosmosie naszą planetę, zapoznasz się z jej niezwykłymi dziejami. Warto również zwrócić uwagę na interesującą wystawę, która umożliwia poznanie z pokładu łodzi Ziemi sprzed 65 milionów lat, ujrzenie życia dinozaurów, początków homo sapiens, podróż przez europejską epokę lodowcową. Trzeba jednak uważać – wszystkie stworzenia, spotkane podczas tej podróży, są ożywione! Oprócz tego, na terenie Dinopolis znajduje się Muzeum Paleontologiczne, sala gier, kino 3D, kino 4D, stylizowany na wykopalisko archeologiczne plac zabaw dla dzieci, perfekcyjną i przerażającą replikę jednego z najgroźniejszych dinozaurów – Tyranozaurusa rex, a także restaurację.
W ciągu roku park otwarty jest codziennie w lipcu i sierpniu, w pozostałe miesiące natomiast w każdą sobotę i niedzielę, a czasami również w tygodniu. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na oficjalnej stronie muzeum. Osoby dorosłe (powyżej 12 roku życia) zapłacą za wstęp 27 EUR, natomiast dzieci w wieku 4-11 lat 21.50 EUR.
W promieniu do 190 km od Teruel znajdują się również inne atrakcje związane z istnieniem dinozaurów na ziemi, które warto odwiedzić przy okazji. W mieście oraz okolicy odnajdziemy wiele miejsc noclegowych, dzięki czemu osoby szukające noclegu w pobliżu Dinopolis nie powinny mieć z tym większych problemów.
Teruel leży w trójkącie, łączącym ze sobą trzy największe miasta Hiszpanii: Madryt, Barcelonę i Walencję. Najmniejsza odległość dzieli je od Walencji (ok. 140 km). Aby tam dotrzeć z Polski konieczna jest przynajmniej jedna przesiadka, np. we Frankfurcie nad Menem, Monachium czy Zurychu. Bezpośrednio z Warszawy lub z Krakowa dostaniemy się natomiast do oddalonego od Treuel o ok. 300 km Madrytu. Zarówno ze stolicy, jak i z Walencji do Dinopolis można dostać się np. pociągiem.