Atrakcje Kopenhagi

Pierwsze wzmianki o nadbałtyckim porcie kupieckim pochodzą z XII wieku, choć nim powstała Kopenhaga, tereny te odwiedzali wikingowie, urządzający targowiska u wybrzeży Zelandii i wyspy Amager. Dziś stolica Danii uważana jest za ważny ośrodek przemysłowy-handlowy, zaś dzięki Uniwersytetowi Kopenhaskiemu odgrywa istotną rolę w świecie nauki. Mimo burzliwej historii na obszarze duńskiej metropolii zachowało się wiele cennych zabytków z czasów sprzed rewolucji przemysłowej.

Malownicze Ogrody Tivoli

Ogrody Tivoli nocą/ fot. http://www.pinterest.com/pin/50947039508294938/

Ogrody Tivoli nocą/ fot. http://www.pinterest.com/pin/50947039508294938/

Duńska pogoda nie rozpieszcza. Kopenhaga położona jest w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego o odmianie morskiej, co oznacza, że lata są tu dość chłodne, a opady częste. Najwięcej deszczu odnotowuje się w lipcu i sierpniu, dlatego miłośnikom pieszego zwiedzania odradza się wyjazd w czasie letnich wakacji. Wizytę w stolicy najlepiej planować na okres od maja do czerwca lub we wrześniu, gdy temperatury są jeszcze stosunkowo wysokie, a w centrum miasta odbywa się mnóstwo imprez kulturalnych.

W słoneczne popołudnie warto udać się na spacer po Ogrodach Tivoli – drugim najstarszym na świecie parku rozrywki, otwartym 15 sierpnia 1843 roku. W maju oprócz widoku osiemdziesięciu tysięcy kwitnących tulipanów, można tu podziwiać liczne występy artystyczne, zaś w każdy piątek posłuchać koncertu rockowego na świeżym powietrzu. Nocą w Sali Koncertowej odbywają się spektakle teatralne, przedstawienia pantomimy, pokazy baletu i tańca towarzyskiego.

Znajdujący się tu drewniany rollercoaster z 1914 roku jest jedną z najstarszych, wciąż działających kolejek górskich. Po skorzystaniu z atrakcji, jakie oferuje najsłynniejszy lunapark w Skandynawii, można posilić się w jednej z czterdziestu restauracji, zlokalizowanych w centrum parku Tivoli. Do Kopenhagi kursują niedrogie, bezpośrednie połączenia samolotowe z Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska i Wrocławia. Lotnisko Kopenhaga-Kastrup znajduje się na wyspie Amager, osiem kilometrów na południowy wschód od centrum stolicy.

Atrakcje Kopenhagi – Pałac Królewski Amalienborg

Niekwestionowaną wizytówką Kopenhagi jest barokowy Pałac Królewski, pełniący funkcję zimowej rezydencji duńskich monarchów. Od 1795 roku Amalienborg to siedziba dworu, składająca się z bliźniaczych skrzydeł, okalających plac o tej samej nazwie. Kompleks pałacowy powstały w latach 1749-1760 został zaprojektowany przez duńskiego architekta Nielsa Eigtveda. W samym sercu obiektu stoi konna statua króla Fryderyka V Oldenburga, dzieło francuskiego rzeźbiarza Jacques’a François Josepha Saly z 1771 roku, nad którym pracował blisko dwadzieścia lat. Pomnik władcy odzianego w cesarskie szaty został ufundowany przez Duńską Kompanię Azjatycką i kosztował dwa razy więcej, niż wszystkie cztery budynki, wchodzące w skład zespołu pałacowego Amalienborg.

Defilada pod Pałacem Królewskim/ fot. http://www.pinterest.com/pin/285063851383429775/

Defilada pod Pałacem Królewskim/ fot. http://www.pinterest.com/pin/285063851383429775/

Dziś za najważniejsze atrakcje Kopenhagi uważa się tutejsze Muzeum Pałacowe, mieszczące się w rokokowym skrzydle hrabiego Christiana Frederika Levetzau, a także ceremoniał zmiany warty, odbywający się codzienne o godzinie 12:00 na głównym dziedzińcu. Niedzielnym marszom uroczystego charakteru nadaje udział wojskowej orkiestry i królewskich gwardzistów, ubranych w czerwono-niebieskie mundury i czapki z niedźwiedziego futra.

Pałac można zwiedzać przez cały rok, z wyjątkiem okresu Świąt Bożego Narodzenia oraz 31 grudnia, w godzinach od 11 do 16. Od listopada do kwietnia zamknięty jest również w poniedziałki. Bilet wstępu dla osoby dorosłej od niedzieli od piątku kosztuje 70 DKK (40 PLN), a w soboty 90 DKK (50 PLN).

Najdłuższy staromiejski deptak

Z Placu Ratuszowego do Nowego Placu Królewskiego – Kongens Nytorv – wiedzie najdłuższa droga handlowa Kopenhagi, popularnie nazywana Strøget. Główna ulica Kopenhagi jest zarazem jednym z najdłuższych deptaków Europy, liczącym blisko 1200 metrów. Na całym odcinku wyłączono ruch samochodowy już w latach 60’ XX wieku, zachowując tym samym unikatowy charakter starej części miasta. Wraz z nadejściem pierwszego dnia letnich wyprzedaży na Strøget rozpoczyna się istne szaleństwo. Oprócz pamiątek, wyrobów meblarskich, biżuterii, porcelany i dzieł sztuki można tu kupić markowe torebki Louisa Vuittona, Prady i Mulberry. Miłośnicy organicznej odzieży, ubrań w stylu vintage i secondhandów również znajdą coś dla siebie.

Ulica Strøget/ fot. http://www.pinterest.com/pin/320037117239730512/

Ulica Strøget/ fot. http://www.pinterest.com/pin/320037117239730512/

Najlepsi kopenhascy restauratorzy otworzyli tutaj swoje lokale, oferując dania każdego rodzaju kuchni – od popularnych amerykańskich burgerów po aromatyczne regionalne specjały. Nie brakuje też pubów, winiarni i klimatycznych kawiarenek. Uliczne przedstawienia odbywają się na skwerze Amagertorv, zaś pod fontanną Storkespringvandet spotykają się przyjaciele, by udać się później do jednego z pobliskich klubów.

Nyhavn – portowe nabrzeże

Za najpiękniejsze i zarazem najromantyczniejsze miejsce w Kopenhadze uważane jest nabrzeże Nyhavn, wraz z kolorowymi kamieniczkami i żaglówkami przycumowanymi wzdłuż Nowego Portu. W pobliżu znajduje się dom słynnego duńskiego bajkopisarza – Hansa Christiana Andersena. Większość tutejszych budynków ma ponad trzysta lat, zaś najstarszy z nich – lokal z 1681 roku – mieści obecnie elegancką restaurację Leonore Christine. Przyjezdnych, pragnących poczuć nadmorską atmosferę, nie odstraszają wysokie ceny ani długie kolejki gości, czekających na wolnych stolik.

Portowe nabrzeże Nyhavn/ fot. http://www.pinterest.com/pin/268949408968455738/

Portowe nabrzeże Nyhavn/ fot. http://www.pinterest.com/pin/268949408968455738/

Nie zawsze jednak panował tutaj taki tłok. Kanał Nyhavn został zasiedlony z rozkazu króla Christiana V, który chciał przenieść strefę handlu bliżej centrum miasta. W latach 1671-1673 powstało tu wiele mieszkań przeznaczonych dla duńskich żeglarzy. W XVII wieku do portu Nyhavn przypływały statki z całego świata, zaś życie towarzyskie kwitło wewnątrz marynarskich tawern. Nabrzeżne atrakcje Kopenhagi to przede wszystkim Muzeum Portowe, a także zabytkowy pałac Charlottenborg, położony na skrzyżowaniu Kongens Nytorv i Nyhavn.

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz