Atrakcje Luksoru -starożytna siedziba faraonów

Egipt, poza słynnymi plażami, hotelami i ciepłym morzem, ma do zaoferowania znacznie więcej. Przez wiele lat centrum życia religijnego, społecznego i politycznego był Luksor – to starożytne Teby. To tutaj faraonowie gromadzili wszelkie bogactwa, tutaj także powstawały świątynie i grobowce budowane z wielkim rozmachem. Dzięki temu, w samym Luksorze i okolicy powstawało skupisko zabytków, któremu nie dorównuje żadne inne miasto królewskie.

Dwa brzegi

Luksor, przecięty korytem Nilu, dzieli się na dwie części: Wschodnią i Zachodnią. W czasie panowania faraonów podział ten symbolizował życie i śmierć. Wschodni brzeg miasta nadal reprezentuje życie. Znajdują się tu bardzo luksusowe hotele, nowoczesne budynki, sklepy. Tu też kwitnie życie nocne.

Wiele biur podróży organizuje jednodniowe wycieczki do miasta, jednak warto tutaj przyjechać na dłużej, aby poczuć charakterystyczny klimat tego miejsca. Niedaleko miasta znajduje się lotnisko, jednak z Polski nie ma na nie bezpośrednich lotów.

Atrakcje Luksoru

Jednym z największych zabytków, pochodzącym z czasów starożytnych Teb, jest Świątynia Narodzin Amona, zwana Luksorską. Leży w samym centrum nad brzegiem Nilu. To klasyczny przykład architektury z okresu faraonów. Świątynia ma 260 metrów długości, a wejście do niej prowadzi przez dwie potężne bramy, zwane Pylonami. Przedstawiono na nich sceny z bitwy pod Kadesz, gdzie Ramzes II zwyciężył Hetytów. Na murach świątynni znajdują się dawne malowidła i liczne reliefy, dokumentujące wydarzenia historyczne. Przy wejściu po obu stronach stoją posągi siedzącego Ramzesa II.

Obraz imedias Pixabay

Przed wejściem znajduje się również 25-metrowy obelisk, wykonany z różowego granitu. Obeliski był dwa, jednak jeden z nich (w 1833 roku) został wywieziony do Paryża i ustawiony na Place de la Concorde (Plac Zgody). Świątynia Luksorska połączona jest ze Świątynią Amona, znajdującą się w Karnaku, za pomocą alei procesyjnej, przy której stoją sfinksy z baranimi głowami. W połowie drogi między świątyniami znajduje się muzeum prezentujące zbiory pochodzące z pobliskich świątyń i grobowców, w tym także z Grobowca Tutenhamona.

Świątynia w Karnak

Atrakcje Luksoru to także leżąca w pobliżu wioski Al-Karnak znana świątynia. Dawniej był to największy ośrodek religijny w całym Egipcie. W rzeczywistości jest to cały kompleks budowli, na który składają się trzy świątynie. Największa z nich, Precinct z Amun-Re, poświęcona jest Amonowi i jako jedyna udostępniona jest dla zwiedzających. Oprócz niej istnieją również Precinct z Montu, Precinct z Mut, a także współcześnie zniszczona Świątynia Amenhotepa IV. Uznaje się, że najstarsze obiekty pochodzą z okolic 2000 roku p.n.e., a udział w ich powstaniu miało około 30 faraonów. Teren kompleksu uznany jest za prawdziwy skarbiec starożytnej architektury.

Wieczorami, zarówno w świątyni w Luksorze, jak i w pobliskim Karnaku, odbywają się widowiska „Światło i Dźwięk”. Widowisko w Luksorze powstało za pomocą najnowszych technologii, oparte jest na legendach o bogu Horusie. Warto wybrać się na przedstawienie, ponieważ świątynia, gdy jest podświetlona, sprawia niesamowite wrażenie. Natomiast przedstawienie w Karnaku to opowieść o osiągnięciach faraonów.

Nekropolia

Atrakcje Luksoru, jakie możemy tu znaleźć, to przede wszystkim: szczątki dawnych posągów, bardzo wiele mniejszych świątyń oraz liczne trasy spacerowe. Na zachodnim brzegu Luksoru znajduje się Dolina Królów – miejsce, w którym chowani byli władcy Nowego Państwa. Prawdopodobnie dolina pełniła tę funkcję przez około 500 lat. Odnaleziono tutaj wiele cennych grobowców m.in.: Tutenchamona, Ramzesa I, Ramzesa II. Grobowce to całe kompleksy drążone w wapiennej skale, posiadające liczne korytarze i sale. Niestety większość z nich przez wieki została zrabowana. Nienaruszonych znaleziono tylko kilka, w tym najbogatszy grobowiec Tutenchamona. Od 1979 roku cały kompleks wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Według odkryć archeologów, w Dolinie Królów znajdują się 63 grobowce oraz 20 nieukończonych. Cały czas trwają prace archeologiczne oraz zabezpieczanie odkrytych grobowców.

Niedaleko słynnej doliny znajduje się mniej znana Dolina Królowych, która była miejscem pochówku żon faraonów, książąt, księżniczek i królowych. W tym miejscu znajduje się słynny grobowiec Nefertiti, uważany za jeden z najpiękniejszych w Egipcie. Zarówno w Dolinie Królów, jak i w Dolinie Królowych wiele ze starożytnych grobowców jest otwartych dla zwiedzających.

Jeżeli zaintrygowały nas grobowce, to z pewnością odwiedzimy również Muzeum Mumifikacji, w którym oprócz wspaniałych mumii, zobaczymy również wszystko to, co najpotrzebniejsze było do przejścia w zaświaty. Jedynie w tym muzeum zobaczymy mumie zwierzą,t takich jak koty czy krokodyle, które towarzyszyły władcom w przejściu w zaświaty.

Kolosy Memnona

Na zachodnim brzegu Nilu znajdziemy dwa gigantyczne kolosy. To posągi faraona Amenhotepa III, który żył na przełomie XV i XIV w p.n.e. Każdy z kolosów waży około 800 ton i ma wysokość 18 metrów. Same stopy mają dwa metry długości i około metra grubości. Posągi przedstawiają siedzącego na tronie faraona, po bokach tronu znajdują się dwie niewielkie postacie kobiet. To matka faraona Mutemuja oraz żona Teja. Posągi wykute zostały w blokach skalnych kwarcytu.

Świątynia Hatszepsut

Zanana jest również pod nazwą Deir el-Bahari, czyli „Świątynia Milionów Lat”, to Świątynia Hatszepsut, faraona kobiety. Znajduje się na zachodnim brzegu Nilu. Jest to trzypoziomowa budowla sakralna, znajdująca się u stóp gigantycznej ściany skalnej. Świątynia częściowo wykuta jest w skale, składa się z trzech kaskadowo ułożonych tarasów, połączonych ze sobą rampami. Ściany świątyni pokryte są barwnymi malowidłami przedstawiającymi bogów oraz tajemnicze postaci. Świątynia Hatszepsut zbudowana została jako świątynia grobowa przez architekta faraona Senenmuta w XV wieku p.n.e.

Obraz Joanna Gawlica-Giędłek Pixabay

Atrakcje na Nilu

Będąc w Luksorze, warto wybrać się w rejs po Nilu. To okazja, aby przepłynąć się szlakiem faraonów. Podczas trwającego nawet kilka dni rejsu, zobaczymy największe i najciekawsze atrakcje regionu, ponieważ statki zatrzymują się przy każdym z nich. Rejs pozwala na poznanie przyrody rozwiniętej wzdłuż koryta rzeki. Łodzie, z których możemy skorzystać, są w bardzo różnym standardzie. Mamy do dyspozycji nawet bardzo luksusowe, pięciogwiazdkowe jednostki. Ceny uzależnione są od tego, co chcemy zobaczyć i w jakim standardzie podróżować.

Dodaj komentarz