Atrakcje Sumatry
Sumatra przez przyjezdnych spragnionych niebiańskich plaż, słonecznej pogody, bajkowych krajobrazów i idealnych warunków do uprawiania sportów wodnych nazywana jest rajem na ziemi. Dawniej egzotyczną wyspę porastała wyłącznie gęsta dżungla. Dzisiaj większość linii brzegowej została zagospodarowana z myślą o zagranicznych turystach. Mimo to Sumatra wciąż oszałamia bogactwem przyrody i liczbą endemicznych gatunków zwierząt, które żyją tu w naturalnych warunkach. Gdzie indziej można spędzić urlop uprawiając trekking w tropikalnym lesie, wspinając się na szczyt wulkanu, relaksując na koralowej wyspie i tropiąc orangutany?
Park Narodowy Siberut
Pulau Siberut położona jest blisko 150 kilometrów na zachód od Sumatry. Największa z czterech wysp łańcucha Mentawai liczy ponad cztery tysiące kilometrów kwadratowych powierzchni, z czego ponad połowę porastają deszczowe lasy. Na archipelag wokół Siberut przybywają zapaleni miłośnicy surfingu – według zapewnień tubylców, tutejsze fale uchodzą za najwyższe na świecie – zaraz za hawajskimi. Z portowej miejscowości Muara Siberut startują eskapady surferskie, trekkingowe wycieczki kierujące się w stronę rezerwatu przyrody oraz grupy przyjezdnych, chcące obcować z przedstawicielami kultury Mentawai. Pierwotne indonezyjskie plemię od tysięcy lat żyje odseparowane od cywilizacji, hołdując dawnym tradycjom, animistycznym wierzeniom i posługując się prymitywnymi narzędziami. Wiele rodzin Mentawajów zamieszkuje prastarą dżunglę, hoduje świnie i kury oraz prowadzi prosty żywot. Przybywających tu turystów fascynuje barwny wygląd autochtonów – mają oni bowiem spiłowane zęby, bardzo skąpe odzienie ograniczające się do opaski biodrowej z kory drzewnej w przypadku mężczyzn oraz krótkiej spódnicy u kobiet. Tradycyjni Mentawajowie żyją w domach zbudowanych na palach, które zdobią czaszkami upolowanych zwierząt. Ich cechą charakterystyczną są tatuaże pokrywające niemal każdą część ciała. Geograficzna separacja wyspy sprawiła, że Park Narodowy Siberut stał się azylem dla wielu endemicznych gatunków fauny i flory. Natknąć się tu można na cztery gatunki małp, nie występujące w żadnym innym zakątku świata. Archipelag otacza zjawiskowa rafa koralowa, błękitna laguna i przepiękne, piaszczyste plaże.
Atrakcje Sumatry – jezioro Toba
Na Sumatrze mieści się największe jezioro wulkaniczne świata. Szacuje się, że zbiornik Toba powstał ponad 70 tysięcy lat temu wskutek zalania krateru superwulkanu, którego erupcja mająca miejsce blisko 75 000 lat temu zmieniła klimat Ziemi. Danau Toba liczy 100 kilometrów długości i 30 kilometrów szerokości. Wysokie położenie tafli sprawia, że panuje tu przyjemna i zachęcająca do pływania temperatura. Atrakcje Sumatry położone wokół jeziora Toba to przede wszystkim przepiękny pejzaż wyłaniający się zza strzelistych klifów, zadbane pola ryżowe i malownicze wodospady. Niespotykane nigdzie indziej krajobrazy czynią to miejsce najbardziej urokliwym zakątkiem Indonezji. Regionalną ciekawostką jest fakt, że pośrodku wulkanicznego zbiornika leży wyspa Samosir o powierzchni 640 kilometrów kwadratowych, do 1905 roku zamieszkiwana przez plemię kanibali. Można się tu jednak przeprawić bez obaw, że współcześni Batakowie powrócą do kultywowania dawnych zwyczajów. Na Samosir wciąż znajdują się wysokie domy z drewna o ciekawym kształcie, będące przykładem kunsztu lokalnych architektów.
Wulkan Gunung Kerinci
Najwyższy czynny wulkan Indonezji również leży na Sumatrze. Gunung Kerinci o wysokości 3805 metrów nad poziomem morza posiada imponujący krater o średnicy 600 metrów. Pierwsza jego erupcja została zanotowana w 1838 roku, ostatnia z kolei całkiem niedawno, bo w 2004 roku. Ze szczytu stratowulkanu rozciąga się niezapomniany widok na tropikalny las i sąsiednie wzgórza, zaś jego podnóże porastają plantacje herbaty. Gunung Kerinci znajduje się na obszarze Parku Narodowego Kerinci Seblat – największego rezerwatu na Sumatrze i zarazem jednego z większych w Indonezji. Można do niego dotrzeć za pośrednictwem publicznej komunikacji, ale taka podróż może potrwać cały dzień, gdyż nie istnieje żadne bezpośrednie połączenie. Poleca się zatem wypożyczenie auta i odbycie wycieczki w kierunku wioski Kersik Tuo. Zdobycie Gunung Kerinci wymaga od przyjezdnych wytrzymałości i dobrej kondycji fizycznej. Szczególne umiejętności techniczne nie są niezbędne, jednak przed wyprawą trzeba wyposażyć się w wodę, prowiant, ciepłą odzież, śpiwór i ekwipunek campingowy. Warto zadać sobie trud, by móc rozkoszować się widokiem słońca wschodzącego nad archipelagiem. Szczyt wulkanu jest wolny od chmur i mgły jedynie o wczesnym poranku, dlatego zaleca się nocleg w połowie trasy. Po udanym dniu wspinaczki piechurom rekomenduje się odpoczynek w gorących źródłach.
Tropikalne wyspy wokół Sumatry
Warto przybyć w południowo-wschodni rejon Azji, by móc zwiedzić najciekawsze wyspy ulokowane wokół Sumatry. Większość z nich oferuje turystom rajskie plaże z możliwością wykupienia lekcji nurkowania wśród raf koralowych i barwnych ryb, wymarzone warunki do uprawiania surfingu oraz surwiwal rodem z powieści o przygodach Robinsona Crusoe. Indonezyjski archipelag to przede wszystkim wyśniona destynacja wakacyjna dla miłośników wysokogórskiego trekkingu. Atrakcje Sumatry zachęcają również do odwiedzin pomniejszych, lecz równie urokliwych wysp – Pulau Nias, Pulau Weh, Mentawai i Banyak. Najlepiej jest zapanować urlop podczas pory suchej – od maja do października. Osoby nie przepadające za upałem powinny wybrać maj lub czerwiec, kiedy na wyspach jest najchłodniej. Z Warszawy i Krakowa kursują samoloty z dwiema przesiadkami, które lądują na lotnisku w Padang. Od 2015 roku polscy turyści mogą korzystać z bezwizowego pobytu w Indonezji, który potrwa nie dłużej niż trzydzieści dni. Przed podróżą zaleca się wykonanie szczepienia ochronnego przeciwko błonicy, tężcowi, poliomielitis, odrze, durowi brzusznemu, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, japońskiemu zapaleniu mózgu. Zaświadczenie o odbyciu szczepienia przeciwko żółtej gorączce wymagane będzie od przyjezdnych pochodzących z państw, gdzie choroba ta powszechnie występuje.
Wioska Bukit Lawang
Na skraju sumatrzańskiego Parku Narodowego Gunung Leuser leży niewielka miejscowość Bukit Lawang, będącą schronieniem dla osieroconych, porzuconych przez matkę lub urodzonych w niewoli małp. Pracownicy Centrum Rehabilitacji Orangutanów uczą je samodzielnego zdobywania pożywienia, uniezależnienia się od ludzi i stadnego życia, by w przyszłości móc wypuścić je na wolność. Nie ma tu klatek, odrodzeń ani płotów, które oddzielałyby zwierzęta od zwiedzających przybywających do wioski. Oprócz odwiedzin w sanktuarium chroniącym orangutany warto udać się w głąb dziewiczego, indonezyjskiego lasu wraz z przewodnikiem. W dziczy można natknąć się na makaki, dzioborożce oraz tropikalne ptactwo. Dużą atrakcją jest także możliwość przenocowania w surowych warunkach w środku dżungli. Do dyspozycji turystów są tu szałasy i pola namiotowe.