Bez tych pamiątek nie wracaj z podróży!

Jaką pamiątkę przywieźć z wycieczki? To pytanie pojawia się podczas niemal każdej wyprawy. Przedstawiamy najpopularniejsze i najbardziej znamienne pamiątki na świecie,  które każdy szanujący się podróżnik powinien mieć w swojej kolekcji. 

1. Matrioszka – zabawka rodem z Rosji

Niewielkie laleczki ozdobione najczęściej wizerunkiem uśmiechniętej blondyneczki od lat należą do najpopularniejszych rosyjskich pamiątek. Obecnie powstają laleczki ozdabiane między innymi twarzami polityków lub zabytkami, jednak nadal to właśnie dziewczyna w ludowym stroju jest najpopularniejszym motywem. Niewiele osób wie jednak, że rumiana lalka towarzyszy nam od 122 lat! Pierwsza matrioszka wykonana została w 1890 roku, a zadebiutowała w 1900 roku na wystawie w Paryżu.

Obraz Wolfgang Eckert z Pixabay

2. Oko Proroka, czyli magiczny turecki amulet

Nazar Boncuk, czyli tak zwane „Oko Proroka” należy do najpopularniejszych pamiątek przywożonych z Turcji. Odwiedzając tureckie miasta nie sposób nie natknąć się na popularne niebiesko-białe talizmany z wizerunkiem otwartego oka. Według wierzeń ludowych, podarowanie komuś Oka Proroka ma go chronić przed klątwami oraz złymi urokami. Uwaga! Niektórzy twierdzą przewrotnie, że taka pamiątka przynosi pecha.

Obraz Hans Braxmeier z Pixabay

 

3. Sombrero – esencja meksykańskiego stylu

Obok butelki tequli oraz ogromnego kaktusa, kapelusz sombrero jest tym, z czym kojarzy się Meksyk. Kolorowe, słomiane lub filcowe nakrycie głowy nieodłącznie towarzyszy tradycyjnym rozśpiewanym orkiestrom mariachi. Szerokie rondo doskonale chroni przed słońcem, a różnorodność zdobień sprawi, że każdy znajdzie pasujący do siebie kapelusz.

4. Fajka wodna – dym pachnący orientem

Jako pamiątkę z Egiptu zamiast miniaturki Sfinksa czy piramid, coraz więcej osób przywozi wspaniale dekorowane fajki wodne. Jest to zdecydowanie lepszy wybór, ponieważ pozwoli ona na zorganizowania imprezy w iście egipskim stylu! Wieczór z przyjaciółmi wśród słodkiego dymu może choć na chwilę przypomnieć czas spędzony w spalonym słońcem Kairze.

Obraz Joi Ito z Pixabay

5. Japońskie zestawy do picia sake

Każda wizyta w Japonii jest okazją do ponownego odkrywania niezwykłej kultury kraju kwitnącej wiśni. Większość turystów jako pamiątki przywozi zestawy do picia sake – tradycyjnej wódki ryżowej. Zestaw taki składa się zwykle z dzbanka oraz kilku niewielkich naczyń. Charakterystyczny japoński trunek idealnie pasuje do spotkań towarzyskich, a picie go z przywiezionych kubeczków doda całemu przyjęciu specyficznej atmosfery.

6. Przenośna Wieża Eiffla, czyli paryski breloczek

Odwiedzając europejską stolicę zakochanych wielu zastanawia się jakie zabrać do domu pamiątki z Paryża. Najczęściej kupowane są niewielkie metalowe breloczki przedstawiające najważniejszy symbol miasta – Wieżę Eiffla. Tego rodzaju dodatek do pęku kluczy choć nieco nieporęczny, z całą pewnością zwraca uwagę.

7. Litrowe kufle do piwa od niemieckich sąsiadów

Najbardziej znaną na świecie niemiecką imprezą tematyczną jest odbywający się na przełomie września i października Oktoberfest. W wielu  miastach naszych zachodnich sąsiadów, można kupić pamiątkowe kufle nawiązujące dekoracjami do tradycji miasta, w którym zostały wyprodukowane. Litrowe naczynie będzie doskonałą ozdobą każdej domowej półki.

A Wy? Dokąd się wybieracie i co zamierzacie sobie przywieźć z podróży?

Dodaj komentarz