Buriacja kraina nad Bajkałem
Buriacja to autonomiczny, etniczny i kulturowy region Federacji Rosyjskiej. Kraina położona jest na południu Rosji, tuż przy granicy z Mongolią. Republika Buriacji oraz etniczna Buriacja znajdują się w obwodzie irkuckim i zabajkalskim. Zachodnia granica Republiki Buriacji leży na południe od Irkucka, natomiast wschodnia granica przebiega na linii między miejscowościami Ułan Ude i Czyta.
Większość obszaru to tereny górzyste. Buriacja znajduje się na lewym brzegu Bajkału. Republikę Buriacji zamieszkują w większości Rosjanie, rdzenni Buriaci oraz mniejszość mongolska. Obecnie Buriaci stanowią największą mniejszość etniczną w Rosji. Właśnie ten tygiel kultury, religii i etniczności sprawia, że Buriacja jest niepowtarzalna i interesująca. Najłatwiej do Buriacji dotrzeć samolotem z Moskwy do Ułan Ude lub Irkucka albo pojechać koleją transsyberyjską.
Kim są Buriaci ?
Buriaci to ludność pochodzenia mongolskiego i potomkowie Hunów. Osiedlili się na nad-bajkalskich terenach przed 1000 lat. W XVII wieku zostali odcięci od Mongolii i przyłączeni do Rosji. Podlegali rusyfikacji, przez co wielu Buriatów wyznaje protestantyzm. Początkowo, w 1616 roku kozacy rosyjscy zbudowali na tych terenach zimowisko, które odwiedzali wyłącznie w najchłodniejszych miesiącach, z czasem przesiadywali tam cały rok. Na te tereny wysyłani byli także zesłańcy, którzy odkrywali na Syberii prawdziwie piękną i niezniszczoną krainę oraz potęgę Bajkału. Po tym, jak Zabajkale zostało częścią Rosji, ludność żyjąca na terenie dzisiejszej Republiki Buriacji zyskała dostęp do wschodniej i zachodniej cywilizacji. Od XX wieku Buriaci prowadzą osiadły tryb życia. W czasach komunizmu nie wolno im było kultywować własnych wierzeń. Wiele buddyjskich świątyń zostało zburzonych. Dopiero po upadku ZSRR Buriaci powrócili do lamaizmu i szamanizmu.
W Republice Buriacji obowiązują dwa języki urzędowe, rosyjski i buriacki, a główne nazwy zapisywane są w alfabecie rosyjskim i mongolskim.
Buriacja, kraina nad Bajkałem, charakteryzuje się tradycyjną techniką budowania drewnianych, pełnych zdobień chat i kolorowymi strojami Buriatów. Sześcio- i ośmiościenne jurty dziś należą do rzadkości, aczkolwiek nadal można je spotkać wśród osadników pomieszkujących na stepach. Buriaci specjalizują się w rzemiośle. Symbolem ich kultury jest koń, którego podobizna pojawia się na wielu rzeźbach i zdobieniach.
Ułan Ude – stolica
Stolicą Republiki Buriacji jest Ułan Ude. Jedna z większych aglomeracji regionu. Około 500 tys. mieszkańców republiki zamieszkuje miasto, ale nadal wielu Buriatów wybiera bardziej koczowniczy tryb życia pośród pięknych stepów rozciągających się na ogromnych przestrzeniach rosyjskiej ziemi, graniczących z gęsto porośniętą tajgą.
Władze Ułan Ude bardzo zabiegały o dostęp do kolei. Dzięki ich poświęceniu i determinacji w 1899 roku kolej transsyberyjska po raz pierwszy dotarła do Ułan Ude. Dziś dojeżdżają tu pociągi z Rosji i Mongolii. W tym miejscu , gdzie Azja łączy się z Europą, nakładają się na siebie wpływy obu kultur. Obecne w życiu społecznym, kulturalnym, architekturze, religiach, językach i zwyczajach. Ułan Ude znajduje się w samym sercu krainy Buriacji.
Dzięki temu, że stolica stała się przystankiem na trasie kolei transsyberyjskiej jej życie odzyskało dawny blask, a napływ ludności przyczynił się do rozwoju obszarów w tej części Rosji. Łatwiejszy dostęp koleją przyciąga wielu turystów i podróżnych poruszających się między Azją a Europą, w głąb Rosji oraz wielbicieli Bajkału.
Ułan Ude oferuje odwiedzającym ciekawe Muzeum Historii Buriacji i Muzeum Etnograficzne, prezentujące zbiory z całego Zabajkala. W stolicy życie kwitnie również nocą. Mieszkańcy wieczorami spacerują, rozmawiają, ucztują i celebrują życie w blaskach kolorowych neonów, które ożywiają szare i betonowe miasto po zmroku.
Buriacja kraina nad Bajkałem. Atrakcje
Kraina Buriacji to połączenie kultury mongolskiej, buriackiej i buddyjskiej. Na niepowtarzalny krajobraz składają się charakterystyczne domy z drewnianymi zdobieniami, buddyjskie świątynie i krajobrazy. Przyroda w krainie Buriacji zachwyca każdego, kto dotrze na ten niepisany koniec świata, a przynajmniej kraniec potężnej Federacji Rosyjskiej. Można tu spotkać nie tylko przepiękną przyrodę i wspaniałe widoki, ale także przyjaznych i ciekawych ludzi. Buriacja to wariacja na temat ludności i wpływów kulturowych. O taką mieszankę ciężko w Europie.
Buriacja leży na zachód od największego jeziora na świecie – Bajkału. Podziwiając jego ogrom trudno uwierzyć, że to w rzeczywistości zbiornik wodny ograniczony wysokim pasmem górskim. Zachodnia strona Bajkału bezpośrednio sąsiadująca z krainą Buriacji to plaże, pensjonaty i ośrodki turystyczne. Istnieje przekonanie, że Bajkał od strony zachodniej to zupełnie inny Bajkał.
Ważnym dla samych Buriatów i z całą pewnością wartym odwiedzenia miejscem jest Dacan Iwołgiński, czyli buriacki zespół klasztorny i świątynia buddyzmu. Buriaci w życiu codziennym odnoszą się często do szamanizmu. W związku z czym nierzadko możemy napotkać w okolicy tzw. „pogańskie idole”, czyli drzewa ozdabiane kolorowymi wstążkami i monetami. Symbolizują one rozmowy szamanów z duchami.
Buriacja to również wysokie góry i piękna dolina Tunkińska. Bogata w niezliczone małe zbiorniki wodne i strumyki, skamieliny w okolicach Białego Jaru, gorące źródła w pobliżu Niłowej Rusteli oraz nieczynne wulkany i uzdrowiska w okolicach Arszanu. Doskonałe tereny dla miłośników trekkingu i pieszych wędrówek.
Okolica oferuje również wizytę w Barguzińskim Parku Narodowym, Dolinie Barguzińskiej, wsi zamieszanej przez Ewenków. Dodatkowe atrakcje to: zjazdy rzeką Turką, obserwacje ornitologiczne w Parku Narodowym, połów ryb w północnym Bajkale, stepy i syberyjska tajga, a także wizyta w jedynym muzeum w jurcie, w Chojto- Goł.
Niesamowita Buriacja, kraina nad Bajkałem to miejsce, gdzie nie można się nudzić. Rezerwuj bilety lotnicze do Rosji i poznaj potęgę prawdziwej przyrody!