Ciekawe miejsca w Słowenii

Słowenia to kraj powierzchniowo niewielki, jednak oferujący turystom bardzo wiele: wysokie góry, piaszczyste plaże, pogórza z winnicami i doliny pełne owiec. Panuje tam bardzo duża różnorodność, zarówno kulinarna, jak i krajobrazowa.

Niewielka stolica

Będąc w Słowenii, musimy odwiedzić stolicę. Lublana jest najważniejszym ośrodkiem kulturalnym, administracyjnym i naukowym kraju. Dzięki swojemu położeniu, odgrywa także dużą rolę, jako węzeł komunikacyjny, ponadto często stanowi punkt wypadowy do górskich wędrówek.

Mimo, że Lublana jest niewielką stolicą – liczy ok. 266 tys. mieszkańców – miasto tętni życiem. Nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem przytulnej knajpki, kawiarni, zadbanego parku czy skweru, życie nocne w stolicy jest bardzo intensywne. W mieście odbywa się wiele festiwali i koncertów, nie brakuje również muzeów z bogatymi zbiorami oraz pereł architektury. Warto zobaczyć Most Smoka, zbudowany w tylu Art Nouveau. Jego opiekunami są mityczne zwierzęta, które według legendy poruszają ogonem, gdy przez most przejdzie dziewica.

Obraz HYUNGNAM PARK Pixabay

Ciekawe miejsca w Słowenii – kościółek na wyspie i zamek na skale

Na większości folderów reklamujących Słowenię znajdziemy charakterystyczny obraz wysepki z kościółkiem, otoczonym przez szmaragdowe wody jeziora, na tle gór. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na wypoczynek w Alpach, dodatkowo, szczyci się leczniczym klimatem i termalną wodą źródlaną. Bled, bo o nim mowa, jest jedną z najpopularniejszych wśród turystów miejscowości w Słowenii. Musimy jednak liczyć się z tym, że jest to prestiżowy kurort, co odzwierciedla się w cenach, jakie tam panują.

Jezioro ma najdłuższy sezon kąpielowy pośród wód alpejskich. Na wysokości ponad 100 m nad taflą jeziora, na skale zawieszony jest zamek, który można odwiedzić. Wśród jego zbiorów znajduje się interesująca kolekcja broni. Według istniejącej dokumentacji, jest to najstarsza tego typu budowla w Słowenii. W muzeum zamkowym zobaczyć możemy jeden z najpiękniejszych odnalezionych zabytków pochodzących z VI wieku – broszkę w kształcie pawia.

Warto odwiedzić także barkowy kościółek znajdujący się na wyspie i zobaczyć fragmenty fresków z XIV wieku oraz piętnastowieczną dzwonnicę z dzwonem życzeń, w który każdy może uderzyć. Na wysepkę możemy popłynąć łodziami pasażerskimi albo samodzielnie wynająć łódź.

Poznaj moc natury

Jaskinie Szkocjańskie zdecydowanie określić możemy, jako ciekawe miejsca w Słowenii. To wyjątkowe miejsce znalazło się na liście UNESCO. Jest to jaskinia kresowa, w której zobaczymy oryginalne formy naciekowe oraz kanion rzeki Reki. Mniej więcej połowa z sześciu kilometrów jaskini jest udostępniona do zwiedzania. Komory i korytarze są bardzo wysokie, dodatkowo, wrażenie robią stalagmity i stalaktyty o niezwykłych kształtach. Jednak najbardziej zachwyca robi kanion rzeki Reki. Płynie ona pod powierzchnią i na końcu trafia do Jeziora Martwego.

Trasa zwiedzania prowadzi przez most, który zawieszony jest 45 metrów nad powierzchnią rzeki. Zwiedzanie jaskini jest możliwe tylko z przewodnikiem i trwa ok. 1,5 godziny. Wycieczki odbywają się o pełnej godzinie kilka razy dziennie. Pamiętajmy, że średnia temperatura w jaskini wynosi 12 stopni Celsjusza. Koszt wstępu do kanionu rzeki i jaskini dla osób dorosłych wynosi 21 EUR, dla dzieci 11 EUR.

Winne miasto

Do najbardziej nasłonecznionych okolic Słowenii należy Maribor. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z XII wieku, a jego dynamiczny rozwój nastąpił w okresie panowania Habsburgów. Najważniejsze zabytki skupione są nad rzeką Drawą, zaliczyć do nich można: średniowieczne umocnienia, wieże, kościoły oraz liczne ślady kultury żydowskiej.

Warto również zajrzeć do XV-wiecznego Zamku Miejskiego z bogatą kolekcją zabytków. Nie można pominąć Placu, z którego dostaniemy się do „vinag”, czyli piwnic służących do przechowywania wina z XIX wieku. Wyrób win to jedna z atrakcji Mariboru. Tutaj także znajduje się najstarsza na świecie winorośl, która ma już 400 lat. Maribor w 2012 roku został wybrany na Europejską Stolicę Kultury – w mieście odbywa się bardzo dużo festiwali, koncertów i wydarzeń kulturalnych.

Wybrzeże Adriatyku

Jedną z pereł Adriatyku, jest niewielkie portowe miasto Piran. Jego zabytkowa część położona jest na cyplu wysuniętym w morze. W architekturze miasta bardzo widoczne są wpływy weneckie – kameralne, wąskie uliczki, obszerny główny plac, na którym znajduje się symbol miasta, czyli pomnik skrzypka Giuseppe Tartiniego. Warto odwiedzić również dom muzyka, który jest jednym z najstarszych mieszkalnych budynków w mieście.

Charakterystyczną budowlą w Piranie jest XIV-wieczny kościół, stojący na krawędzi nadmorskiego brzegu. Warto również odwiedzić muzeum miejskie i zobaczyć kolekcję makiet statków. Podczas spacerów nie możemy pominąć najwyższego na Adriatyku, osiemdziesięciometrowego klifu Strunjan.

Zakątki Piranu określane są jako ciekawe miejsca w Słowenii, oferują nam małe zatoczki z kamienistymi plażami i ciepłe wody Adriatyku. To także teren z dobrymi warunkami do uprawiania sportów wodnych, pełen eleganckich hoteli i restauracji. Wybrzeże zamieszkuje dość duża mniejszość włoska, dlatego nikogo nie powinny dziwić dwujęzyczne napisy i powszechnie używany język włoski. Piran jest najlepiej zachowanym zabytkowym miastem wybrzeża adriatyckiego, ze śródziemnomorskim klimatem.

Obraz ivabalk Pixabay

Słowenia oferuje nam bardzo wiele atrakcji. Przede wszystkim nie możemy zapomnieć o Alpach Julijskich, które określane są mianem „słonecznych gór”, ponieważ o każdej porze roku świeci tu słońce. Różnorodność krajobrazów, bogactwo flory i fauny oraz liczne historyczne pamiątki zachęcają do odwiedzin tego kraju o każdej porze roku.

Dodaj komentarz