Co robić na lotnisku? 5 pomysłów na spędzenie wolnego czasu
Pasażerowie podróżujący za granicę spędzają na lotnisku średnio 1 godzinę i 20 minut. Różnice między wylotami prywatnymi a służbowymi są minimalne. Zdarzyć się jednak może, że czas oczekiwania na samolot znacznie się przedłuży (zwłaszcza gdy czekamy na przesiadkę), a wtedy nie sposób o nudę. Co zatem można robić na lotnisku aby zabić czas?
Co robić na lotnisku nocą?
Wysiadasz z samolotu. Wskazówki zegarka pokazują 3 w nocy, na przesiadkę pozostało Ci kilka godzin. Zmęczonym krokiem udajesz się na lotnisko. Tam uderza Cię niewyobrażalny spokój, w oddali słychać jedynie ciche pomrukiwanie maszyny czyszczącej. Na horyzoncie pojawiają się pojedyncze sylwetki innych oczekujących, wpatrzonych smutnym wzrokiem w witryny sklepowe, a w Twojej głowie pojawia się pytanie: co robić na lotnisku?
Szczęśliwie, władze portów lotniczych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom nocujących podróżnych, tzw. sleepersów. Metalowe siedzenia z podłokietnikami coraz częściej zastępowane są kanapami, na których można uciąć sobie drzemkę. Pasażerowie mają dostęp do leżaków, a na niektórych lotniskach funkcjonują tzw. sleeping pods – dostępne za opłatą specjalne moduły do spania. Po długiej podróży możesz odświeżyć się korzystając z darmowych pryszniców, ale dopiero po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa.
Nocne marki nie muszą martwić się o niedobór atrakcji. Jeśli będąc na lotnisku nie przyszło Ci być świadkiem jednego, z często organizowanych w takich miejscach flash moba, nie rozpaczaj. Wcale nie oznacza to, że musisz się nudzić. Na niemal każdym lotnisku możliwy jest dostęp do bezprzewodowego internetu – na co poniektórych bezpłatny przez całą dobę, gdzie indziej stosowane są limity czasowe. Słabnącą baterię w telefonie możesz podładować w automatach vendingowych i kontynuować podróż po wirtualnym świecie albo oddać się przyziemnym rozrywkom: wybrać się na seans filmowy, do muzeum, zagrać w mini golfa, skorzystać z relaksujących zabiegów w salonie spa albo wycisnąć ostatnie poty na siłowni.
Zaczerpnij kultury
Są tacy ludzie, którzy nade wszystko cenią sobie tradycyjne rozwiązania, a największą przyjemność sprawia im obcowanie ze sztuką. Mając na uwadze dobro swoich klientów, porty lotnicze tworzą miejsca, w których osoby te będą mogły realizować swoje duchowe i intelektualne potrzeby. Takim kulturalnym miejscem na lotnisku jest… biblioteka! Na lotnisku w Katowicach do dyspozycji podróżnych są książki w tradycyjnej oprawie oraz tablety i ekrany dotykowe, dzięki którym mogą spędzić czas na przeglądaniu ulubionych publikacji czy łatwo i szybko znaleźć interesujące ich treści.
Dostęp do audiobooków, filmów na DVD oraz utworów muzycznych mają pasażerowie (z ważnym biletem) oczekujący po kontroli paszportowej na lotnisku w Schiphol, pod Amsterdamem, a chętni mogą zapisać sobie wybrany tytuł czy krążek z muzyką na telefonie lub komputerze. Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie podróży bez dobrej książki, otworem stoją księgarnie i saloniki prasowe, gdzie mogą kupić wydania kieszonkowe ulubionych pisarzy. Na terenie lotnisk funkcjonują również galerie sztuki. Ucztą dla oczu są wystawy prac miejscowych artystów oraz uczniów i studentów kierunków artystycznych.
Czas na shopping!
Port lotniczy jest rajem dla zakupoholików. Wolnocłowa strefa handlowa na każdym większym lotnisku pozostawia pasażerom do dyspozycji kilkadziesiąt sklepów. W okresie wakacyjnym, podczas którego notuje się wzmożony ruch turystyczny, niektóre lotniska oferują swoim klientom pakiety rabatowe na zakupy i usługi, co sprzyja wydawaniu (dużych!) pieniędzy. W ofercie lotnisk znajdują się butiki światowej sławy projektantów, np.: Gucci, Dior czy Prada, popularne marki oferujące towary w przystępnych cenach, a także sklepy z wyrobami regionalnymi.
Na lotnisku możesz nie tylko zaopatrzyć się w niezbędne produkty, ale również wziąć udział w organizowanych przez sklepy konkursach i loteriach, a przy odrobinie szczęścia wygrać cenne nagrody. Udogodnieniem dla pasażerów jest możliwość dokonania zakupów przez internet nawet miesiąc przed zaplanowaną podróżą i odebranie ich w dniu wylotu, a także załatwienie spraw w banku, na poczcie czy wypożyczenie samochodu. Na prawie każdym lotnisku są obiekty sakralne (kościoły, kaplice, a także meczety) w których pasażerowie mogą odpocząć od zgiełku i pogrążyć się w kontemplacji.
Naładuj baterie
Przemierzanie lotniska wzdłuż i wszerz jest niezwykle energochłonne. Entuzjazm zakupowy mija, a my padamy z nóg na miękki fotel w kawiarni, popijając małą czarną czy pyszne cappuccino. Miła atmosfera i aromatyczny zapach świeżo zmielonej kawy działa odprężająco, kofeina zmobilizuje organizm do działania i dodaje sił na resztę dnia.
Oferta kawiarni, pubów oraz restauracji jest mocno zróżnicowana, a w jej skład często wchodzą popularne na całym świecie marki. Na lotniskach znajduje się kilkanaście punktów gastronomicznych, mogących zaspokoić najbardziej kapryśne gusta.
Wprawdzie w strefie zastrzeżonej, czyli po odprawie bezpieczeństwa, istnieje całkowity zakaz palenia tytoniu, jednak palacze nie mają powodu do niepokoju. Władze portów lotniczych zainstalowały specjalne kabiny, w których osoby te mogą zapalić bez konieczności wychodzenia przed terminal. Dzięki swojej powierzchni, jednocześnie w kabinie może przebywać nawet 30 osób, a wyjątkowo wydajny system oczyszczający powietrze zwiększa komfort użytkowania.
Pobaw się z maluchem
Wielogodzinne oczekiwanie na samolot daje się we znaki rodzicom, ponieważ dzieci szybko się nudzą i zaczynają marudzić. Dorośli dwoją się i troją, żeby zagospodarować maluchom czas, ale rezultat jest chwilowy. Z odsieczą przybywają wydzielone specjalne strefy, które zapewniają rozrywkę na długi czas, dzięki czemu dzieci mają co robić na lotnisku. Mogą bawić się w mini-domkach, na huśtawkach i koniach na biegunach, bez obawy o swoje bezpieczeństwo – zabawki są atestowane, a podłoga wyłożona miękką wykładziną.
Obok placyków zabaw wydzielone są specjalne miejsca wyposażone w kolorowe, miękkie siedziska, kolorowanki oraz ekrany LCD, na których emitowane są bajki i filmy animowane.
Z okazji Dnia Dziecka, porty lotnicze przygotowują wyjątkowe atrakcje dla maluchów – konkursy edukacyjne z nagrodami, słodkie upominki, oglądanie samolotów wojskowych, śmigłowców, a także wystaw poświęconych lotnictwu.