Darmowe atrakcje Oslo

Stolica Norwegii to piękne i fascynujące miasto. Niestety często odstrasza przyjezdnych opinią o bardzo drogim pobycie i atrakcjach. Oslo to jednak miasto, które można poznać za niewielkie pieniądze lub zupełnie za darmo! Bogata oferta sprawia, że niezależnie od zainteresowań, każdy znajdzie tam coś dla siebie. Przekonajcie się sami.

Muzea i galerie

Do największych atrakcji Oslo zalicza się muzea i galerie, które są chętnie odwiedzane przez turystów. W każdą niedzielę można wejść do nich za darmo, dlatego warto poświęcić im trochę uwagi. Jeżeli interesujesz się sztuką, a szczególnie malarstwem, wybierz się do Galerii Narodowej lub Narodowego Muzeum Sztuki Współczesnej. Są to dwie najlepsze w Norwegii tego typu galerie. W pierwszym z wymienionych miejsc odnajdziemy największą w kraju kolekcję obrazów, rysunków oraz rzeźb, z których większość pochodzi sprzed 1950 roku. W zbiorach znajdują się m.in. dwa obrazy Edvarda Muncha: Krzyk oraz Madonna.

Szczególną ofertę posiadają również polecane Muzeum Historyczne oraz Muzeum Łodzi Wikingów, gdzie można zobaczyć nie tylko pochodzące z IX wieku łodzie skandynawskich wojowników, ale również należące do nich narzędzia, sanie, drewniane rzeźby itp. Jeżeli zakupisz bilet do jednego z muzeów, to drugie możesz odwiedzić bezpłatnie w ciągu 48 godzin.

Za darmo w Oslo można zobaczyć również inne miejsca, m.in. Muzeum Filmu czy Labour Museum.

Muzeum Łodzi Wikingów/ fot. https://www.pinterest.com/pin/116601077828113532/
Muzeum Łodzi Wikingów/ fot. https://www.pinterest.com/pin/116601077828113532/

Zabytki i piękna architektura

Stolica Norwegii to bardzo urokliwe miasto, warto zatem przyjrzeć się jego architekturze, szczególnie jeżeli chcemy poznać darmowe atrakcje Oslo. W samym centrum znajdziemy główną ulicę – Karl Johans gate. Jest to prawdziwe serce miasta – przy niej stoją najważniejsze dla Oslo, ale i całej Norwegii budowle: Parlament, barokowa katedra czy Teatr Narodowy. Poruszając się wzdłuż głównej ulicy, dotrzemy także do Pałacu Królewskiego. Jeżeli znajdziesz się w jego pobliżu o godzinie 13.30, trafisz na zmianę warty.

Niezwykłe widoki czekają również na wybrzeżu. W XIII wieku powstała tam Twierdza Akershus. Jest to obronny zamek Oslo, który przetrwał wiele oblężeń. Obecnie jest to miejsce, w którym odbywają się ważne dla kraju wydarzenia: uroczystości, święta i koncerty. Nieopodal znajduje się gmach Opery Norweskiej. Budynek sam w sobie jest dziełem sztuki – nowoczesny, zbudowany z marmuru i szkła, zachwyca każdego przechodnia.

Opera Norweska/ fot. https://www.pinterest.com/pin/408490628676468173/
Opera Norweska/ fot. https://www.pinterest.com/pin/408490628676468173/

W pobliżu znajdziesz ratusz miejski, w którym funkcjonuje m.in. galeria sztuki. Z budynku roztacza się wspaniały widok na zatokę. Jest to również miejsce, w którym odbywa się ceremonia wręczania Pokojowej Nagrody Nobla.

Targi i bazary

Bliższe spotkanie z lokalną społecznością umożliwi wizyta na jednym z miejscowych targów. Do najpopularniejszych należy niedzielny Birkelunden w dzielnicy Grünerløkka, który odbywa się od 2003 roku między godziną 12 a 19. Można zakupić tam rozmaite rzeczy: od odzieży, przez biżuterię, naczynia, książki, płyty winylowe, DVD, CD, aż po meble. Sprzedawane są głównie rzeczy pochodzące z lat 40. XX wieku, ale także z okresu międzywojennego oraz zupełnie nowe.

Targ Birkelunden/ fot. https://www.pinterest.com/pin/528047125034544075/
Targ Birkelunden/ fot. https://www.pinterest.com/pin/528047125034544075/

Jeżeli interesują Cię antyki oraz rzeczy używane, wybierz się na Vestkanttorvet w dzielnicy Majorstuen. Jest to najstarszy w Oslo, nieprzerwanie funkcjonujący targ, który w 2014 roku obchodził swoje 25-lecie. Bazar jest czynny od marca do grudnia w każdą sobotę między 9 a 17. Znajdziesz tam nie tylko rozmaite rzeczy, ale i spotkasz różnorodnych ludzi: starszych i młodych, bogatych i biednych. A tym, co najbardziej przyciąga w to miejsce, są niesamowicie smaczne gofry. Koniecznie trzeba spróbować!

Festiwale i imprezy

Wszystkim smakoszom polecamy kulinarny Festiwal Matstreif. Odbywa się on we wrześniu w pobliżu portu, m.in. na placu ratuszowym. Festiwal ma na celu troskę o norweską żywność. Każdy będzie mógł tam spróbować najlepszych, tradycyjnych potraw oraz trunków. Oprócz degustacji, można skorzystać również z warsztatów dla dzieci i dorosłych, które pozwolą dowiedzieć się czegoś więcej na temat norweskiej kuchni.

Kulinarny Festiwal Matstreif to okazja do spróbowania tradycyjnych, norweskich dań/ fot. https://www.pinterest.com/pin/384213411934313337/
Kulinarny Festiwal Matstreif to okazja do spróbowania tradycyjnych, norweskich dań/ fot. https://www.pinterest.com/pin/384213411934313337/

We wrześniu w Oslo ma miejsce również Noc Kultury. W tym czasie można za darmo odwiedzić wszystkie muzea w stolicy oraz wziąć udział w licznych imprezach towarzyszących.
Z kolei w czerwcu odbywa się Dzień Muzyki Narodowej. W całym mieście rozbrzmiewa wówczas muzyka, grana pod gołym niebem na scenach w różnych zakątkach Oslo. To tylko niektóre z imprez i festiwali, jakie odbywają się w stolicy Norwegii. Darmowych okazji do świętowania i zabawy jest w Oslo o wiele więcej, szczególnie latem.

Darmowe atrakcje Oslo – parki i ogrody

Jeżeli interesują Cię darmowe atrakcje Oslo, to miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić, jest Park Frogner. Jest to największy park w centralnej części miasta, i popularny wśród mieszkańców obszar rekreacyjny. W części Vigeland znajduje się 212 oryginalnych rzeźb norweskiego artysty Gustava Vigelanda. Park Frogner jest szczególnie oblegany wiosną i latem. Możemy tam zobaczyć największą w Norwegii kolekcję róż, a także 14 tysięcy roślin.

Park Frogner pełen jest przedziwnych rzeźb/ fot. https://www.pinterest.com/pin/6544361934997485/
Park Frogner pełen jest przedziwnych rzeźb/ fot. https://www.pinterest.com/pin/6544361934997485/

W centrum miasta leży również Ogród Botaniczny, który stanowi istną oazę zieleni w stolicy. Jest to miejsce do relaksu oraz do podziwiania pięknej flory. W ogrodzie rośnie 18 tysięcy różnorodnych roślin. Znajdziemy tam również niezwykłą kolekcję drzew i krzewów, palmiarnię oraz Victoria House, pełne egzotycznych roślin z całego świata. Ogród otwarty jest codziennie od 7 do 21.

Jeżeli poszukujesz darmowych atrakcji w Oslo, z pewnością się nie zawiedziesz, niezależnie od tego, na jakiego typu rozrywkę jesteś nastawiony. Miasto jest otwarte zarówno na mieszkańców, jak i na odwiedzających. Na każdym kroku zatem czeka na nas coś niezwykłego, co pozwoli poznać bliżej stolicę Norwegii bez wydawania majątku.

Dodaj komentarz