Dziecko w samolocie – poradnik dla rodzica
Zbliża się Twój wymarzony urlop, a jednak nachodzą Cię wątpliwości. Masz przecież lecieć z dzieckiem i nie za bardzo wiesz, jak będzie to wyglądało. Czy przelot okaże się przeżyciem podobnym do tych z najgorszych koszmarów? Podróż samolotem z dzieckiem nie musi być taka straszna.
Lecieć z dziećmi czy może poprosić o pomoc babcię?
Rodziny na całym świecie mają podobne dylematy. Rodzice śnią o ciekawej zagranicznej podróży, podczas której mogliby rozkoszować się malowniczymi widokami, zwiedzać, leżakować na skąpanych w słońcu plażach czy pływać w ciepłym morskim akwenie. Z drugiej strony jednak zdają sobie sprawę, że od pewnego czasu nie mają już tak dużej swobody przy podejmowaniu decyzji dotyczących wakacyjnych wyjazdów. Od momentu, w którym pojawiły się dzieci, muszą rozważyć, czy taki wyjazd będzie w ogóle możliwy do realizacji. Jak ich pociechy zniosą podróż i czy oni sami poradzą sobie ze swoimi milusińskimi w samolocie? Na początku z pewnością u niejednego rodzica pojawi się nieprzyjemne uczucie lęku. Jak sobie z nim poradzić? Przekonaj się, że nie warto wybierać drogi na skróty i prosić o pomoc babci, nie bój się wakacji z maluchem. Oto kilka wskazówek, które podpowiedzą Ci, jak przeżyć podróż samolotem z dzieckiem.
Formalności przed podróżą
Niektórzy rezygnują już na początku. Lot z dzieckiem to bowiem dodatkowe formalności. Odpowiednio wcześniej przed planowanym wylotem powinieneś zadbać o to, by Twoje dziecko posiadało wymagane dokumenty. Osoby małoletnie, które podróżują w ruchu międzynarodowym muszą posiadać dowód osobisty lub paszport w celu potwierdzenia ich tożsamości. Koniecznie zajmij się tym odpowiednio wcześnie.
Ograniczenia wiekowe
Chciałbyś wejść na pokład z niemowlakiem? Pamiętaj, że noworodki, które nie ukończyły tygodnia, nie mogą podróżować samolotem. Choć linie lotnicze nie zabraniają latania z nieco starszymi maluchami, wielu rodziców z pierwszą podróżą czeka do ukończenia przez dziecko kilku miesięcy. Wcześniej jest ono bardziej podatne na infekcje.
Które miejsce wybrać?
Linie lotnicze wprowadziły różne przepisy dotyczące miejsca, które zajmuje dziecko w samolocie. Zwykle jest tak, że maluchy do drugiego roku życia muszą podróżować na kolanach swoich rodziców. Zazwyczaj nie przysługuje im też możliwość posiadania bagażu. Przed zakupieniem biletu warto jednak sprawdzić, czy dana linia lotnicza nie przewiduje możliwości podróżowania dziecka w specjalnym foteliku. Dzieci, które ukończyły drugi rok życia, zajmują w samolocie osobne miejsca. Mali pasażerowie mogą się wtedy poczuć jak dorośli.
Z dziećmi wejdziesz do samolotu szybciej
Udogodnieniem praktykowanym przez większość przewoźników, jest stosowanie zasady pierwszeństwa wchodzenia na pokład samolotu dla osób z dziećmi. Zanim wybierzesz miejsce, rozważ, czy lepiej zająć dziecko w samolocie podziwianiem widoków, czy może usiąść blisko przejścia, żeby ułatwić sobie wstawanie i wychodzenie do toalety.
Wózek to nie problem!
Warto również wiedzieć, że wózek dziecięcy nie jest objęty limitem bagażowym, a przewożenie całkowicie składanego wózka jest nieodpłatne nawet na pokładzie samolotów tanich linii lotniczych. Można go wziąć ze sobą i korzystać z niego aż do momentu wchodzenia na pokład, kiedy to jest on oddawany obsłudze i deponowany w luku bagażowym. Jego zwrot nastąpi po wylądowaniu.
Jedzenie dla malucha
W toalecie na pokładzie dostępny jest zwykle przewijak. Obsługę samolotu poprosić można także o podgrzanie wody, jedzenia w słoiczku czy mleka. Pokarm dla niemowląt zwolniony jest bowiem z ograniczeń w przewozie płynów. Na pokład można więc zabrać jedzenie dla niemowląt w pojemniku o pojemności przekraczającej 100 ml oraz w większej ilości niż mieści się w jednej litrowej torebce.
Udogodnienia na dalekich trasach
Regularne linie lotnicze zapewniają też z reguły akcesoria do pielęgnacji, drobne upominki dla najmłodszych czy łóżeczka dziecięce w przypadku dłuższych tras. Na lotniskach znajdują się też zwykle specjalne pomieszczenia przeznaczone do opieki nad dziećmi, a czasami również sale zabaw.
Cena biletu dla Twojej pociechy
Infant, czyli dziecko do drugiego roku życia, podróżuje za niewielką opłatą, która wynosi z reguły 10% ceny biletu dla dorosłego. Starszym dzieciom trzeba kupić bilet dla dorosłego, choć większość linii lotniczych przygotowuje dla nich korzystne zniżki. Kupując bilet, sprawdź więc czy dla dzieci do 12, a czasami nawet 16 roku życia, przygotowano specjalne oferty.