Obydalej.pl: Niezwykłe miejsca: Świątynia Bayon, Angkor, Kambodża

Pełna majestatu świątynia Bayon jest jedną z najbardziej znanych budowli kompleksu Angkoru, stworzonego przez Khmerów w prowincji Siem Reap w Kambodży. Wybudowane pomiędzy IX a XV wiekiem miasto, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO w 1992 roku i obejmując obszar ponad 400km2, stanowi największą atrakcję turystyczną kraju. Każdego roku ściągają tu prawdziwe tłumy turystów, chcących poczuć w sobie ducha odkrywcy. Spośród niemal tysiąca monumentalnych budowli, nadszarpniętych już zębem czasu, wyróżnia się właśnie potężny Bayon.

Tajemnicze kamienne twarze świątyni Bayon

Tajemnicze kamienne twarze świątyni Bayon

Świątynia znana jest przede wszystkim z kilkuset ogromnych twarzy, znajdujących się na ścianach i wieżach świątyni. Tysiące oczu spoglądających dumnie na odwiedzających, robi piorunujące wrażenie chyba na każdym. Łącznie, twarzy jest 216.

świątynie w Siem Reap

Kamienna wieża w świątyni Bayon

To jednak nie wszystko. W świątyni roi się od większych i mniejszych korytarzy, w których łatwo się zagubić. Miejsce to było bowiem wielokrotnie rozbudowywane, dodawane były nowe schodki, krużganki i kolejne pomieszczenia. Dzisiaj więc jest to jeden z najokazalszych budynków kompleksu.

Świątynia Bayon Kambodża

Świątynia Bayon

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz