Jak polecieć ze swoim pupilem – 7 wskazówek

Zastanawiasz się co zrobić ze swoim zwierzakiem w czasie urlopu? Oczywiście najłatwiej jest poprosić kogoś bliskiego o zaopiekowanie się naszym pupilem. Prężnie rozwijają się także wszelkiego rodzaju hotele dla zwierząt, jednak wiele osób nie chce zostawić swego czworonożnego pupila w takiej placówce. A może zdecydować się na przewóz psa samolotem? Oto krótki poradnik dotyczący latania ze zwierzętami.

przewóz psa samolotem

Gotowy do drogi / fot. http://pinterest.com/pin/270145677618618532/

1. Zadbaj o wszelkie formalności

Przygotowanie fretki, psa lub kota do podróży należy rozpocząć od dopełnienia wszelkich formalności. Zadbaj o to, by zwierzak posiadał:

 • Chip. Jest to specjalne urządzenie umożliwiające identyfikację zwierzęcia w przypadku, gdyby zaginęło w trakcie pobytu za granicą. Wszczepiania dokonuje weterynarz za opłatą od około 40 do 70 PLN. Dodatkowo należy pamiętać, że bez chipu zwierzak nie otrzyma paszportu niezbędnego do zagranicznego wyjazdu. Dotyczy to nie tylko podróży samolotem ale również drogą lądową.
 • Szczepienie przeciw wściekliźnie. Niezwykle istotne jest, aby dokonać tego już po wszczepieniu chipu, ponieważ inaczej konieczne będzie ponowne szczepienie. 
 • Paszport zwierzęcia. Wydaje go lekarz weterynarii. Do 2011 roku istniała możliwość umieszczania na ciele zwierzęcia specjalnego tatuażu, potwierdzającego przynależność czworonoga do określonej osoby, jednak obecnie całkowicie zrezygnowano z tej metody na rzecz chipów.

2. Sprawdź wymagania linii lotniczych

Koniecznie zorientuj się wcześniej, czy linia, z usług której zamierzasz skorzystać, nie ma w regulaminie zapisu zakazującego transportu zwierząt. W większości tanich linii lotniczych, czworonogi niemające specjalnego statusu psa – przewodnika, nie mogą być przewożone. W większości regularnych linii lotniczych łączna waga zwierzęcia i klatki, w której przebywa na pokładzie zwierzę, nie może przekraczać 6-8kg. Większe psy są wtedy transportowane w klatkach w luku bagażowym.

Klatka musi spełniać wymagania ustandaryzowane przez IATA np. wymagana jest pełna wodoszczelność oraz zamknięcie na kłódkę. Pies przebywający w takim pojemniku musi mieć możliwość swobodnego wstania, obrotu oraz położenia się w naturalnej pozycji. Jeśli ilość miejsca w klatce na to pozwala, można w niej trzymać więcej, niż jednego psa, gdyż maksymalna całkowita masa klatki może wynosić aż 75kg. Niestety podczas lotu nie ma możliwości odwiedzenia pupila przebywającego w luku bagażowym.

3. Skalkuluj koszty

Wymagane opłaty za przewóz psa samolotem zależą od rozmiarów zwierzaka oraz rodzaju lotu. W przypadku naszego narodowego przewoźnika PLL LOT, za przelot po Europie przyjdzie nam zapłacić 50 EUR za małe zwierzę (do 8 kg), przewożone w kabinie. Jeśli konieczne jest umieszczenie go w luku bagażowym, zapłacimy 100 EUR za średniej wielkości czworonoga i 200 EUR za duże zwierzę. W wypadku lotu międzykontynentalnego koszt wzrasta odpowiednio do 70 EUR, 150 EUR oraz 300 EUR.

przewóz zwierząt samolotem

W podróży /fot. http://pinterest.com/pin/58828338853345932/

4. Przygotuj zwierzaka do lotu

Należy pamiętać, że psy oraz koty nie są naturalnie przystosowane do podróży samolotem. Każdy lot, zwłaszcza w luku bagażowym, jest dla nich ogromnym stresem. Dlatego warto zastanowić się, czy zabranie zwierzaka w podróż jest naprawdę koniecznie. Jeśli tak, niezwykle istotne jest wcześniejsze przygotowanie pupila do lotu. Na 4 godziny przed podróżą nie wolno zwierzęcia karmić. Wiele osób poleca podanie psu specjalnej tabletki uspokajającej, jednak w tej kwestii należy zasięgnąć opinii lekarza weterynarii.

5. Uprzedź linię lotniczą o czworonogu na pokładzie

Przed planowanym lotem konieczne jest skontaktowanie się z biurem przewoźnika i wcześniejszym uprzedzeniu o planowanym zabraniu zwierzęcia w podróż. Nie ma w tym wypadku znaczenia czy jest to pies asystujący, czy zwyczajny domowy pupil. Dodatkowo należy stawić się na lotnisku ze znacznym zapasem czasu.

6. Pamiętaj o przywilejach psów – przewodników

Specjalne prawa przysługują zwierzętom asystującym ludziom niepełnosprawnym. Tego rodzaju psy zwolnione są z wszelkich wymaganych opłat. Należy jednak pamiętać o obowiązkowym zabraniu ze sobą kagańca. Co prawda pies nie musi mieć go na sobie podczas lotu, jednak właściciel zobowiązany jest do posiadania przy sobie tej części wyposażenia podróżującego zwierzęcia. Osoby korzystające z pomocy psów asystujących nie mogą niestety korzystać z pierwszej klasy, a wejście na pokład tanich linii lotniczych z takim psem jest na niektórych trasach zabroniony.

przewóz psa samolotem

Pies asystujący / fot. http://pinterest.com/pin/226235581252132376/

7. Gady lepiej zostaw w domu…

Jeśli chodzi o transport gadów to jest on znacznie trudniejszy niż psów czy kotów. Wiele linii lotniczych nie przewiduje transportu tego rodzaju zwierząt. Większość przewoźników niskokosztowych posiada w regulaminie zapis, przewidujący całkowity zakaz transportu zwierząt, z wyłączeniem psów. Władze linii lotniczych Air Berlin zezwalają np. na przewożenie wszystkich niewielkich zwierząt z całkowitym wyłączeniem gadów.

,

8 komentarzy do Jak polecieć ze swoim pupilem – 7 wskazówek

 1. Michał 7 września 2016 o 13:37 #

  Ciężka sprawa – mi cofnęli pupila z lotniska bo nie miał jakiejś pieczątki w książeczce zdrowia – https://psy566.wordpress.com/ – warto jednak dobrze się przygotować na taką podróż.

 2. Marzena 16 grudnia 2015 o 14:34 #

  Witam
  Zainteresowani zakupem szczeniecia chcą zabrac 8 tygodniowe szczenie do USA
  Czy jest to mozliwe? Czy w tym wieku bez szczepienia p/wściekliznie przejdzie cały proces?
  Dziekuje

 3. Edka 2 marca 2015 o 19:08 #

  Zdecydowanie nie polecam przewozu zwierzat samolotem. Przewozilam kota Norwegianem.Tego jak kot byl wystraszony po wyladowaniu w Pl nie da sie opisac:obsikany, a klatka sponiewierana i wrzeszczal przeokropnie mimo srodka uspokajajacego od lekarza. Najgorsze jest to, ze przez pewien czas sie traci zwierze z oczu i niewiadomo kto i jak je traktuje.Po zapytaniu na lotnisku Chopena jak przebiega transport kota do samolotu, nikt nie byl w stanie odpowiedziec…najlepiej zostawic zwierzatko z kims bliskim w domu.

  • Edka 2 marca 2015 o 19:14 #

   *lotnisku Chopina mialo byc

   • karolina 21 czerwca 2015 o 17:41 #

    Gorzej jak przeprowadzasz się na stałe tak jak ja do Stanów. Piesek musi lecieć ze mną, ten jeden raz ale niestety- musi! Gdybym leciała tylko na wakacje oczywiście zostałby z kimś bliskim w domu.

    • Dorota 16 października 2016 o 14:45 #

     I jak minęła podróż ? Mamy teraz podobny problem, aż mi słabo na myśl jaki to bedzie stres dla naszej psinki… ;(

 4. ola 22 kwietnia 2014 o 21:54 #

  Lott pozwala przewozic mniejszej zwierzaki na pokladzie jednak wymiary transportera nie mogą przekroczyć 55 / 40 / 20 cm *

  *długość /wysokosc/szerokosc
  Czy te wymiary są przestrzegane? Żadna firma nie produkuje tak małych na szerokosc transporterów, poza tym Krolik by Sie tam nie zmieścił a co dopiero kot. Co w tej sytuacji zrobic?

  • Wioleta 23 kwietnia 2014 o 09:29 #

   W takich wymiarach dostępne są raczej niewielkie torby do transportu zwierząt. Z plastikowymi transporterami może być rzeczywiście problem. Najlepiej jednak skontaktować się z linią lotniczą, która udzieli szczegółowych informacji. W przypadku LOT-u dane kontaktowe można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej.

Dodaj komentarz