Karnawał Kultur w Berlinie

Berlin – stolica Niemiec – jest ważną metropolią europejską. Oprócz wielu zabytków i rozmaitych atrakcji, które może zaoferować przyjezdnym, jest miejscem, gdzie nieustannie coś się dzieje. To m.in. tutaj odbywają się liczne, znaczące imprezy europejskie i światowe. Jedną z nich jest miejski Festiwal Kultur.

Karnawał Kultur w Berlinie

Od 1996 roku w stolicy Niemiec odbywa się niezwykły festiwal, odzwierciedlający różnorodność mieszkańców Berlina. Na cztery dni w czerwcu centrum największego, niemieckiego miasta zamienia się w jedną, wielką, kolorową imprezę.

Muzyka, taniec i śpiew to jedne z największych rozrywek ludności z całego świata/ fot. http://www.pinterest.com/pin/76561262385609537/

Muzyka, taniec i śpiew to jedne z największych rozrywek ludności z całego świata/ fot. http://www.pinterest.com/pin/76561262385609537/

Idea zorganizowania tego rodzaju festiwalu zrodziła się w latach 90. jako reakcja na rasistowskie i nacjonalistyczne zachowania społeczeństwa. Celem zapraszania do wspólnej zabawy ludzi o odmiennych poglądach, wyglądzie, pochodzeniu, wyznaniach, tradycjach itp. jest zintegrowanie podzielonej ludności. Świętowanie i zabawa pozwala na bliższe poznanie, zrozumienie i tolerancję, co skutkuje minimalizacją konfliktów oraz lepszą współpracą w codziennym życiu.

Karnawał Kultur w Berlinie to prezentacja kultur z całego świata/ fot. http://www.pinterest.com/pin/70298444153641600/

Karnawał Kultur w Berlinie to prezentacja kultur z całego świata/ fot. http://www.pinterest.com/pin/70298444153641600/

W roku 2014 Karnawał Kultur w Berlinie ma miejsce od 6 do 9 czerwca. Impreza rozpoczyna się w piątek o godzinie 16. Przez następne dni od rana do północy nieustannie trwa wyśmienita zabawa. Zakończenie ma miejsce w poniedziałek około godziny 19. Festiwal odbywa się w kilku centralnych punktach miasta: Waterlooufer, Blücherplatz, Blücherstraße i Zossener Straße.

Taniec, muzyka i śpiew na ulicy

W berlińskim festiwalu każdego roku bierze udział około 4.500 uczestników, zrzeszających się w 85 grup: tanecznych, muzycznych, akrobatycznych, artystycznych i wiele innych. Ulicami miasta podążają kolorowe korowody poprzebieranych i pomalowanych ludzi. Z pewnością zadziwi Cię rozmaitość pomysłów i rekwizytów – szczudła, bębny, olbrzymy, karły, samochody i inne pojazdy, a to wszystko przy akompaniamencie muzyki z całego świata.

Kolorowe stroje, rozmaite rekwizyty i instrumenty to nieodłączne elementy Karnawału Kultur/ fot. http://www.pinterest.com/pin/388505905326240780/

Kolorowe stroje, rozmaite rekwizyty i instrumenty to nieodłączne elementy Karnawału Kultur/ fot. http://www.pinterest.com/pin/388505905326240780/

W trakcie czterech dni festiwalu, wystąpi około 100 zespołów i DJ-ów, odbędą się spektakle teatralne oraz pokazy taneczne na wolnym powietrzu. Oprócz osób występujących, na Karnawał Kultur w Berlinie przybywają tłumy widzów z różnych zakątków Europy i świata. Oprócz podziwiania niezwykle pomysłowych i utalentowanych uczestników, do ich dyspozycji pozostaje około 350 stoisk z ręcznie wyrabianymi dziełami sztuki, kulinarnymi przysmakami, a także udzielających informacji na temat określonych projektów i inicjatyw.

W tych miejscach można nie tylko zasięgnąć informacji o idei powstania i historii samego festiwalu, ale także o poszczególnych występujących, grupach i planach na przyszłość. Poza tym każdy może zakupić pamiątki związane z festiwalem i prezentowanymi kulturami, a także skosztować smakołyków, pochodzących z kuchni z całego świata.

Festiwal dla każdego

Festiwal Kultur jest dla każdego - nawet dla najmłodszych/ fot. http://www.pinterest.com/pin/108719778474919128/

Festiwal Kultur jest dla każdego – nawet dla najmłodszych/ fot. http://www.pinterest.com/pin/108719778474919128/

W berlińskim karnawale może wziąć udział praktycznie każdy, kto wyrazi taką chęć. Jest on przeznaczony zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Warunkiem jest jednak zgłoszenie się do organizatorów przynajmniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Na festiwal zazwyczaj zgłaszają się całe grupy, które muszą przedstawić temat swojego wystąpienia oraz sposób, w jaki chciałaby go zaprezentować. Każdy występ oceniany jest przez jury. Grupy, które zdobędą największą ilość punktów, otrzymują nagrody pieniężne w wysokości 1000 EUR, 750 EUR lub 500 EUR. Oceniany jest przede wszystkim sam pomysł, ilość włożonej pracy oraz zgranie się członków grupy. Poza tym istotny jest wygląd uczestników (strój, rekwizyty), sposób przedstawienia tematu przewodniego (taniec, muzyka, akrobacja), elementy towarzyszące (instrumenty, pojazdy).

Nagrody i wyróżnienia nie są jednak najważniejsze. Trwająca cztery dni, fantastyczna zabawa przynosi najwięcej radości zarówno osobom występującym, jak i tym, którzy mają możliwość ich podziwiania.

Jak dotrzeć do Berlina?

Z Polski do Berlina jest dosyć blisko, dlatego bez problemu można pojechać tam samochodem. Najbardziej korzystne może to być dla mieszkańców zachodniej części naszego kraju. Najwygodniejszym i najszybszym sposobem dotarcia do niemieckiej stolicy jest jednak lot samolotem. Bezpośrednio dolecisz tam m.in. z Warszawy, Gdańska i Krakowa.

Warto w niemieckiej stolicy zatrzymać się na dłużej, ponieważ skrywa ona w sobie wiele atrakcji, które z pewnością zainteresują zarówno dorosłych, jak i dzieci.

,

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz