Mostar – ukryty skarb Półwyspu Bałkańskiego

Bośnia i Hercegowina – trochę zapomniana i owiana złą sławą w związku z krwawymi wydarzeniami sprzed ponad 20 lat, znów budzi się do życia i otwiera na turystykę. Warto więc zapomnieć o wszelkich stereotypach i strachu – dziś jest tu bezpiecznie. Mostar, jedno z najpiękniejszych miast Hercegowiny, już dziś powinno pojawić się na liście miejsc, które musisz odwiedzić.

To tutaj, w czasie wojny w byłej Jugosławii odbywały się jedne z największych i najbardziej krwawych walk. Miasto, od wieków podzielone na dwie części: muzułmańską i katolicką łączyło w zasadzie tylko jedno. Był to stary most, zbudowany pod koniec XVI wieku na żądanie sułtana Imperium Osmańskiego, Sulejmana II. Potężną, kamienną budowlę kochali wszyscy, bez względu na wyznanie.

Stary most w Bośni i Hercegowinie

Stary most w Mostarze/ fot. http://pinterest.com/pin/98234835592566660/

Stary most był nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu i centralnym punktem, w którym spotykali się mieszkańcy. Wszystkich przyjezdnych oczarowywało z kolei niezwykłe połączenie bieli kamienia, z którego był zbudowany i turkusu Neretwy, która pod nim przepływała. Kiedy więc w wyniku bratobójczej wojny w latach 90. ubiegłego stulecia most został zburzony, płakał za nim cały kraj i nie tylko. To, co kiedyś łączyło wszystkich mieszkańców miasta, zostało zniszczone, a miasto podzielone na wiele, wiele lat.

Mostar, Bośnia i HErcegowina

uliczki miasta / fot. http://pinterest.com/pin/59954238759511613/

Na szczęście po wojnie przy współpracy z Unią Europejską, most udało się postawić na nowo. I chociaż złośliwcy twierdzą, że nowa budowla nie przypomina swojego pierwowzoru i jest tylko jej piękniejszą wersją, most nad Neretwą znów stał się centrum miasta. Prowadzą do niego niezwykle urokliwe, wąskie uliczki z licznymi kramami i kawiarniami, a codziennie do krystalicznie czystej rzeki z wysokości 20 metrów swoje skoki oddają dzielni ochotnicy. A jest to nie lada wyczyn, bo trzeba dokładnie wiedzieć, w które miejsce trzeba skoczyć – woda bowiem jest tu niezwykle płytka i zdradliwa.

Stara dzielnica Mostaru, Bośnia i Hercegowina

Mostar /fot. http://pinterest.com/pin/71283606571486017/

W Mostarze czas jakby się zatrzymał. Stare meczety, katolickie katedry, kamienne drogi i tabliczki z napisami „don’t forget”, przypominającymi o dramatycznych wydarzeniach minionego stulecia tworzą niesamowity klimat miasta. I chociaż nie zniknęły stąd jeszcze wszystkie ślady wojny – z pewnością warto tu przyjechać.

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz