Najciekawsze wiosenne święta
Pod koniec zimy wszyscy z niecierpliwością wyczekują powiewu ciepła i nadejścia wiosny. Nic więc dziwnego, że w wielu zakątkach globu wiosna witana jest z prawdziwie świątecznym rozmachem. Chcesz uroczyście inaugurować nadejście tej pory roku? Oto nasze propozycje. Na niektóre z nich uda Ci się załapać w najbliższym czasie. Inne proponujemy wpisać w kalendarz przyszłorocznych wypraw.
Najciekawsze wiosenne święta – tajlandzki Songkran
Jeśli wiosenne świętowanie kojarzy Wam się przede wszystkim ze śmigusem-dyngusem, koniecznie wybierzcie się na obchody Nowego Roku w Tajlandii. Święto Songkran zawsze rozpoczyna się 13 kwietnia, trwa przez trzy dni, a jego najbardziej wyczekiwaną atrakcją jest szalona bitwa wodna. Choć lokalna tradycja polewania się wodą do najnowszych nie należy, w ostatnich latach rozwinęła się ona i znacznie zyskała na sile. Pamiętacie opowieści, jak to i u nas w lany poniedziałek woda tryskała strumieniami, a do boju wkraczały nawet wozy strażackie? W Tajlandii i dziś właśnie tak to wygląda! Na czas zabawy wstrzymywany jest ruch samochodowy, zamykane są też ulice. Ludzie chwytają za wiadra i szlauchy, a w prowincji Ayutthaya w zabawę włączają się również słonie. Ogólna zasada jest prosta – każdy musi zostać przemoczony do suchej nitki. Warto o to zadbać, bo płynąca woda oczyszczać ma duszę oraz ciało, zmywać niepowodzenia i grzechy oraz zapewniać pomyślność w nadchodzącym roku.
Hanami – japońskie święto kwitnącej wiśni
Japonia nie bez przyczyny zwana jest Krajem Kwitnącej Wiśni. Nic więc dziwnego, że wielu odwiedzających ten zakątek globu turystów marzy o tym, by ujrzeć drzewa obsypane blado-różowym kwieciem. W pełnej swej krasie wiśnie prezentują się tylko przez jeden tydzień w roku. Jeśli jednak podążymy tropem nadchodzącej wiosny, kwitnące drzewa podziwiać będziemy mogli od końca marca aż do początku maja. W czasie tym lokalne prognozy pogody dokładnie wskazują miejsca, w których kwiaty otwierają właśnie swe pąki. Japońskiego wiosennego święta z pewnością nie można zaliczyć do hucznych festiwali. I choć gdzieniegdzie Japończycy próbują uczcić je karaoke, tradycyjnie Hanami wiąże się ze spokojną i radosną kontemplacją natury. I dziś najważniejszym wydarzeniem są pikniki pod drzewami, podczas których to delektować można się magicznym widokiem. Jeśli ktoś z Was wiosnę planuje spędzać w USA, informujemy, że namiastką japońskiego klimatu cieszyć można się w Waszyngtonie. To tam, wokół drzew sprezentowanych przeszło 100 lat temu przez burmistrza Tokio, odbywa się coroczny Narodowy Festiwal Kwiatów Wiśni.
Hiszpańskie las Fallas
Tym z Was, którzy świętować lubią głośno i z rozmachem, na wiosnę zamiast Kraju Kwitnącej Wiśni polecamy Hiszpanię. Tu, na śródziemnomorskim wybrzeżu, w Walencji, w marcu odbywa się zjawiskowe święto ognia. Znakiem rozpoznawczym trwającej parę dni zabawy są płonące na miejskich ulicach kukły, zwane ninotos. Przygotowania do stworzenia gigantycznych lalek, a często i całych figuralnych przedstawień trwają pełen rok i powierzane są wykwalifikowanym projektantom. Postaci wykonane z papieru oraz wosku wyglądem swym potrafią zachwycić – poczuć można żal, że ostatniego dnia festiwalu wszystkie one kończą w ogniu. Las Fallas to święto, które ewoluowało na przestrzeni wieków. Przeszło 400 lat temu lokalni cieśle w dniu swego patrona św. Józefa wynosili resztki drewna z warsztatów i nocą podpalali stosy. Tak dali oni początek obchodom, podczas których dziś miasto zanurza się w radosnym, beztroskim chaosie. Las Fallas to muzyka, parady, barwne dekoracje, woń paelli, biesiady do białego rana oraz płonący ogień i rozświetlające niebo fajerwerki. To najciekawsze wiosenne święto hiszpańskie warto zobaczyć na własne oczy.
Hinduskie kolorowe Holi
Wiosna kojarzy Wam się z końcem szarugi i feerią kolorów? Powitanie tej jakże radosnej pory roku nigdzie nie jest tak barwne, jak w północnych Indiach. Nie bez przyczyny odbywające się tu święto Holi zwane jest też Festiwalem Kolorów. Kojarzycie zdjęcia roześmianych i obsypanych tęczowymi proszkami ludzi? W ten właśnie sposób Hindusi celebrują zwycięstwo dobra nad złem – odejście trudnej do przetrwania zimy i nastanie czasu obfitości. Malowanie twarzy bliskich osób zapewnić ma im pomyślność i zdrowie. Świętowanie opuszcza jednak domowe zacisza i przenosi się na ulice. To tam przy dźwiękach muzyki i szalonych tańcach ciskane są farby i woreczki z wodą. Z zamieszania tego nie sposób wyjść bez szwanku. Warto więc zapomnieć o porządnym ubraniu i wdziać na siebie coś, co po zakończonej zabawie trafić będzie mogło do kosza. Ruchome święto Holi, przypadające zazwyczaj pod koniec lutego bądź w marcu, w północnych Indiach obchodzone jest we wszystkich większych miastach. Latem również Europa na swój sposób stara się je naśladować, organizując festiwale kolorów. Najciekawsze wiosenne święta odbywają więc wędrówkę nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie.
Holenderska Parada Kwiatów
W naszym zakątku globu wiosna kojarzy się przede wszystkim z rozkwitającymi kwiatami. Ci z Was, którzy z zapałem przygotowują właśnie swe własne ogrody, koniecznie znaleźć muszą chwilę wolnego czasu na to, by zajrzeć do prawdziwego kwiatowego królestwa. Holenderski Keukenhof to rozciągające się na powierzchni 32 hektarów imperium kwiatów cebulowych. Natkniemy się więc tu na żonkile, hiacynty, dalie, narcyzy i oczywiście na tak typowe dla Holandii tulipany w niezliczonej liczbie odmian i kolorów. Tutejsze kwiatowe łąki podziwiać można od końca marca do połowy maja. Najważniejszym świętem jest jednak w tym czasie wielka kwietniowa kwiatowa parada. Bajecznie przyozdobione samochodowe platformy to cuda, od których ciężko będzie oderwać oko. Korzystając z okazji, nie zapomnijmy jednak zorganizować pikniku w samym Keukenhof oraz wybrać się na rejs łódką przemierzającą tamtejsze kanały. Te niezbędne dodatki pozwolą nam się w pełni nacieszyć tym miejscem.
Najciekawsze wiosenne święta to obchody, podczas których hucznie wita się wiosnę. W wielu miejscach na świecie ta pora roku wyczekiwana jest z niecierpliwością.