Najcieplejsze miejsca w Europie

Wiele osób zadaje pytanie „gdzie w Europie jest najcieplej?” Jedni z ciekawości, inni planując wakacje. Każdy chciałby wybrać się do najgorętszego miejsca na kontynencie – sprawdzić na własnej skórze, czy słońce rzeczywiście tak ostro piecze, a miejscowe atrakcje pozwalają na aktywny wypoczynek.

Najcieplejsze miejsca w Europie

Przewodniki turystyczne wskazują rozmaite miejsca, w których praktycznie przez cały rok panuje piękna i słoneczna pogoda. Generalnie sprawdza się zasada, że im dalej na południe Europy, tym cieplej – chodzi o wpływ ciepłego powietrza z kontynentu afrykańskiego. Spośród wyróżnianych miejsc najlepiej wyszczególnić te najczęściej pojawiające się w wielu klasyfikacjach.

Ayia Napa (Cypr)

Znajdujący się we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego Cypr, leży na południe od Turcji i jest trzecią, zaraz po Sardynii i Sycylii, największą wyspą Morza Śródziemnego. Kraj nazywany jest również Wyspą Afrodyty, która, jak głosi legenda, w pobliżu miasteczka Pafos wyłoniła się z morskich fal. Jedna z pobliskich skał została później ochrzczona jej imieniem.

Obraz Dimitris Vetsikas Pixabay

Cypr to prawdziwy słoneczny raj. W najzimniejszym styczniu temperatura dochodzi do 18 stopni Celsjusza w strefach przybrzeżnych. Wyobraźcie sobie, że wtedy w północnych częściach Europy temperatury stanowczo spadają poniżej zera. Przyjemna, wiosenna pogoda sprawia, że można chodzić w luźnym ubraniu. Tyczy się to całego Cypru i jego głównych miejscowości – Famagusty, Limassolu, Nikozji i Larnaki.

Miastem najgorętszym i zarazem najczęściej odwiedzanym ze względu na legendarne plaże jest jednak Ayia Napa – dawna wioska rybacka, dzisiaj turystyczny magnes Cypru. Intensywny, śródziemnomorski klimat sprawia, że pogoda w mieście jest niezwykle przewidywalna. Normą są ponad 30-stopniowe temperatury w lecie, opady deszczu praktycznie tu nie występują, a miesiące „zimowe” zaskoczyć mogą jedynie swoją wietrznością. W Ayia Napa każda pora roku jest dobra do odwiedzin – cypryjskie lato trwa niemal cały rok.

W morzu można pływać od kwietnia do listopada, choć są i tacy, którzy kąpią się w nadal ciepłe miesiące zimowe. Pobliskie plaże takie jak Nissi, Grecian czy Makronisos połączone z tematycznymi barami i mnogością klubów, zachęcają do ciągłego wypoczynku. Z popularnych atrakcji koniecznie trzeba odwiedzić park wodny, wybrać się w rejs statkiem wokół wyspy, cieszyć się z nurkowania między zatopionymi wrakami, a dla silnych wrażeń – skorzystać ze skoków na bungee tuż nad samym morzem.

Aby poczuć gorące cypryjskie powietrze, najłatwiej skorzystać z połączeń lotniczych. W niecałe sześć godzin można dostać się z Warszawy na lotnisko w Larnace, trzeba uwzględnić również przynajmniej jedną przesiadkę. Stamtąd to tylko 35 minut jazdy samochodem do słonecznych plaż Ayia Napa.

Kreta (Grecja)

Kreta ma nieznacznie niższe temperatury niż Ayia Napa, ale trudno rywalizować z hegemonem. Za to w grudniu inne najcieplejsze miejsca w Europie uchylają się przed Grecją, średnia temperatura wynosi wtedy 18 stopni Celsjusza. Pod wpływem sąsiedniej strefy klimatycznej Północnej Afryki (tylko 186 kilometrów odległości), lato na Krecie jest niezwykle długie, gorące, a przy tym występują okresy wysokiej wilgotności – jest po prostu bardzo sucho. Na szczęście z opresji ratują częste bryzy wietrzne – Meltemi.

Obraz eloneo Pixabay

Kreta jest jedną z najbardziej nasłonecznionych części Grecji, w przeciągu wszystkich dni roku ponad 300 jest słonecznych. Wyspa to prawdziwy raj dla turystów. Sezon plażowy trwa od początku kwietnia do końca listopada, a w miesiące zimowe pogoda jest tak naprawdę wiosenna, choć nie można ustrzec się opadów. Od lipca do sierpnia temperatura wody pozostaje na bardzo kuszącym, 25-stopniowym poziomie.

Najkorzystniejsze do opalania plaże znajdują się w mieście Chania, a także w południowo-zachodniej części wyspy – tam niezwykle popularna jest plaża Preveli. Przy okazji należyty skorzystać z wodnych atrakcji w postaci nurkowania czy jachtowych wycieczek. W terenie za to można natknąć się na malownicze szlaki górskie, na przykład wąwóz Samaria, z którego widok na całą Kretę jest niezwykły.

Największa ze wszystkich greckich wysp, oprócz tego, że znana jest z naturalnego piękna krajobrazu (pasma górskie, publiczne ogrody, jaskinie, klify, wąwozy, wybrzeża) i dużej ilości piaszczystych plaż, oferuje także szereg archeologicznych zabytków: bizantyjskie klasztory, kreteński porty czy minojskie pałace. Najbardziej imponujące są pozostałości pałacu w Knossos, znajdujące się na obrzeżach miasta Heraklion czy inny ważny minojski pałac położony w Fajstos.

Najlepszy sposób dotarcia na Kretę stanowi połączenie lotnicze (greckimi liniami Aegean) z Warszawy do miasta Chania. Podróż trwa niecałe pięć godzin i jak w przypadku Ayia Napa, konieczna jest przesiadka.

Sewilla (Andaluzja, Hiszpania)

Andaluzja to prowincja wysunięta najbardziej na południe Hiszpanii. Cały region słynie z wysokich temperatur, co sprawia, że miasta w okolicy to najcieplejsze miejsca w Europie. Dzieje się tak głównie dzięki pomocy afrykańskich szerokości tropikalnych, a także naturalnej ochronie gór Sierra Nevada, które zatrzymują chłodne masy powietrza z północy kontynentu. W stolicy Andaluzji – Sewilli, nazywanej również „patelnią Europy”, latem, które nieformalnie trwa od wiosny do późnej jesieni, temperatury dochodzą do 40 stopni Celsjusza. Niezwykle pomocne również w tym przypadku okazują się bryzy morskie. Z kolei w miesiącach zimowych, od grudnia od lutego, temperatura nie powinna zejść poniżej 18 stopni. Trudno to sobie wyobrazić, gdyż w Polsce czasami już w październiku konieczne jest noszenie cieplejszych ubrań.

Obraz Adam Hill Pixabay

Mimo tego, że sezon wakacyjny w Andaluzji jest krótszy niż na Cyprze, to chyba jedyne miejsce w Europie, gdzie można zobaczyć ludzi opalających się w styczniu! Pomimo takich osiągnięć, hiszpańskie miasta na czele z Sewillą pozwalają również na wypoczynek innego rodzaju. Warto zwiedzić pochodzący z czasów mauretańskich zamek Alcazar w Sewilli, odwiedzić miejscową katedrę i barokowe kościoły, zajrzeć do zabytkowych manufaktur, czy przejść się deptakiem wzdłuż głównej rzeki Gwadalkiwir i nie zapomnieć skosztować tradycyjnego sewilskiego jedzenia w jednym z barów tapas!

Mimo braku bezpośrednich połączeń do Sewilli można dostać się z każdego miasta Polski, jeśli uwzględni się międzylądowanie. Lot trwa około siedem i pół godziny.

Dodaj komentarz