Najpiękniejsze europejskie ogrody

Pod koniec zimy wielu z nas marzyć zaczyna już o słońcu, zielonej trawie i rozkwitających łąkach. Długo wyczekiwana wiosna to najlepszy moment na odwiedzenie najpiękniejszych zielonych zakątków Europy. To tu, w budzących się do życia ogrodach, uda nam się odpocząć, znaleźć ogrodnicze inspiracje i naprawdę poczuć zbliżające się lato.

Najpiękniejsze europejskie ogrody – wizyta w tulipanowym królestwie

Holandia z tulipanami kojarzy się natychmiastowo. Jeśli chcemy więc wspomnieć o ogrodach w tym właśnie kraju, w pierwszej kolejności wymienić musimy położony między Hagą a Amsterdamem Keukenhof, czyli ogród kuchenny. Samą nazwą nie powinniśmy zbytnio się sugerować – w miejscu tym nie odnajdziemy sadów czy warzywnych grządek. Rozciągający się na 32 hektarach Keukenhof od 1949 roku słynie natomiast z największej na świecie kolekcji kwiatów cebulowych. Rokrocznie rozkwita tu ponad 7 milionów ręcznie sadzonych tulipanów, żonkili, narcyzów, krokusów, dalii i hiacyntów, które to wspólnie tworzą najpiękniejszy wiosenny ogród. Gwarantujemy, że od magicznego spektaklu mieniących się kolorami klombów i łąk ciężko będzie tu oderwać oko. Całość terenu, w skład którego wchodzi również park angielski i ogród japoński podziwiać można także z siodełka roweru bądź z pokładu brodzącej kanałami łódki. Kompleks ten w 2018 roku otwarty będzie między 22 marca a 13 dniem maja. Jeśli chcecie zobaczyć Keukenhof na własne oczy, sprawdźcie tanie loty do Holandii na naszej stronie!

Magiczne ogrody Moneta

Jak okazuje się, nie tylko ogrodnicy potrafią stworzyć kawałek raju na ziemi. We Francji, nieopodal Paryża, w niewielkiej miejscowości Giverny w roku 1883 Claude Monet wydzierżawił kawałek ziemi. Odbywając wycieczkę pociągiem, Monet wychylił się przez okno i ujrzał cudnie kwitnące jabłonie. Widok zachwycił go tak bardzo, że postanowił w miejscu tym osiedlić się na stałe. Słynne ogrody Moneta to nie tylko niewyczerpane źródło inspiracji, z którego artysta czerpał pełnymi garściami. To również przestrzeń, którą z iście impresjonistycznym rozmachem Claude sam powołał do życia. W Giverny nie odnajdziemy równo wytyczonych grządek. Liczyć możemy zaś tu na niebywale barwne kompozycje kwiatowe. Nic więc dziwnego, że do miejsca tego pielgrzymują zarówno miłośnicy ogrodów, jak i wielbiciele sztuki przełomu XIX i XX wieku. „Staw z nenufarami”, nad którym rozpościera się słynny most japoński, to tylko jeden z tutejszych smaczków. Te namalowane roślinami dzieło koniecznie trzeba zobaczyć.

Szkocki ogród kosmicznych spekulacji

Najpiękniejsze europejskie ogrody to z jednej strony dzikie kwiatowe impresje, w których słońce igra z kolorami. Z drugiej zaś w gronie tym odnajdziemy też gigantyczne zielone instalacje inspirowane naukowymi konceptami – genetyką, fraktalami i teorią chaosu. W południowo-zachodniej Szkocji, w pobliżu miejscowości Dumfries dzieło swego życia stworzyła para architektów krajobrazu – Maggi Keswick i Charles Jencks. Bez cienia wahania przyznać możemy, że wyprawa tu jest osobliwą podróżą na zupełnie obcą, choć tak bliską nam planetę. Garden of Cosmic Speculation to 12 hektarów przeistoczonych w prawdziwie nieziemski krajobraz. Natkniemy się tu na potężne stożkowe ślimaki górujące nad osobliwie powycinanymi lustrami wody, na wzniesienia wijące się niczym węże, na spiralne rzeźby i ścieżki kształtem swym odzwierciedlające podwójne spirale łańcuchów DNA. Tę niebywałą krainę roztańczonych linii, będącą metaforą otaczającego nas wszechświata, ulokowano na terenie prywatnej posiadłości i odwiedzać można ją tylko raz w roku. W 2018 szansę taką będziemy mieć 6 maja.

Photo credit: StartAgain on Visual hunt / CC BY-SA

Akcent mauretański

Obecność Alhambry w gronie najpiękniejszych ogrodów może nieco dziwić. W porównaniu do wielohektarowych zielonych zakątków, jakie odnaleźć możemy w wielu europejskich krajach, okalająca andaluzyjską twierdzę zieleń na pierwszy rzut oka prezentuje się dość skromnie. Gdy jednak osobiście odwiedzimy to miejsce, od razu zrozumiemy, w czym tkwi jego prawdziwy sekret. Pamiętająca odległe dzieje Alhambra to warowny pałac i wpisane w niego pałacowe ogrody ulokowane na zboczach gór Sierra Nevada. Mauretańska architektura, otaczający twierdzę pejzaż oraz upiększająca ją roślinność okraszona grą świateł i szumiącą wodą współgrają ze sobą tak doskonale, że ów sklecony z licznych elementów obraz w pamięci pozostaje na długo. Tutejsze hiszpańskie ogrody, będące niegdyś własnością emirów Grenady, nie bez powodu zwą się Ogrodami Rajskich Rozkoszy. Wspaniałe żywopłoty, urzekające fontanny i przykuwające uwagę kolorowe kwiaty sprawiają, że poczuć można się tu jak w siódmym niebie.

Perła włoskiego renesansu

Najpiękniejsze europejskie ogrody to nie tylko źródło inspiracji dla zakochanych w roślinach ogrodników. To również przestrzenie, w których niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki cofnąć można się w czasie. Włoskie Tivoli oddalone od Rzymu o niespełna 30 km już w odległej przeszłości pełniło funkcję wakacyjnej mekki. To właśnie tu w starożytności mieścił się zajmujący powierzchnię 240 hektarów pałacowo-ogrodowy kompleks samego Hadriana. Do dziś niewiele z niego ocalało, tutejszym również zabytkowym, choć nieco młodszym cudem, jest jednak renesansowa Villa d’Este. Pałac i otulający go ogród istnieją od XVI wieku. Jak na dzieło włoskiego odrodzenia przystało, odnajdziemy tu zawieszone na tarasach ogrody, rzeźby, wypielęgnowane trawniki i wykładane mozaiką groty. Najbardziej urzekającym elementem krajobrazu jest jednak woda. Villa d’Este skrywa stawy, napędzane wodą śpiewające ptaki, liczne wodotryski, malowniczą alejkę stu fontann i zaprojektowane przez Berniniego gigantyczne wodne organy. W tym czarującym świecie można się zakochać.

Photo credit: Neo_II on Visual hunt / CC BY

Najpiękniejsze europejskie ogrody to prawdziwie czarujące zielone oazy. Gwarantujemy, że zakątki te zachwycą nie tylko zagorzałych ogrodników!

, , , ,

Możliwość komentowania została wyłączona.