Najpiękniejsze miasta Belgii

Główną atrakcją turystyczną Belgii są piękne, wyjątkowo ciekawe i zdecydowanie warte odwiedzenia miasta. Charakteryzują się nie tylko zachwycającą architekturą, ale w wielu przypadkach również interesującą historią.

Najpiękniejsze miasta Belgii

Najlepszym sposobem na dostanie się do Belgii jest lot do Brukseli. Na Lotnisko Bruksela S. Charleroi dolecimy bezpośrednio z Warszawy w ciągu niecałych dwóch godzin. Inne porty lotnicze znajdują się w Antwerpii i Brugii, jednak lot na nie wymagałby wielu przesiadek.

Po miastach najlepiej poruszać się na rowerze, ułatwią to kilometry ścieżek rowerowych oraz łatwy dostęp do wypożyczalni. Każde miasto jest warte dłuższej uwagi, jeżeli jednak nie możemy na zwiedzanie poświęcić zbyt wiele czasu, aby zobaczyć główne zabytki, warto w każdym z nich spędzić choć jeden dzień.

Brugia – skarb Belgii

To miejsce szczególne, średniowieczne miasto pełne urokliwych zakątków. Znajduje się w Zachodniej Flandrii i bywa określana „Flamandzką Wenecją”. Ale to także jedno z najpopularniejszych miast w Belgii. W związku z tym lepiej nie ryzykować zwiedzania w weekend, kiedy to zwykle tłumy turystów przybywają do Brugii.

Najpiękniejsze miasta Belgii
Obraz kirkandmimi Pixabay

Warte odwiedzenia jest Muzeum Czekolady „Choco Story”. Znajdziemy je w budynku starej winiarni. Pozwala na zapoznanie się z historią produkcji tego przysmaku. Atrakcją Brugii, której zdecydowanie nie można przegapić, jest miejska starówka. Została ona wpisana na Listę Zabytków UNESCO. Stare domy z kamienia, urocze małe mostki i niezliczona ilość danych kanałów, tworzą niezapomniany klimat tego miejsca. Warto odwiedzić również bazylikę Heilige Bloed Basiliek. To gotycka budowla, w której podobno znajduje się relikwiarz z krwią Chrystusa. Wśród polecanych w atrakcji nie może zabraknąć wizyty w Groeninge Muzeum z bardzo bogatą kolekcją malarstwa ze Szkoły Flamandzkiej.

Dinant – skarby z klasztoru

Najpiękniejsze miasta Belgii znajdziemy również przy granicy z Francją. W prowincji Namur, wśród klifów nad Mozą, leży miasteczko Dinant. Zachwyca głównie swoim położeniem. Jednak jego architektura jest równie godna podziwu.

Jednym z głównych budynków w mieście jest Kolegiata Najświętszej Marii Panny, pochodząca z XIII wieku. Wybudowana została na fundamentach poprzedniego romańskiego kościoła, zniszczonego przez kamienie, spadające z pobliskich klifów. Do nowo powstałej świątyni dodano charakterystyczną dzwonnicę w kształcie cebuli.

Nad miastem góruje kilkudziesięciometrowa skała, na której znajduje się XIX-wieczna cytadela. Dinant także siedziba, ważącego jedno z najpopularniejszych belgijskich piw, klasztornego browaru Leffe, opartego na starej recepturze, pochodzącej z 1240 roku. W pobliżu Dinant w rezerwacie Han-sur-Less znajduje się jaskinia z bogatą szatą naciekową. Inną tego typu atrakcją w okolicy jest jaskinia la Merveilleuse.

Bruksela – stolica czekolady

Często nazywana jest „Sercem Europy”. Może to wynikać z tego, że w mieście znajduje się większości instytucji Unii Europejskiej. Brukselę określa się też mianem „Stolicy czekolady”. Wprawdzie cała Belgia znana jest z produkcji najlepszej czekolady, ale to właśnie w jej głównym mieście znajdują się małe sklepiki z ręcznie wykonywanymi czekoladkami i pralinkami.

Najpiękniejsze miasta Belgii
Obraz Walkerssk Pixabay

Bruksela oczarowuje także piękną i oryginalną architekturą. Wiele dzielnic w mieście jest bardzo dobrze zachowanych, dzięki czemu ma ona wyjątkowy klimat z przełomu XIX i XX wieku. Wysokie kamienice i wąskie, kręte uliczki zachęcają do przechadzek. Na pewno nie można pominąć spaceru po Grand Place. Ten główny plac zachwyca przede wszystkim imponującą fasadą gotyckiego ratusza i równie pięknymi okolicznymi kamienicami.

W pobliżu znajduje się także statuetka najsłynniejszego brukselskiego chłopca – Manneken Pis. Nie powinien nas dziwić widok posągu ubranego, ponieważ zagraniczne delegacje, przyjeżdżając do miasta, w ramach prezentu przywożą dla niego swoje regionalne stroje. Ten symbol miasta przebierany jest także z okazji różnych świąt, manifestacji oraz innych wydarzeń np. sportowych czy historycznych. Jeżeli czas nam pozwoli, zdecydowanie nie można pominąć zobaczenia Atominium, czyli monumentalnej budowli w kształcie cząsteczki żelaza. To pozostałość po odbywającej się w mieście Wystawie Światowej w 1958 roku. Na terenie pobliskiego parku znajduje się także wiele wartych odwiedzenia pawilonów, zbudowanych z tej okazji.

Antwerpia – najpiękniejszy port Europy

W XV i XVI wieku miasto było jednym z głównych portów europejskich. Antwerpię spokojnie jesteśmy w stanie zwiedzić w ciągu jednego dnia. Jej główną atrakcją jest zachwycająca konstrukcja dworca głównego, który uważany jest za jeden z najładniejszych w Europie. Najpiękniejsze miasta Belgii, nie zawsze znane są z licznych zabytków. Przykładem może być Antwerpia, która jest światową stolicą produkcji diamentów ozdobnych.

Najpiękniejsze miasta Belgii
Obraz reginasphotos Pixabay

Niedaleko dworca znajduje się dzielnica nazywana diamentową, mieszczą się tam liczne sklepy z biżuterią oraz jedno z największych na świecie muzeum poświęcone tym kamieniom. Pośród zabytków tego miasta ważną rolę odgrywa również muzeum Rubensa, które znajdziemy na Konlveniersstraat.

Podczas zwiedzania nie można pominąć rynku głównego (Grote Markt). To miejsce pełne tradycyjnych kamieniczek pomalowanych na pastelowe kolory. W centralnym punkcie znajduje się jeden z najważniejszych renesansowych zabytków w całych Niderlandach, Ratusz (Stadhuis). W pobliżu wznosi się Katedra Najświętszej Maryi Panny, uważana za jedną z najpiękniejszych budowli w Belgii. Bilet wstępu kosztuje 6 EUR, a informacje na temat godzin otwarcia znajdziemy na stronie internetowej.

Gandawa – światowa stolica florystyki

Gandawa znana jest przede wszystkim z popularnej na całym świecie wystawy kwiatów i roślin – Floralies of Ghent. Ale to także średniowieczne miasto z bardzo ciekawą historią. Ta dawna siedziba hrabiów znajduje się we wschodniej Flandrii.

Obraz jo vanel Pixabay

W Gandawie na każdym kroku widać dawną potęgę miasta. Zachwyca przede wszystkim przepiękną architekturą oraz licznymi muzeami i galeriami. Do najsłynniejszych budynków zaliczyć można Katedrę św. Bawona, pochodzącą z XIII-XVI wieku, z niezwykle cennym dziełem malarstwa flamandzkiego – Ołtarzem Baranka Mistycznego. Warto zobaczyć również Zamek Gracensteen (Zamek Hrabiów), pochodzi z 1180 roku. Obecnie mieście się nim muzeum, ukazujące sposób działania średniowiecznego systemu sprawiedliwości. Miasto poprzecinane jest mnóstwem kanałów, po których można wykupić wycieczkę łodzią. Jeżeli jednak wolimy spacery, koniecznie musimy wybrać się na bulwary Graslei i Korenlei.

Dodaj komentarz