Skosztuj najpyszniejszych dań kuchni francuskiej!
Jedzenie pełni ważną rolę w życiu Francuzów. Potrawy znad Sekwany są bardzo różnorodne i uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. Polakom kuchnia Francji kojarzy się z nieco egzotycznymi daniami takimi jak ślimaki i żabie udka. Jednakże ma ona do zaoferowania o wiele więcej. Przy odrobinie chęci, w kuchni francuskiej można się rozsmakować, a nawet… zakochać. I wcale nie trzeba jeść śliskich zwierzątek!
Wykwintnie czy szybko?
Dania z Francji dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: haute cuisine („wysoka kuchnia”) oraz nouvelle cuisine („nowa kuchnia”). Kuchnie te są swoimi wzajemnymi przeciwieństwami. Amator potraw tradycyjnych, wykwintnych, ale także drogich na pewno znajdzie coś dla siebie w menu haute cuisine. Natomiast osoby ceniące zdrowy styl życia, lekkość potraw oraz szybkość przygotowania dań powinny spróbować nouvelle cuisine.
Dla mnie tradycyjnie…
Potrawą godną polecenia, należącą do haute cuisine, jest słynny coq au vin blanc, czyli kogut duszony w białym winie. Jest to aromatyczne danie pachnąca ziołami, bekonem i grzybami. Tę królewską potrawę możemy przyrządzić ze składników powszechnie dostępnych w Polsce.
Każdy smakosz powinien również spróbować boeuf bourguignon, czyli wołowiny po burgundzku. Taki wykwintny obiad jest dość trudny w przygotowaniu, jednakże warto poświęcić trochę czasu i sił, aby móc poczuć klasyczny francuski smak w swoich ustach. Efekt z reguły wychodzi zachwycający. Natomiast będąc już w jednej z francuskich, klimatycznych restauracji, koniecznie trzeba zamówić to danie wprost z rąk francuskiego kuchmistrza.
Coś lekkiego, proszę!
Dla fanów potraw delikatnych i zdrowych kuchnia Francji będzie prawdziwym objawieniem. Idealne będą francuskie crêpes au froment – naleśniki z rozmaitymi farszami, zazwyczaj słodkimi. Do najbardziej popularnych należą naleśniki pomarańczowe – crepes Suzette. W tonacji słonej królują natomiast naleśniki z szynką parmeńską, szpinakiem i kremowym serkiem lub naleśniki gryczane po bretońsku.
W kategorii cuisine nouvelle francuską ikoną są również tarty. Można je serwować zarówno na słodko jak i na ostro. Słodka wersja to przeważnie tarta z różnymi owocami. W wersji słonej możliwości jest mnóstwo – na przykład tarte a l’oignon (tarta cebulowa), tarte flambée (na bazie ciasta chlebowego z dodatkiem cebuli i boczku) oraz quiche lorraine (placek wypełniony masą jajeczną z dodatkiem szynki).
A co na przekąskę?
Podczas „podróży” po kuchni Francji, nie powinniśmy skupiać się tylko na daniach głównych. Obojętnie czy jesteśmy w Paryżu, Lyonie, Nicei czy też w Prowansji, nie sposób zapomnieć o popularnych francuskich przekąskach. Przede wszystkim są to wyjątkowe bagietki, najlepiej umoczone w słodkiej kawie z mlekiem.
Na śniadania również idealnie sprawdzą się croissanty (nadziewane rogaliki z francuskiego ciasta). Po drugie, najróżniejsze rodzaje serów, wśród których wart wyróżnienia jest smaczny ser z niebieską pleśnią. Natomiast jeśli chodzi o deser, specjałem francuskim jest crème brûlée – rozpływająca się w ustach słodycz na bazie śmietanki. A do deseru (według francuskiego zwyczaju także do obiadu!) jak znalazł będą słynne na cały świat francuskie wina. Smacznego!