Owernia – francuska kraina wulkanów

Owernia to unikatowy region w środkowej Francji o dobrze zachowanym środowisku naturalnym. To idealne miejsce na relaks i odpoczynek na świeżym powietrzu. To także monumentalne wulkany, potęga krajobrazów i czystość źródeł. To tętniące życiem centrum francuskiej przyrody.

Ukryty skarb Francji

Stosunkowo niewielka prowincja złożona z wielu wzgórz, gór, dolin lasów, rzek, ale przede wszystkim wulkanów, to jeden z ukrytych skarbów Francji – tak, to Owernia. Wulkany wraz z jednym z największych masywów w Europie znajdują się właśnie w jej górach. Według ekspertów są uśpione, ale nie wymarłe, a podziemia ukrywają gorące źródła, w których woda nagrzewa się do 82 stopni Celsjusza. Nie ma jednak powodów do niepokoju – od ponad 7000 lat nie doszło do jakiejkolwiek erupcji.

Ze względu na stan środowiska naturalnego, niewielką pozostałość dawnych miast i wsi wraz z dziedzictwem historycznym, jak również małą liczbę mieszkańców, francuskie tereny nazywane są „wielkim polem”. Wyjątek stanowi leżąca u stóp starożytnego wulkanu stolica regionu Clermont-Ferrand z populacją stu czterdziestu tysięcy mieszkańców, która jest siedzibą firmy oponiarskiej Michelin i domem dla dwóch uniwersytetów. Poza Clermont, miejski zgiełk jest czymś nieznanym, a czas w Owernii zdaje się płynąć wolniej. Zjeżdżają tutaj wędrowcy, miłośnicy przyrody, ale też zwykli turyści, którzy chcą znaleźć przyjemny wypoczynek.

Cztery części Owernii

Owernia składa się z czterech administracyjnych części. Allier na północy, Puy de Dome w środku oraz Cantal i Haute Loire na południu regionu. Głównym miastem Allier jest Moulins. Oprócz niego i panującej staroświeckiej atmosfery, znajduje się tam eleganckie uzdrowisko Vichy, słynące z popularnej wody mineralnej, a także oryginalnych posiadłości dynastii burbońskiej. Z kolei Puy de Dome skoncentrowane jest wokół stolicy całej prowincji, czyli Clermont Ferrand. Także słynie z wysokiej jakości wód, między innymi Volvic, która bogata jest w minerały z wulkanicznych skał. Turyści mogą tam też podziwiać wysokie domy, zbudowane z czarnego kamienia wulkanicznego.

Obraz Maxime THIBAULT z Pixabay

Dwa pozostałe departamenty na południu popularne są przede wszystkim ze względu na agroturystykę. W leżącym na wysokości ponad 800 metrów Cantal, w lecie bezwolna pasie się bydło, a nad krajobrazem dominuje wulkan Plomb du Cantal. Życie tętni w głównym miasteczku – Aurillac. Znajduje się tutaj słynny wiadukt Pont de Garabit zaprojektowany przez samego Eiffela. Rozciąga się on na rzeczny wąwóz Truyère i można podziwiać go ze specjalnego centrum obserwacyjnego. Cantal to także najbardziej słoneczna część Owernii, dodatkowo słynącą z przepysznych serów, na przykład Salers. W ostatniej części – Haute Loire – układ jest podobny. Małe miasteczko, w tym przypadku Le Puy en Velay, z niezwykłą katedrą i kaplicą świętego Michała, stanowi punkt wyjścia na pielgrzymkowy szlak do Santiago de Compostella. Jako pierwszy trasę przeszedł w 951 roku biskup Le Puy.

Owernia – wulkany

Jak widać, w każdej części Owernii znajduje się wulkan – to nieodłączny element tego francuskiego krajobrazu. Przeto na ponad 30 kilometrów rozciąga się łańcuch wulkaniczny przynależący do Parc Naturel des Volcans d’Auvergne, czyli Parku Regionalnego Wulkanów Owernii. Jednym z najczęściej odwiedzanym wulkanów jest sięgający 1465 metrów Puy de Dome. Z kolei listę największych otwiera Plomb du Central, który posiada średnicę większą niż sycylijska Etna.

Obraz David Mark z Pixabay

Nie ma nic bardziej relaksującego niż swobodne wędrówki, by powoli odkrywać region Owernia, wulkany, które tak wspaniale komponują się z tamtejszą przyrodą. Dodatkowe poznanie kawałka francuskiego krajobrazu umożliwia park rozrywki Vulcania. Dzięki wizycie, można dokładnie dowiedzieć się, czym tak naprawdę są i jaką rolę w przeszłości pełniły wulkany, niegdyś nazywane „kapsułami czasu”. Można to obejrzeć w kinie przy pomocy techniki 3D.

Atrakcje przyrody

Naprawdę sporo jest także innych atrakcji. Oprócz tradycyjnych, związanych z krajobrazem Owernii, oferowane są też nowoczesne. Między innymi park safari, park rozrywki, który zachęca do skorzystania z kolejek linowych w Le Sancy (w części Puy de Dome), wiodących na szczyty najwyższych gór czy wiele punktów widokowych. Dzięki różnorodności szlaków turystycznych, warto skorzystać z pieszych i konnych wycieczek (najlepiej w górach Cantal), tras rowerowych, a nawet paralotniarstwa czy lotów balonem. Możliwości są nieograniczone bez względu na wiek.

Nie wolno zapomnieć o drugiej grupie atrakcji, które związane są z wykorzystaniem wodnych obszarów. Owernia pod tym względem jest także małym rajem. Wspaniałe jeziora, jak na przykład Pavin, okoliczne stawy, wodospady i rzeki pozwalają do woli łowić pstrągi, karpie i szczupaki. Jeśli ktoś nie lubi wędkowania, nic straconego. Nawet konieczne jest skorzystanie ze spływu kajakiem bądź tratwą wąwozem Haut-Allier czy po prostu zwykłe pływanie albo żeglarstwo. Także imponujący kompleks Spa (dziesięć miasteczek, sześć znajduje się w okolicy Puy de Dome) to sposób na aktywny wypoczynek. Uzdrowiska, łaźnie tureckie, kąpiele termalne i błotne, specjalne gabloty zdrowia pozwolą na zwiększenie sprawności fizycznej i wspaniały relaks.

Obraz David Mark z Pixabay

Gdzie spać i jak dotrzeć?

Mimo braku bezpośrednich lotów z Polski do Owernii, wymagane jest, by wysiąść na dostępnym lotnisku Clermont-Ferrand. Najłatwiej dolecieć z jedną przesiadką w Paryżu liniami Air France. Podróż trwa nieco ponad cztery godziny. Tę samą trasę samochodem pokona się w około 18 godzin. Po dotarciu pozostaje tylko wybrać sposób zakwaterowania.

W Owernii można skorzystać z hotelu, pensjonatu, kempingu czy domku letniskowego (kilka naprawdę przepięknych w dolinie Allier) dla rodziny i przyjaciół. Jako że region słynie również z licznych romańskich zamków z XI i XII wieku, między innymi Notre Dame du Port w Clermont-Ferrand wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w niektórych można znaleźć nocleg, na przykład w La Palisse, Busséol czy Polignac w Górnej Loarze (Haute Loire). Wiąże się to jednak z wyższymi kosztami. Przeciętne stawki kształtują się między 30 a 130 EUR za dobę. Za miejsce w hotelu dwugwiazdkowym położonym w Saint Nectair niedaleko na południe od stolicy Owernii, należy zapłacić 38 EUR. Natomiast w hotelu na terenie części Cantal ceny rozpoczynają się od 75 EUR za noc.

Dodaj komentarz