Pont du Gard – potężny świadek przeszłości

Pozostałości po dawno minionych czasach, działalności starożytnych cywilizacji wzbudzają niemały zachwyt wśród współczesnych społeczności. W Europie szczególnie cenione są zabytki stworzone w granicach dawnego Cesarstwa Rzymskiego, znajdujące się obecnie na terenie różnych państw. Aby zobaczyć je na własne oczy, można wybrać się na przykład od Francji.

Starożytna potęga

Francuzi doskonale dbają o pozostawione przez starożytnych budowle. Dobrym przykładem takiego stanu jest potężny most Pont du Gard. Znajdujący się na rzece Gard, niecałe 30 kilometrów od Awinionu i Nimes, jest świetnie zachowany. Most został zbudowany z miękkich, żółtych bloków wapiennych. Jego wysokość sięga 48 metrów. Do jego budowy wykorzystano ponad 21 metrów sześciennych skał o łącznej masie 50400 ton! Trzy kondygnacje arkad pozwalają zaliczyć go prawdziwych dzieł sztuki. Z najwyższej można podziwiać przepiękną okolicę z potężnymi Alpami na czele. W 1985 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uchodzi za jeden z najcenniejszych zabytków Francji.

Obraz Ira Gorelick Pixabay

Niezwykła część rzymskiego akweduktu

Zabytkowy most powstał w połowie I wieku naszej ery jako część 50-kilometrowego akweduktu, który miał doprowadzać wodę do pobliskiego Nimes z miejscowości Uzes. Służył on okolicznej ludności przez prawie 500 lat. Większa część akweduktu była poprowadzona pod ziemią. Jednak w celu przekroczenia rzeki Gard, konieczne było zbudowanie mostu, na którego szczycie skonstruowano kanał wodny. Po zakończeniu budowy okazało się, że jest to najwyższy most, jaki udało się stworzyć w całym Cesarstwie Rzymskim. Pomimo wielu badań historycznych i archeologicznych, nie udało się jednoznacznie odkryć nazwiska architekta, który zaprojektował to niesamowite dzieło.

Okoliczne atrakcje

Dookoła dawnego akweduktu rozciąga się 165-hektarowy park, który w większości pokrywają drzewa oliwne oraz liczne zarośla. Jest to więc świetne miejsce na aktywny wypoczynek, relaksujące spacery czy wycieczkę rowerową.

Ponadto, na rzece Gard organizowane są spływy kajakowe, które przynoszą uczestnikom wiele radości i są znakomitą rozrywką. Dzięki takiej przeprawie możliwe jest również podziwianie potężnej budowli z dołu oraz wspaniałej okolicy.

U stóp mostu funkcjonuje muzeum poświęcone Pont du Gard, w którym możemy poznać jego dokładną historię. Znajduje się tam również sala kinowa. Można tam obejrzeć filmy 3D związane z mostem i jego dziejami. Z wizyty w muzeum z pewnością ucieszą się najmłodsi. Mogą tam bowiem uczestniczyć w poszukiwaniach archeologicznych, a także wziąć udział w wielu konkursach sprawdzających wiedzę o przyrodzie i starożytności.

W pobliżu mostu znajdują się plaże, na których można sobie wypoczywać oraz liczne restauracje i sklepy.

Obraz baccus7 Pixabay

Pobyt w tej części Francji jest również doskonałą okazją do zwiedzenia kilku miast, np. słynnego Awinionu, zbudowanego przez Rzymian Montpellier czy jednej z największych w kraju aglomeracji – Marsylii.

Jak dotrzeć do Pont du Gard?

Starożytny most najlepiej zwiedzać wiosną. Nie tylko pogoda w tym czasie sprzyja zwiedzaniu oraz odpoczynkowi na łonie natury. W sezonie letnim panują w tych okolicach dosyć wysokie temperatury, poza tym znacznie wzrasta liczba turystów. Zimą z kolei może być deszczowo i wietrznie.

Aby dotrzeć do Pont du Gard z Polski, konieczny jest lot z przynajmniej jedną przesiadką. Zazwyczaj ma to miejsce w Paryżu lub jednym z niemieckich miast, np. we Frankfurcie lub w Monachium. W pobliżu mostu znajdują się dwa większe lotniska: w Marsylii, oddalone o około 130 kilometrów oraz w Montpellier, z którego trzeba dojechać około 80 kilometrów. Z obydwu miast można bez problemu dostać się do Nimes lub Awinionu, skąd odjeżdżają autobusy, dowożące turystów pod samą rzymska budowlę.

Dodaj komentarz