Rumunia. Góry Fogaraskie

Górskie krajobrazy należą do najpiękniejszych, jakie można podziwiać na Ziemi. Zapierające dech w piersiach, potężne formacje skalne robią ogromne wrażenie zarówno zimą, jak i latem. Warto wiedzieć, że w głębi Europy skrywają się mało znane miejsca, które zachwycą nawet najbardziej wymagających.

Rumunia. Góry Fogaraskie

Na terenie Rumunii znajduje się wiele pięknych zakątków. Kraj ten może poszczycić się malowniczym wybrzeżem Morza Czarnego, rozległymi stepami i obszarami leśnymi, a także terenem górzystym, który pokrywa znaczną część państwa.

Najpotężniejszym pasem w Rumunii są Góry Fogaraskie, które stanowią część Karpat Południowych. Najwyższy ich szczyt to Moldoveanu, który mierzy 2543 m n.p.m.

Góry Fogaraskie rozciągają się w środkowej części kraju na ponad 70 km od Przełomu Czerwonej Wieży (wąskiego, skalnego kanionu) do przełęczy Curmâtura Foii. Pasmo ma skalisty charakter, bardziej stromy i surowy od strony północnej i nieco łagodniejszy od strony południowej. To właśnie z tej drugiej odnajdziemy trawiaste tereny, na których pasą się leniwie stada owiec i kozic.

Udając się na wyprawę w Góry Fogaraskie, należy pamiętać, że znajduje się tam wiele schronisk na niższych wysokościach i większość na północnej stronie głównego grzbietu. W okolicy 2000 metra ulokowanych jest tylko kilka, m.in. najwyższej położone Podragu (2136 m n.p.m.) czy Bâlea Lac (2034 m n.p.m.). Na całej trasie są również problemy z zaopatrzeniem się w żywność i wodę, dlatego warto mieć przy sobie ich odpowiednią ilość.

Obraz David Mark Pixabay

Malownicze doliny

To jednak nie wszystko, co skrywa w sobie Rumunia. Góry Fogaraskie pozwalają na podziwianie przepięknych krajobrazów ze znacznych wysokości, jednak i pomiędzy poszczególnymi szczytami kryją się malownicze zakątki. Wędrowanie dolinami to okazja do poznania miejscowej flory i fauny. Z pewnością natkniesz się na pasterzy wypasających stada owiec. Miękka i zielona trawa udekorowana jest kolorowymi kwiatami i ziołami, które sprawiają, że krajobraz jest bajkowy. Oprócz białej koniczyny, żółtego dziurawca, błękitnej cykorii, zauważysz z pewnością także storczyki górskie, groszek polny czy szarotki alpejskie.

Dodatkowego uroku dolinom nadają polodowcowe jeziora, których w rumuńskim paśmie jest aż 50. Przy dwóch najsłynniejszych znajdują się wspomniane już schroniska. Bâlea Lac to największe jezioro w Górach Fogaraskich, natomiast Lacul Podragu – najgłębsze. Nad pierwsze z nich można dostać się kolejką liniową spod schroniska Bâlea Cascadă, które znajduje się w pobliżu malowniczego wodospadu. Koszt przejazdu w jedną stronę dla osoby dorosłej wynosi 25 RON (około 23.50 PLN). Atrakcją w tym miejscu jest również pierwszy w Europie Wschodniej lodowy hotel, który funkcjonuje tu od 2006 roku.

Park krajobrazowy Godul Alpin Fâgâraş

Czym jeszcze może poszczycić się Rumunia? Góry Fogaraskie, pomimo swojej unikatowej przyrody, jako całość nie są terenem chronionym. Na południowych stokach jednak znajduje się obszar, będący pod specjalną ochroną. Jest to Park Krajobrazowy Godul Alpin Fâgâraş który rozciąga się na przestrzeni około siedmiu tysięcy hektarów. Obejmuje on przede wszystkim okolice doliny Arpăşelului, gdzie szczególną uwagę zwraca się na ostoję kozic, a także północną część doliny Bâlea. Powyżej schroniska Bâlea Lac znajdują się naturalne formy polodowcowe, które wymagają specjalnej ochrony. Miejsce to jest jednym z najczęściej uczęszczanych przez turystów, co niestety nie sprzyja zachowaniu piękna i czystości przyrody. Ważne jest zatem, aby przywiązywać do tego dużą wagę i zachowywać się zgodnie z zasadami, panującymi na obszarach chronionych.

Photo by Podu Stricat on Unsplash

Śladami Hrabiego Drakuli…

Góry Fogaraskie od wieków stanowiły naturalną barierę, która od strony południowej chroniła region zwany Transylwanią przed najeźdźcami, głównie Turkami Osmańskimi i Tatarami. U podnóża największego pasma górskiego w Rumunii chętnie budowano więc obronne zamki. Jednym z najsłynniejszych jest XIV-wieczna warownia, powstała w miejscowości Fagaras.

Największe zainteresowanie wśród odwiedzających wzbudza jednak w Transylwanii legenda, według której tereny te zamieszkiwał niegdyś wampir Drakula. Za jego siedzibę uchodzi znajdujący się na wschodnim krańcu pasma Gór Fogaraskich Zamek Bran. Zamek można zwiedzać codziennie. Od kwietnia do września w poniedziałki w godzinach od 12 do 18 oraz od wtorku do soboty od godziny 9. Od października do marca natomiast do godziny 16. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 6 EUR.

Jeżeli masz ochotę przeżyć prawdziwą przygodę z Hrabią Drakulą, udaj się do pobliskiego miasteczka. W „Nawiedzonym Domu” możesz spotkać kryjące się w ciemnościach wampiry, które z chęcią sprawią, że poczujesz się niczym uwięziony prawnik Jonathan Harker z powieści Brama Stokera.

Jak dotrzeć w Góry Fogaraskie?

Z Polski do Rumunii można dostać się dzięki bezpośrednim lotom z Warszawy do Bukaresztu. W niecałe dwie godziny samolot wyląduje w stolicy Rumunii, która oddalona jest od Gór Fogaraskich o około 150 km. Bez problemu dotrzesz do nich pociągiem. Rumuńskie linie kolejowe są dobrze rozbudowane, dlatego za cel swojej podróży możesz obrać dowolną większą miejscowość w górach.

Jeżeli jednak nie chcesz przemierzać koleją wielu kilometrów, jako miejsce lądowania możesz wybrać Sybin, leżący u podnóża Karpat Południowych. Lot z Polski wiąże się jednak z przynajmniej jedną przesiadką (najczęściej w Wiedniu lub w Monachium) i trwa około 4-6 godzin.

Dodaj komentarz