Sama natura – poznaj najpiękniejsze atrakcje Szkocji
Szkocja, z ponad 9 tysiącami kilometrów linii brzegowej, setkami wysepek, majestatycznych gór, pięknych rzek, kanałów, jezior i krajobrazów, oferuje wspaniałą geograficzną mieszankę do zwiedzania. Śpiesz się powoli, aby docenić inspirującą naturalną przygodę w Szkocji!
Krajobraz zapomnianego świata
Schowana w północno-zachodnim rogu Europy Szkocja, nie jest do końca odosobniona. Jest to inspirujące miejsce z Edynburgiem (stolicą, posiadającą największy festiwal sztuki na świecie, piękny zamek i Stare Miasto) i Glasgow (najliczniejszym miastem z zupełnie innym charakterem i większym historycznym dziedzictwem) – dwoma najbardziej intrygującymi szkockimi ośrodkami miejskimi.
Na obszarze Szkocji mieszczą się zarówno tereny rolnicze – Borders, jak i znajdujące się niedaleko polarnego koła wysepki z niezapomnianymi krajobrazami, których nie sposób ujrzeć w innej części Wielkiej Brytanii. Na północy kraju znajdują się Grampiany i Góry Kaledońskie, na południu masyw wyżyn, a także gęste lasy dębowe, nazywane także „celtyckimi lasami deszczowymi”. Przeto dąb ma głębokie korzenie w historii Szkocji. Uprawiane na tym terenie od tysięcy lat drzewa, dożywają do 500 lat, choć mieszkańcy uważają, że mogą być jeszcze starsze. Z kolei na wybrzeżu znaleźć można żyzne pola uprawne z pięknymi kamiennymi wioskami rybackimi (jeziora są pełne łososia i pstrąga) i miejscem idealnym do uprawiania golfa.
Atrakcje Szkocji – Highlands
Jednak najciekawszym regionem Szkocji wydaje się być Highlands. Stąd głównie mieszkańcy czerpią kulturę i zwyczaje. Powstał na przykład prastary klanowy system, tradycja gra na dudach przy regionalnych tańcach czy rozmaite polowania, zaczynające się w zamkach stawianych nad brzegami jezior i sportowe aktywności w postaci rzucania drzewem na odległość. Wszystko otoczone jest przepięknymi, romantycznymi krajobrazami, które należą do najrzadziej zaludnionych na kontynencie. Chciałoby się powiedzieć: z dala od cywilizacji.
Loch Ness
W centrum Highlands położone jest znane każdemu otoczone przez tłumny las, strumienie i potężne góry, jezioro Loch Ness. Zasłynęło w świecie dzięki pływającej (podobno) weń kreaturze – Nessie. Ludzie wypatrują potwora z wielu kryjówek, statków i mniejszych łajb oraz pobliskiego zamku. Jednak nikt do końca nie może dowieść o istnieniu bestii z długą szyją. Przynajmniej z tego powodu warto odwiedzić to jedno z najbardziej znanych jezioro na świecie.
Glencoe
Imponujący przyrodniczo szkocki teren przedstawia wciśnięta między góry dolina Glencoe, również leżąca w regionie Highlands. Sąsiaduje ona od wschodu z wrzosowiskami Rannoch Moor i zajmuje około sześciu tysięcy hektarów. Niezwykły krajobraz pozwala stwierdzić, że atrakcje Szkocji na tym terenie, to przede wszystkim piesze wycieczki i wspinaczka na górskie szczyty. A zwłaszcza na najwyższy, ponad 1000 metrowy Buachaille Etive Mor oraz trzy „spokrewnione ze sobą”, bo nazywane siostrami, wierzchołki. Co najciekawsze, w języku gaelickim Glencoe oznacza „dolinę łez” – nazwę odzwierciedlają kanciaste zbocza doliny, jak również miejsce mordu dokonanego przez wojskowych angielskiego króla na mieszkańcach tego regionu w 1692 roku. Aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na żywo, możesz postarać się o nocleg u mieszkańców, jeśli ich kiedyś spotkasz, to z pewnością udzielą schronienia. Innym rozwiązaniem są też domy noclegowe.
Ukształtowane przez naturę wyspy
Aby poznać szkocki klimat, koniecznie trzeba odwiedzić jedną z wysp, a wybór jest duży. Ochoczo odwiedzane są wyspy Mull, Staffa czy Jura. Ciekawa opcją wydaje się być też wyspa Arran, w której z łatwością zauważyć można różnicę w terenie– górzystość północnej części (szczyt Goat Fell wznosi się na 870 metrów) i lekko zarysowane wzgórza południowe z większą ilością dostępnych plaż.
Jednak bezapelacyjnie najczęściej odwiedzana jest wyspa Skye. Wchodzi ona w skład archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Nazwa wyspy pochodzi od słowa, które w nordyckim języku oznacza chmurę. Na północy znajdują się masywy skalne i klifowe wybrzeża, w części zachodniej z kolei zachwycają plaże koralowe, a tereny centralne zdominowane są przez góry Cuillin. Nazywana również z gaelickiego „wyspą mgieł”, stanowi wraz ze stolicą Portree (z bajkową przystanią) jeden z niewielu ośrodków, gdzie prawie 40 procent mieszkańców posługuje się gaelickim językiem jako ojczystym. Aby obejrzeć przepiękne pejzaże, można przeprawić się przez most bądź skorzystać z kursującego promu.
Kiedy klimat sprzyja szkockim wędrówkom?
W miesiącach sezonowych – czerwcu, lipcu i sierpniu – pogoda jest nadal, jak to w Szkocji, nieprzewidywalna, ale dni są zazwyczaj łagodne i ciepłe – przeciętnie 18 stopni Celsjusza. Co najważniejsze, należy długo czekać na nastanie nocy. Mimo częstych deszczów i silnego wiatru, które są powinowactwem morskiego klimatu oraz zatokowych prądów, odpowiednie na wizytę w Szkocji są także maj i wrzesień. Wtedy łagodne temperatury łączą się ze zmieniającą co chwila kolory naturą, a wszystko to można podziwiać przy okazji pieszych wycieczek. Należy jednak także pamiętać, że wrzesień to czas pierwszych polowań na jelenie, które mogą zakłócić swobodny pobyt w pewnych częściach, np. Highlands. Z kolei okres zimowy – od listopada do marca – to przeplatanka ostrych, zimnych i często ponurych dni. Rzeczywiście pogoda w Szkocji nie rozpieszcza, jednak sami mieszkańcy nie narzekają – oddychają czystym powietrzem i cieszą się malowniczymi krajobrazami – to samo zalecają turystom!