Sintra. Zamki i pałace

Znajdująca się około 20 km od Lizbony, Sintra jest malowniczym miastem, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ulokowana pośród lasów i gór, bardzo blisko oceanu, słynie przede wszystkim z przepięknych zamków i pałaców, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Średniowieczny Zamek Maurów

Zamek Maurów jest imponującą budowlą, która góruje nad miastem. Został wzniesiony na przełomie VIII i IX wieku przez Arabów. Do dziś można tam oglądać ruiny zbudowanego przez nich meczetu. Zamek niestety nie zachował się w całości do naszych czasów. Po podboju Portugalii przez chrześcijan i zdobyciu przez Alfonsa Zdobywcę w XII wieku, twierdza popadła w ruinę. Dopiero w XIX wieku Ferdynand II zdecydował się na odrestaurowanie murów zamku.

Sintra zamki. Zamek Maurów/ fot. http://www.pinterest.com/pin/461196818063288254/
Sintra zamki. Zamek Maurów/ fot. http://www.pinterest.com/pin/461196818063288254/

Dzięki położeniu na wzgórzu, z Zamku Maurów rozciągają się wspaniałe widoki na całą okolicę – nie tylko na miasto i okoliczne tereny zielone, ale również na ocean. Ze względu na strome zbocza wzgórza i położenie kilka kilometrów od centrum Sintry, dotarcie do twierdzy autobusem lub samochodem zajmie około 10 minut, natomiast piesza wycieczka 45 minut. Zamek można zwiedzać codziennie w godzinach od 9.20 do 20. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 7.50 EUR, a dla dziecka w wieku 6-17 lat – 6 EUR. Zwiedzanie trwa średnio 1-1.5h.

Co jeszcze kryje Sintra? Zamki tego typu to nie jedyne atrakcje w mieście.

Zachwycający Pałac Pena

Zlokalizowany na szczycie skalistego wzgórza, w pobliżu Zamku Maurów, Pałac Pena to przepiękna, wielobarwna budowla, która powstała w pierwszej połowie XIX wieku. Wcześniej w miejscu tym znajdował się klasztor Hieronimitów. Pałac powstał na zlecenie Ferdynanda von Sachsen-Coburga – męża portugalskiej królowej Marii II. Pomysłodawca do śmierci mieszkał w tym miejscu. Budowla do 1910 roku pełniła funkcję siedziby rodziny królewskiej. Ostatecznie po wprowadzeniu ustroju republikańskiego, Pałac Pena został przekształcony w muzeum narodowe, razem ze wszystkimi rzeczami i sprzętami, które znajdowały się wewnątrz.

Pałac Pena/ fot. http://www.pinterest.com/pin/114841859221589432/
Pałac Pena/ fot. http://www.pinterest.com/pin/114841859221589432/

Budowla znajduje się na terenie parku, w którym odnajdziemy nie tylko Cruz Alta, czyli najwyższe (529 m n.p.m.) wzniesienie pasma Serra de Sintra z ogromnym krzyżem na szczycie, ale również przepiękną roślinność (magnolie, paprocie, oleandry, kamelie), a nawet Dolinę Jezior.

Zwiedzanie pałacu możliwe jest codziennie od 9.45 do 19. Park jest otwarty w godzinach od 9.30 do 20. Dodatkowo, można również dostać się na taras widokowy między 9.45 a 19.30. Bilet łączony na teren parku i do pałacu dla osoby dorosłej kosztuje 14 EUR, a dla dziecka 11 EUR. Istnieje możliwość zakupienia biletu tylko do parku w cenie 7.50 EUR dla osoby dorosłej i 6 EUR dla dziecka. Natomiast wstęp do parku i na taras widokowy kosztuje odpowiednio 10.50 EUR i 8 EUR.

Sintra, zamki. Tajemniczy Quinta da Regaleira

Na początku XIX wieku, 15 minut pieszo od centrum Sintry, został zbudowany wspaniały i równie tajemniczy pałac Quinta da Regaleira. Budowla stanowi mieszankę wielu stylów architektonicznych: gotyku, renesansowego, romantycznego czy manuelińskiego. Miejsce to pełne jest symboli, nawiązujących szczególnie do sfery religijnej. Przykładem może być dziwięciosegmentowa studnia, która jest nawiązaniem do dantejskiego zejścia do piekieł.

Quinta da Regaleira/ fot. http://www.pinterest.com/pin/238479742743795284/
Quinta da Regaleira/ fot. http://www.pinterest.com/pin/238479742743795284/

Przy pałacu znajduje się park oraz ogrody, pełne grot, labiryntów i przejść podziemnych, ale także wspaniałej roślinności oraz licznych budowli (np. kaplica z krzyżem templariuszy) czy rozmaitych rzeźb.

Pałac Quinta da Regaleira można zwiedzać codziennie w godzinach od 10 do 20 od kwietnia do września i do 18 od października do marca. Dorośli za wstęp zapłacą 6 EUR, dzieci od 9 do 14 roku życia 3 EUR, a powyżej 15 – 4 EUR. Wybierając się do pałacu, warto zabrać ze sobą latarkę.

Romantyczny Monserrate

Jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Portugalii odnajdziesz właśnie w pobliżu Sintry. Około 4 kilometry od centrum miasta, znajduje się wspaniały pałac i park Monserrate. Bez problemu można dostać się tam autobusem, pociągiem, samochodem czy pieszo.

Powstała w drugiej połowie XIX wieku budowla, doskonale łączy w sobie styl gotycki z elementami indyjskimi. Najwięcej orientalnych zdobień znajduje się jednak wewnątrz pałacu. Kompleks podzielony jest na trzy części, z których każda zakończona jest kopułą o czerwonej barwie.

Dodatkowego uroku pałacowi Monserrate dodaje przepiękny park. Został on specjalnie zaprojektowany i przygotowany na przyjęcie nietypowych roślin. Dzięki temu, w miejscu tym można podziwiać dzisiaj ponad 3 tysiące gatunków egzotycznej flory.

Park czynny jest codziennie od godziny 9.30 do 20, pałac natomiast do 19. Zakup biletu upoważnia do wstępu zarówno na teren parku, jak i do pałacu. Koszt dla osoby dorosłej to 7.50 EUR, a dla dziecka 6 EUR.

Opisane budowle stanowią dowód na to, jak wspaniałym miastem jest Sintra. Zamki i pałace, które się w niej znajdują, zasługują na uwagę nawet najbardziej wybrednych podróżników.

Dodaj komentarz