Włochy atrakcje Tivoli – wśród willi i ogrodów starożytności
Tivoli znajduje się w okolicach Rzymu i jest jednym z najciekawszych, a zarazem najbardziej malowniczych miast na tym terenie. Pełne jest architektonicznych i krajobrazowych atrakcji, wąskich uliczek i domów rozmieszczonych na skraju Gór Sabińskich. W czasach starożytnych miasto było najczęściej wybieranym miejscem letniskowym wśród najbogatszych Rzymian. To właśnie oni wznosili tu swoje wille i rezydencje, dzięki czemu Tivoli posiada typowo włoski charakter i urok.
W cieniu Wiecznego Miasta
Tivoli położone jest w odległości około 30 kilometrów od Rzymu, dlatego też możemy skorzystać z jednego z hoteli mieszczących się w tym niewielkim urokliwym miasteczku lub zaplanować nocleg w stolicy Włoch. Dzięki dość dobremu połączeniu, najszybszym, a zarazem najwygodniejszym, sposobem na dostanie się do Tivoli, jest lot do stolicy Włoch. Bez przesiadek dostaniemy się tam z portów lotniczych w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku.
Zwiedzając Włochy, atrakcje Tivoli powinny znaleźć się wśród miejsc wartych zobaczenia. Do tego miasta można wybrać się na weekend. Dzięki kilkudniowej obecności, będziemy w stanie zobaczyć większość atrakcji oraz poczuć klimat włoskiej prowincji. Do pobytu zachęcić mogą również znacznie niższe ceny niż w Rzymie, zarówno za posiłki w restauracji, jak i za noclegi.
Włochy, atrakcje Tivoli
W Tivoli, w obrębie dawnej Willi Hadriana, znajdują się jedne z najwspanialszych pozostałości cesarskich. Ten usytuowany na obrzeżach miasta kompleks, w 1999 roku wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W trakcie jego budowy cesarz objechał wszystkie tereny obejmujące dawne Imperium Rzymskie. Stąd też liczne inspiracje, które zaobserwować możemy na terenie pochodzącej z I wieku naszej ery rezydencji.
Willa Hadriana to także największy kompleks ogrodowo-pałacowy znany z okresu starożytnego. Szacuje się, że zajmowała wtedy obszar od 80 do nawet 300 hektarów. Obecnie ruiny rozciągają się na powierzchni 56 hektarów. Całość willi to tak naprawdę bardziej miniaturowe miasto, niż letnia rezydencja cesarza. W czasach świetności znajdowały się tam dwie biblioteki, świątynie, pawilony, łaźnie, Teatr Morski. Wśród najpiękniejszych zabytków na obszarze tym można zobaczyć: pałac cesarski, Małe i Wielkie Termy, Kanopos, czyli sztuczną dolinę z podłużnym stawem, Casino (w skład, którego wchodzą: Pałac Zimowy i Stadion-Ogród).
Bilet wstępu na teren Willi Hadriana kosztuje 8 EUR. Dokładne godziny otwarcia oraz więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej.
W ogrodzie pełnym fontann
Oprócz tej najsłynniejszej budowli, na terenie miasta znajdują się jeszcze inne, nieco mniejsze. Jedną z nich jest umieszczona w 2001 roku na Liście UNESCO Villa d’Este. Często przedstawiana jest jako jedno z najwspanialszych dzieł włoskiego renesansu. Jej odnawianie i przebudowa zakończone zostały w XVI wieku.
Dzięki doskonałemu położeniu, na krawędzi skalnej, z pałacu roztacza się niesamowity widok na ogrody i pobliskie wzgórza. Rezydencja otoczona jest ogrodem, urozmaiconym tarasami, żywopłotami, fontannami i sztucznymi grotami. Villa d’Este znana jest z wszechobecnego odgłosu przepływającej wody, wspaniałych mozaik i renesansowych rzeźb. A najsłynniejszym miejscem w ogrodzie jest Aleja Stu Fontann oraz mieszcząca się tam Fontanna Organów. Budowla ta składa się z sieci kanalików i rurek, a przepływająca przez nie woda, wydaje dźwięki podobne do gry na organach.
Cena biletu wstępu jest uzależniona od aktualnych wystaw czasowych na terenie Villi d’Este. Zwiedzanie możliwe jest praktycznie codziennie, wykluczając poniedziałki, w godzinach od 8:30 do 19:30 (zimą do 17:00). Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej.
Papieska willa wśród dzikiej przyrody
Willa Gregoriana to pochodząca z XVIII wieku, dawna rezydencja należąca do papieży. Wokół niej rozciąga się ogród, będący dziką oazą zieleni w samym środku miasta. Zobaczyć tam możemy stworzone przez naturę groty, kaskady i wodospady oraz tarasy widokowe, z których podziwiać można całą okolicę. Ponadto, na terenie willi znajduje się wysoki na 160 metrów wodospad Grande Cascata. A na szczycie pobliskiego urwiska wznosi się świątynia Westy.
Dzięki swojemu urokowi i naturalnemu charakterowi posiadłość papieży bardzo często odwiedzana była przez poetów romantycznych. To także jedno z miejsc najchętniej odwiedzanych przez młodych Europejczyków, wybierających się na Grand Tour (podróż kulturalna, mająca służyć poszerzeniu horyzontów artystycznych i myślowych).
Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 6 EUR. Willa dla zwiedzających czynna jest od marca do listopada. W trakcie sezonu, czyli od kwietnia do października, wejście możliwe jest w godzinach od 10:00 do 18:30. Natomiast poza nim, czyli w marcu, listopadzie oraz grudniu, Willa otwarta jest od 10:00 do 16:00.
Włochy, atrakcje Tivoli to nie tylko wspaniałe wille, ale również pozostałości po dawnym Akropolu, świątyniach Syblilli, ruiny świątyni Herkulesa i amfiteatru rzymskiego. Oprócz tego znajduje się tam twierdza oraz zamek Rocca Pia, obie budowle pochodzą z XV wieku. Większość z interesujących budowli znajdziemy w samym centrum miasta, jednak nie wszystkie są udostępnione dla chcących je zobaczyć turystów.