Włochy. Atrakcje Trentino

Region Górnej Adygi, najbardziej na północ wysunięta włoska kraina ze stolicą w Trydencie, zasłynęła z doskonałych warunków do uprawiania narciarstwa. Turyści przybywający do Południowego Tyrolu są zachwyceni podróżą między alpejskim i śródziemnomorskim klimatem, który panuje wśród najwyższych górskich szczytów i na słonecznym pojezierzu. Trydent-Górna Adyga graniczy od północy z Austrią, od południowego-wschodu z Wenecją Euganejską, zaś od zachodu z Lombardią i Szwajcarią. Mieszkańcy obu autonomicznych prowincji, wchodzących w skład regionu, władają językiem włoskim, niemieckim i ladyńskim.

Pośród górskich szlaków

Włochy atrakcje Trentino/ fot. http://www.pinterest.com/pin/168392473541311811/
Włochy atrakcje Trentino/ fot. http://www.pinterest.com/pin/168392473541311811/

Rejon położony w Alpach Wschodnich przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom aktywnego wypoczynku. Na turystów czekają tu trasy piesze, rowerowe, wspinaczkowe i narciarskie, zaś na górskich rzekach można uprawiać kajakarstwo czy rafting. Jeśli ktoś preferuje spokojniejszy relaks, może odwiedzić jedno z uzdrowisk, jak chociażby to w Pejo, znane ze zbiorników wód termalnych. Nad Bressanone góruje Monte Plose, skąd roztacza się wspaniały widok na kotlinę Isarco i górzyste Włochy. Atrakcje Trentino sprzyjają również zwolennikom trekkingu. Jeden z ciekawych szlaków w pobliżu Madonna di Campiglio, przebiega obok wodospadów spływających po zalesionych zboczach doliny Vallesinella.

Oprócz tego u podnóży gór wznoszą się tyrolskie zamki, a wśród lasów i winnic odnaleźć można gotyckie kościoły. Trydent-Górna Adyga posiada tylko jeden, niewielki port lotniczy w Bolzano nad rzeką Eisack, położony sześć kilometrów na południe od centrum miasta. Lotnisko Warszawa-Okęcie obsługuje połączenia z przesiadkami w Amsterdamie i Rzymie. Z Polski kursują bezpośrednie samoloty jedynie do Wenecji, Mediolanu i Bergamo, skąd przez przełęcz Brenner można dojechać do Trydentu wynajętym samochodem.

Trydent i dolina rzeki Adygi

Trydent, stolica regionu, jest typowo włoskim miastem, z wyjątkiem XIX i początku XX wieku, kiedy znajdował się w granicach Austro-Węgier. Górna Adyga przez sześć stuleci była częścią austriackiego Tyrolu, która została przyłączona do Włoch po I wojnie światowej na skutek rozpadu Imperium Habsburgów. Na architekturę osady miały wpływ dwie, zupełnie odrębne kultury. Można się tu przespacerować wzdłuż Cesarskiego Szlaku, który przebiega przez zabytkową starówkę i wiedzie dalej ulicami via San Marco, via Manci i via Belenzani.

W południe warto spróbować wina z włoskiej winnicy, aby nabrać sił na zwiedzanie średniowiecznej warowni. Na skalnym wzgórzu, tuż obok trzynastowiecznych murów obronnych Trydentu, wznosi się Castello del Buonconsiglio. To jeden z największych zamków we Włoszech i zarazem rezydencja książąt-biskupów, którzy przez stulecia rządzili miastem. Dziś mieści się w nim muzeum lokalnej sztuki. Jednym z ważniejszych zabytków jest Katedra San Vigilio, budowana od końca XIII do połowy XVI wieku w surowym, romańsko-gotyckim stylu. To tu w latach 1545-1563 z przerwami obradował słynny sobór. Podczas zebrań, zwołanych przez Kościół Katolicki w celu omówienia rosnącego zagrożenia ze strony luteranizmu, zasiano ziarno kontrreformacji.

Zamek Buonconsiglio/ fot. http://www.pinterest.com/pin/327144360402014925/
Zamek Buonconsiglio/ fot. http://www.pinterest.com/pin/327144360402014925/

Włochy. Atrakcje Trentino – alpejskie jeziora

Góry Paganella, przez wielu uważane za najpiękniejsze we Włoszech, wznoszą się na północ od Trydentu. U stóp tego masywu leżą jeziora – Terlago, Santo i Lamar. Dalej na południe znajduje się rozlewisko Oblino, od którego prowadzi krótki szlak pieszy do Ranzo, małego miasteczka, z którego rozpościera się niezapomniany widok na dolinę pełną jezior. Wytrwali podróżni mogą wybrać trasę wędrowną – trans-lagorai, prowadzącą przez dziki obszar Catena dei Lagorai, brzegami alpejskich zalewów.

Niedaleko na zachód od jeziora Garda, leży zbiornik Ledro, z pozostałościami osady z epoki brązu. Tutejsze muzeum prezentuje kolekcję narzędzi, czółen i innych przedmiotów wydobytych na terenie dawnej wioski. W przeszłości wiele miast położonych nad akwenem musiało zamykać plaże z powodu zanieczyszczenia, ale jego północna część jest czysta i niedostępna dla łodzi motorowych. Z kolei jezioro Caldaro, znajdujące się między winnicami i rezerwatem ptactwa wodnego, to jeden z najcieplejszych zbiorników wodnych w Alpach. Na południu w prowincji Bolano leży Tramin an der Weinstraße, ojczyzna winogron Gewürztraminer. Wina z Południowego Tyrolu charakteryzują się przyjemnym aromatem, który przywodzi na myśl zapach liczi, muszkatu i płatków róż.

Bolzano – fuzja dwóch kultur

Bolzano to jeden z najlepszych przykładów współistnienia dwóch różnych kultur w obrębie jednego regionu. Położone w alpejskiej dolinie Bolzano, łączy włoskojęzyczny Trydent z niemieckojęzyczną Górną Adygą. W mieście funkcjonuje Muzeum Archeologiczne, w którym można zobaczyć Ötziego – mumię człowieka sprzed pięciu tysięcy lat. Imię praprzodka zostało zaczerpnięte od nazwy doliny Ötz w Południowym Tyrolu. W 1991 roku niemieccy alpiniści przypadkiem natknęli się na zamarznięte szczątki „człowieka z Similaun”, ubrane i wyposażone w narzędzia i broń. Znalezisko dostarczyło cennych informacji o życiu ludzi w epoce brązu. Zwłoki „człowieka lodu” zostały przetransportowane do Museo Archeologico dell’Alto Adige w Bolzano, gdzie znajdują się do dziś. Gotyckie zamki od dawna zachwycały turystów, przybywających do Górnej Adygi.

Zamek Roncolo/ fot. http://www.pinterest.com/pin/362680576211608710/
Zamek Roncolo/ fot. http://www.pinterest.com/pin/362680576211608710/

Miejscem położenia najpiękniejszych tyrolskich warowni są północne Włochy. Atrakcje Trentino, piętrzące się na wzgórzach wokół Bolzano, pamiętają czasy wczesnego średniowiecza. Zamek Roncolo, mieszczący się trzy kilometry od centrum miasta, pochodzi z trzynastego wieku. Freski znajdujące się we wnętrzu Castello Roncolo, przedstawiają historie z życia dworu – rycerskie potyczki, huczne bale, polowania i połów ryb. Po przeciwnej, północno-wschodniej części Bolzano, położone są ruiny Zamku Firmiano z dziesiątego wieku, który w czasach swojej świetności pełnił funkcję rezydencji biskupów Trydentu. Obecnie w murach Castello Firmiano znajduje się stała ekspozycja pamiątek Reinholda Messnera – pierwszego alpinisty, który zdobył Koronę Himalajów.

Dodaj komentarz